english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Górski szlak z błogosławieństwami

W sobotę, 3 lipca 2010 r. w Szczyrku Salmopolu otwarto pierwszy w Polsce szlak górski, oznakowany tekstami ośmiu błogosławieństw z Kazania na Górze. Górska ścieżka wiedzie poprzez Beskid Śląski, z Przełęczy Salmopolskiej do ołtarza europejskiego na zboczach góry Kotarz. Na parkingu przy Białym Krzyżu zamontowano także specjalną tablicę informacyjną, wskazującą jak dojść do ekumenicznego ołtarza Europy. Wędrówka poprzez kolejne teksty błogosławieństw zajmuje około 45 minut.
  
Inicjatora przedsięwzięcia, ks. Jan Byrta z ewangelickiej parafii w Szczyrku Salmopolu zachęca wszystkich na taką bibiljno-modlitewną wyprawę po górach. Zaprasza też do Szczyrku 25 lipca na uroczyste nabożeństwo "Modlitwa o Europę", które odbędzie się przy ołtarzu europejskim.
  
Ołtarz europejski powstał z kamieni, które ludzie przywieźli ze wszystkich państw Europy i licznych zakątków Polski. Kamienie z innych części świata zostały wmurowane symbolicznie w bryłę ołtarza. Są tu kamienie m.in. z Jerozolimy, Sahary, Australii, USA, Brazylii. Dołączono nawet dwa meteoryty. Prywatni ofiarodawcy przynieśli także kamienie z ruin World Trade Center oraz fiolkę z ziemią z Czarnobyla.
  
Pierwsza ekumeniczna modlitwa przy ołtarzu odbyła się 28 września 2008 roku.