english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kondolencje z powodu śmierci abp. Christodoulosa

abp ChristodoulosW poniedziałek, 28 stycznia 2008 r., po ciężkiej chorobie zmarł w wieku 69 lat prawosławny Arcybiskup Aten i całej Grecji – Christodoulos, który stał na czele swego Kościoła od 1998 r.
 
Abp Christodoulos urodził się w Xanthi, w północnej Grecji w 1939 roku. Studiował prawo i teologię (był doktorem teologii), a wyświęcony na prawosławnego duchownego został w 1962 r. W latach 1965-1974 był proboszczem w Palaio Faliro k. Aten., sekretarzem Świętego Synodu Kościoła greckiego. W 1974 roku wybrany został metropolitą Demetrias w Volos, a w 1998 abp. Aten i całej Grecji. 
 
Śmierć zwierzchnika greckiego prawosławia wywołała poruszenie nie tylko w Grecji, ale także w wielu środowiskach Europy, szczególnie wśród przedstawicieli ekumenizmu.
   
Światowa Federacja Luterańska
 
W imieniu Światowej Federacji Luterańskiej jej Sekretarz Generalny, ks. dr Ishmael Noko wyraził głębokie ubolewanie z powodu śmierci abp. Christodoulosa. Słowa kondolencji skierował do wszystkich wiernych Greckiego Kościoła Prawosławnego: „My wszyscy, którym na sercu leżą bliższe relacje w obrębie różnych konfesji chrześcijańskich, przeżywamy smutek z powodu śmierci i dziękujemy Bogu za życie i działalność Jego Świątobliwości”.
 
Ks. I. Noko wspomniał wiele inicjatyw ekumenicznych oraz pionierskiego ducha abp. Christodoulosa, który m. in. jako pierwszy zwierzchnik Kościoła Greckiego złożył oficjalną wizytę w siedzibie Światowej Federacji Luterańskiej w Genewie. Jego Świątobliwość zdobył sobie także szacunek w oczach papieży Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.
I. Noko stwierdził jeszcze, że „działalność Jego Świątobliwości na tej odpowiedzialnej pozycji gruntowała się w jego głębokiej miłości dla swego kraju i Kościoła”. Energicznie i odważnie poświadczał znaczenie chrześcijańskiej wiary w społeczeństwie.
 
Ewangelicki Kościół Niemiec
  
Słowa kondolencji całemu Świętemu Synodowi Greckiego Kościoła Prawosławnego przekazał także przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), bp Wolfgang Huber: „W tym trudnych chwilach jesteśmy złączeni w modlitwie ze Świętym Synodem i prosimy Boga o Jego święte wsparcie”. Rada jest przekonana, że „wspólne świadectwo naszych Kościołów na kontynencie europejskim jest konieczne bardziej niż kiedykolwiek, aby świat rozpoznał światło Zbawiciela, Jezusa Chrystusa”.