english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

60. rocznica śmierci ks. Dietricha Bonhoeffera

Polecamy: Międzynarodowy Kongres Bonhoefferowski we Wrocławiu - 3-8.02.2006

9. kwietnia 2005 roku minęła 60. rocznica śmierci Dietricha Bonhoeffera w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Dietrich Bonhoeffer (1906 - 1945) był niemieckim duchownym luterańskim, wykładowcą akademickim i autorem wielu dzieł teologicznych. Zginął przez powieszenie, na miesiąc przed zakończeniem wojny, po wykryciu jego udziału w przygotowaniach do zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 r.

Dietrich Bonhoeffer jest tym teologiem XX w., który jest wysoko ceniony we wszystkich "frakcjacach" Kościoła Ewangelickiego i całego chrześcijaństwa - od "lewicowych" do konserwatywnych. Przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) bp Wolfgang Huber nazywa go nawet "ewangelickim świętym".

Jego polityczny opór wobec reżimu nazistowskiego wyrastał z duchowej głębi i jasnego przyznawania się do Chrystusa. Jego pewność wiary w podczas prześladowań i aresztowania sprawia, że Bonhoeffer staje się wzorem dla wielu chrześcijan. Dopiero jako doktor teologii Bonhoeffer przeszedł z "wiary intelektualnej" ku praktycznemu naśladowaniu Chrystusa. Wielu podjęło ze spuścizny teologicznej Bonhoeffera wątek jego odważnej krytyki wymierzonej przeciwko zeświecczeniu Kościoła ludowego, który wylewa na świat swoją tanią łaskę poprzez słowo i sakrament. Usprawiedliwienie grzechu jest dla Bonhoeffera tanią łaską, natomiast usprawiedliwienie gotowego do pokuty grzesznika jest łaską drogą.

Sympozjum Bonhoefferowskie w Szczecinie

POLSKA RADA EKUMENICZNA, KOŚCIÓŁ EWANGELICKI NIEMIEC, UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI, MIĘDZYNARODOWE CENTRUM STUDIÓW I SPOTKAŃ IM. KS. DR. DIETRICHA BONHOEFFERA W SZCZECINIE zorganizowały sympozjum z okazji 60-lecia męczeńskiej śmierci wybitnego teologa niemieckiego Dietricha Bonhoeffera. Sympozjum odbyło się 6 października br. w auli Wydziału Matematyczno – Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wielkopolskiej 15 w Szczecinie.

Program sympozjum przewidywał:
godz. 12.00 otwarcie obrad - Uniwersytet Szczeciński, ul. Wielkopolska 15
- abp prof. dr hab. Jeremiasz (prezes Polskiej Rady Ekumenicznej)
- prof. dr Waldemar Tarczyński (rektor Uniwersytetu Szczecińskiego)
wykład - bp prof. dr hab. Wolfgang Huber (Niemiecy) - "Testament D. Bonhoeffera a powrót religii"
dyskusja
godz. 16.30 nabożeństwo ekumeniczne - kościół Świętej Trójcy. Kazanie wygłosi abp Jeremiasz.
Informacje: Parafia Ewangelicko - Augsburska w Szczecinie, ul. Energetyków 8, tel. (90-91) 462-41-43.

Dietrich Bonhoeffer i misja

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce w 2005 roku obchodzi rok ewangelizacji i misji. W związku z powyższym chcemy w tym miejscu przywołać myśli Bonhoeffera na ten temat. Ich charakter wskazuje na ważność misji jako zadania Kościoła i pragnie nakłonić czytelnika do refleksji.

Czytaj pełny tekst artykułu: Dietrich Bonhoeffer i misja

Świadek Jezusa Chrystusa pośród braci

Artykuł ks. Adama Maliny w cyklu „Między zwrotkami”, opublikowany w Zwiastunie Ewangelickim 13-14/2004. Jest to opowieść o ks. Dietrichu Bonhoefferze i jego najbardziej znanym wierszu-pieśni „Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony”.

W artykule możemy przeczytać między innymi:

W grudniu 1944 roku ks. Dietrich Bonhoeffer siedział w więzieniu gestapo przy Prinz-Albrecht-Straße w Berlinie. Przebywał tu od 8 października 1944 roku. W liście do swojej matki wysłał wiersz, będący swoistym przesłaniem, życzeniem na nowy, nadchodzący wówczas 1945 rok. Tak powstała pieśń autentyczna, pisana w głębokim doświadczeniu, osamotnieniu, ale pełna ufności i wiary.

