english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Inauguracja Tygodnia Ekumenicznego w Beskidach

Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiednie miejsce na inaugurację Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan niż Ekumeniczny Ołtarz Europejski, który w 2008 r. został wzniesiony u stóp góry Kotarz w Szczyrku.
  
 
W iście zimowej scenerii, w niedzielne popołudnie (17.01.2010 r.), ks. dr Piotr Szarek ze Starego Bielska (pomysłodawca) oraz ks. Jan Byrt, ewangelicki proboszcz ze Szczyrku-Salmopola, przewodzili grupie prawie 60 śmiałków – członków Rady Parafialnej, nauczycieli szkółek niedzielnych oraz wolontariuszy starobielskiej parafii, która wybrała się szlakiem z Białego Krzyża w stronę Ołtarza.
  
Marsz obfitował w wiele rozmów, a także w zabawy śnieżne. Na miejscu modlono się o dalszą poprawę relacji pomiędzy poszczególnymi Kościołami chrześcijańskimi, ale także o pokój między ludźmi różnych religii i wyznań w Europie i na świecie. Szczególne miejsce w modlitwie poświęcono tragicznej sytuacji na Haiti.
 
W drodze powrotnej grupa gościła w restauracji na Białym Krzyżu, gdzie wszystkich czekał smaczny poczęstunek i ciepła herbata ziołowa.
 

Ks. Jan Byrt następująco podsumował tę ideę: „W górach człowiek czuje się bliżej Boga. Warto więc stąd wznosić modlitwę o jedność wśród chrześcijan, ponieważ jako Kościoły chrześcijańskie mamy zabiegać o jedność w różnorodności i być wiarygodnymi świadkami dla ludzi, którzy są poza Kościołem Chrystusowym. Dałby Bóg, aby Tydzień Modlitw stał się kolejnym impulsem na drodze pojednania”.