english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Obrady Synodu Diecezji Wrocławskiej

W dniach 21-23 października 2011 w Międzyzdrojach odbywała się X sesja IV Synodu Diecezji Wrocławskiej. Już tradycją jest, że co roku podczas jesiennych obrad gospodarzem jest parafia szczecińska.Synod rozpoczął się uroczystym nabożeństwem w kościele św. Jana w Trzebiatowie, który jest jednym z szczecińskich filiałów.

Było to bardzo ważne i wzruszające przeżycie dla tamtejszych parafian. Wszystkich zgromadzonych powitał gospodarz ks. Sławomir J. Sikora, słowa pozdrowienia wygłosił bp Ryszard Bogusz, zaś kazanie na inauguracje wygłosił ks. Waldemar Pytel - prezes Synodu Kościoła.


W nabożeństwie wziął udział dr Zdzisław Matusiewicz - burmistrz Trzebiatowa, oraz Renata Korek - Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. Delegacja Diecezji była również zaproszona przez Burmistrza na spotkanie do Urzędu Miasta, gdzie rozmawiano o podjęciu działań w związku z Dekadą Lutra.


Jesienna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej jest zawsze sesją tematyczną. W sobotę poranne rozważanie wygłosił ks. Sebastian Kozieł z Jeleniej Góry - Cieplic, a następnie był czas na aktualia Biskupa. Kolejnym punktem programu był wykład, który stanowił wprowadzenie do dalszej pracy w grupach.


Na temat ewangelickiego rozumienia duszpasterstwa mówiła Iwona Holeksa, a następnie w dwóch blokach czasowych miały miejsce rozmowy i dyskusje związane z obszarem działań, a także problemami duszpasterzy w naszym Kościele. Ta część zakończona została przedstawieniem wniosków i relacji z pracy w grupach. Po wieczornej modlitwie, wszyscy udali się do Wolina, gdzie zakończono w miłej atmosferze ten pracowity dzień.


W niedzielę rano wszyscy Synodałowie udali się do Szczecina, gdzie odbyło się nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił bp Ryszard Bogusz. Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej podczas nabożeństwa bardzo serdecznie podziękował wszystkim Synodałom, którzy podjęli się tego zadania i wzięli na siebie odpowiedzialność za tworzenie obrazu i kształtu naszego Kościoła, będąc jednocześnie głosem swoich Parafii, tworząc IV kadencję Synodu Diecezji Wrocławskiej.


Biskup podziękował również: miejscowemu proboszczowi - ks. Sławomirowi J. Sikorze, Prezesowi Rady Parafialnej w Szczecinie - Alfredowi Smolczyńskiemu oraz wszystkim parafianom zaangażowanym w organizację Synodu. Jednocześnie wyraził nadzieję na wspólne spotkanie za rok, już wprawdzie w innym składzie, ale znów na Pomorzu Zachodnim, które jest integralną częścią Diecezji Wrocławskiej.