Wiersz ten po wojnie stał się bardzo popularny. Stało się to też dzięki melodii, którą zaproponował do pieśni Siegfried Fietz. Jest on jednym z najbardziej znanych muzyków, autorów tekstów i producentów. Uważany jest za prekursora nowoczesnej muzyki chrześcijańskiej w kręgu niemieckojęzycznym.

W języku polskim najbardziej znany wiersz – pieśń Bonhoeffer pojawiła się za sprawą ks. Tomasza Bruella, znanego w całej Polsce duszpasterza ewangelizacyjno-misyjnego z Cieszyna (dziś na emeryturze).

© Zwiastun Ewangelicki 2004

Przeczytaj całość (PDF): Świadek Jezusa Chrystusa pośród braci

Pieśń ks. Dietricha Bonhoeffera Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony

Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony,
przeżywać mogę każdy dzień i rok.
Wiernością Twoją jestem pocieszony,
wiem, że mnie wiedzie Twej miłości wzrok.

Refren:
Gdy dobra moc Twa stale mnie ochrania,
nie lękam się, co mi przyniesie dzień,
Ty jesteś ze mną stale od zarania,
Ty chronisz mnie, gdy idzie nocy cień.

Czytaj całość: Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony

Fragmenty z pism ks. Dietricha Bonhoeffera

Chrześcijanie i poganie

Ludzie przychodzą do Boga we własnych potrzebach
Błagają o pomoc, szukają szczęścia i chleba,
Zmazania win, uzdrowienia, ratunku co przychodzi z Nieba.
Tak czynią wszyscy - Chrześcijanie i Poganie.

Czytaj całość

Międzynarodowe Centrum Spotkań im. D. Bonhoeffera w Szczecinie-Zdrojach

"Ostatnim odpowiedzialnym pytaniem jest nie to: jak heroicznie wydostać się z afery, lecz jak przyjdzie żyć dalej następnym pokoleniom"- Dietrich Bonhoeffer, "Opór i poddanie"

Zdroje - obecnie dzielnica Szczecina - stanowi historyczne miejsce międzynarodowych, ekumenicznych spotkań. Kościół Wyznający w 1935 roku zobowiązał Dietricha Bonhoeffera do utworzenia tam seminarium kaznodziejskiego. Sam Bonhoeffer nazwał spędzony tam czas w wymiarze zawodowym i ludzkim najpełniejszym. Tutaj powstały jego dwie książki: "Wspólne życie" i "Naśladowanie". Właśnie one znacząco przyczyniły się do tego, że Bonhoeffer został uznany za jednego z najbardziej znanych i wybitnych teologów XX wieku.

Szczegóły: Międzynarodowe Centrum Spotkań im. D. Bonhoeffera w Szczecinie-Zdrojach

Biografia ks. Dietricha Bonhoeffera

Polecamy najbardziej znaną biografię ks. Dietricha Bonhoeffera:

Eberhard Bethge, Dietrich Bonhoeffer. Świadek Ewangelii w trudnych czasach, Wydawnictwo Augustana, Bielsko Biała

Jedyna w języku polskim biografia ewangelickiego teologa, straconego w niemieckim obozie koncentracyjnym za działalność antyhitlerowską. Widząc zagrożenia ze strony narodowego socjalizmu, Bonhoeffer pisał: "Człowiek odpowiedzialny składa swe działanie w ręce Boga i żyje Bożą łaską i życzliwością".

Aby kupić: Biografia ks. Dietricha Bonhoeffera

STACJE NA DRODZE DO WOLNOŚCI

Dietrich Bonhoeffer oprócz prac teologicznych pisał również wiersze. Jego modlitwy były również pełne głębokiej poezji. W 2005 roku, w Wydawnictwie Alleluja w Krakowie ukazał się tomik "Modlitwy i wiersze więzienne" Dietricha Bonhoeffera. Autorem przekładu na język polski jest ks. Kazimierz Wójtowicz CR. Poniżej jeden z wierszy Bonhoeffera.

Czytaj: STACJE NA DRODZE DO WOLNOŚCI