2. Niedziela Pasyjna

12 marca 2017 r.

12.38 Wtedy odpowiedzieli mu niektórzy z uczonych w Piśmie faryzeuszów, mówiąc: Nauczycielu, chcemy widzieć od ciebie znak. 12:39 A On odpowiadając, rzekł im: Pokolenie złe i cudzołożne znaku żąda, ale nie otrzyma innego znaku jak tylko znak Jonasza proroka. 12:40 Albowiem jak Jonasz był w brzuchu wieloryba trzy dni i trzy noce, tak i Syn Człowieczy będzie w łonie ziemi trzy dni i trzy noce. 12:41 Mężowie z Niniwy staną na sądzie wraz z tym pokoleniem i spowodują jego potępienie, gdyż na skutek zwiastowania Jonasza upamiętali się, a oto tutaj więcej niż Jonasz. 12:42 Królowa z Południa stanie na sądzie wraz z tym pokoleniem i potępi je; bo przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tutaj więcej niż Salomon.

Mt 12,38-42


Jakiś czas temu mój znajomy skarżył się, że według niego w obecnych czasach relacje międzyludzkie charakteryzują się brakiem zaufania. Dla mnie brzmiało to zbyt generalnie i zbyt stereotypowo. Mimo tego uważam, że jest w tym ziarnko prawdy. Brak zaufanie pojawia się w naszym życiu w wielu różnych sytuacjach.

 

W pierwszej kolejności przyszła mi na myśl zasada ograniczonego zaufania, którą powinienem stosować, kiedy jadę samochodem. Według tej zasady, nawet wtedy, kiedy jadę drogą z pierwszeństwem przejazdu i pozostali uczestnicy powinni mi ustąpić pierwszeństwa, muszę brać pod uwagę, że ktoś może nie zastosować się do przepisów, które go obowiązują. Spróbujmy jednak poobserwować nasze zachowanie i zachowanie ludzi w naszym środowisku. Być może zauważymy, że zasadę ograniczonego zaufania przenosimy z ruchu drogowego na inne sfery naszego życia.

 

Naturalną reakcją w przypadku nieufności jest szukanie jakiegoś dowodu na wiarygodność zjawisk lub słów osób, z którymi mamy do czynienia. Nie ma w tym nic złego czy nadzwyczajnego. Jeśli czegoś nie jestem pewien, potrzebuję dowodu by tę pewność zyskać.

 

Nieufność i potrzeba posiadania dowodu nie są tylko domeną współczesności. Wystarczy jeszcze raz spojrzeć na początek tego rozważania, na fragnment ewangelii św. Mateusza...

 

Sprowadzę te historię do dwóch krótkich wypowiedzi. Faryzeusze mówią: nie ufamy Ci, nie wierzymy, że pochodzisz od Boga, udowodnij nam to. Jezus odpowiada: nie dostaniecie innego dowodu, jak krzyż. A jeśli krzyż Wam nie wystarczy, to nic innego nie będzie dla Was wystarczającym dowodem.

 

Faryzeusze w pewnym sensie stosują zasadę ograniczonego zaufania i żądają dowodu. Jezus im nie odmawia i taki dowód zapowiada. Dowód ten został bardzo dobrze ujęty przez apostoła Pawła w Liście do Rzymian (5,8): „Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł.”

 

O co w tym wszystkim chodzi? Krzyż, śmierć Jezusa ma być dowodem? Przecież to właśnie na wiarygodność krzyża potrzebujemy dowodu. Tak się przynajmniej wydaje…

 

Czasami w życiu zachowuję się tak, jakby Bóg kochał mnie dlatego, że w Niego wierzę. Tymczasem Bóg ukochał mnie, wtedy, kiedy byłem wobec Niego zbuntowany. Odczuwanie Bożej miłości ze świadomością, że w żaden sposób jej nie wywołałem jest dla mnie dowodem wystarczającym, bo zaufać Bogu.

 

Drogi Czytelniku, krzyż może się stać się w Twoim życiu dowodem sam dla siebie, jeśli zrozumiesz, że Jezus umarł za Ciebie, ze względu na Twój grzech, a nie Twoje zalety. Życzę Ci doświadczenia tej miłości i przekonania, że nie wynika z Twojej postawy. A jeśli krzyż, jeśli Boża, niezależna od Ciebie miłość Cię nie przekona, że Bogu można zaufać, to nic nie będzie w stanie tego zrobić.

ks. Tymoteusz Bujok
 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Sobotnie nabożeństwo i koncert
   Sobotnie nabożeństwo i koncert
  • 500 lat i pięćsetka fiatów
   500 lat i pięćsetka fiatów
  • Nabożeństwo na Równicy
   Nabożeństwo na Równicy
  • Nabożeństwo ze Strażą Graniczną
   Nabożeństwo ze Strażą Graniczną
  • Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie 2017
   Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie 2017
  • Dzień otwarty Wydziału Pedagogiki ChAT
   Dzień otwarty Wydziału Pedagogiki ChAT
  • Modlitwa w zakładzie karnym - EDK
   Modlitwa w zakładzie karnym - EDK
  • Lublin gospodarzem święta muzyki
   Lublin gospodarzem święta muzyki
  • Przed Ewangelickimi Dniami Kościoła
   Przed Ewangelickimi Dniami Kościoła
  • U Małego Lutra ze Wschowy
   U Małego Lutra ze Wschowy
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Maj 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
    01 02 03 04 05 06
  07 08 09
  15 16 17
  22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31