english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz chóru Jubilate Deo

W sobotę, 7 czerwca 2008 r., w ewangelickim kościele apostołów Piotra i Pawła w Mysłowicach odbył się koncert chóru ,,Jubilate Deo", który w ten sposób chciał wyrazić wdzięczność Panu Bogu i miejscowej społeczności za jubileusz 55-lecia swojej działalności.
 

 
Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zapoznać się z szerokim repertuarem chóru, obejmującym pieśni kościelne, świąteczne, żydowskie, jak i muzykę współczesną np. gospel. 
 
Podczas koncertu chór wykonał także kompozycje śp. Mirosława Bliwerta, wieloletniego organisty w Mysłowicach, dyrygenta i pedagoga, który przez wiele lat współpracował z Jubilatem, prowadząc jednocześnie chór "Largo Cantabile" w sąsiednich Katowicach.
 

 
Konferansjerem podczas koncertu był obecny proboszcz parafii - ks. Adam Malina, który krótko przybliżył historię powstania chóru, jego działalności na przestrzeni lat oraz obecnej aktywności kulturalnej na płaszczyźnie kościelnej i świeckiej.

Po koncercie publiczność i chórzyści spotkali się na słodkim poczęstunku, który ze względu na sprzyjającą aurę mógł mieć miejsce na otwartym powietrzu w ogrodzie przykościelnym.
 

 
Chór ,,Jubilate Deo" powstał z inicjatywy Adama Korfantego (bratanka Wojciecha Korfantego), który na bazie śląskiej tradycji śpiewaczej zachęcił początkowo kilka ewangelickich rodzin do tego typu służby Bogu i Kościołowi. W 1987 r. dyrygenturę po A. Korfantym przejęła J. Bliwert-Hoderny, która kieruje chórem po dzień dzisiejszy.
 

 
Co ciekawe, w chórze śpiewają nie tylko parafianie z Mysłowic, ale również Katowic-Szopienic, Sosnowca i Lędzin. Ze względu na swoją ekumeniczną otwartość szeregi chóru zasila także grono braci i siostr z kościoła rzymskokatolickiego. W ten sposób w chórze "Jubilate Deo" probuje się budować chrześcijańską jedność, o którą tak gorliwie modlił się Jezus Chrystus.
 
Na jesieni chór planuje nagrać płytę CD upamiętniającą jubileusz 55-lecia, na której znajdą się głównie utwory wykonywane podczas koncertu.
 
Tekst: Łukasz Hoderny
Foto: AM