25 lat Augustany

Jubileusz i wręczenie nagród im. L. Otto

21.04.2017

Jubileusz 25 lat istnienia obchodziły 8 kwietnia br. w Bielsku-Białej Wydawnictwo Augustana i Drukarnia Augustana. Przed ćwierć wiekiem działalność rozpoczynały wspólnie pod nazwą Ośrodek Wydawniczy Augustana.


25 lat Augustany

„Błogosław wszystkich tych, którzy przykładają rękę do tego szczególnego pługa” – modlił się biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie obu instytucji dla Kościoła oraz zaangażowanie pracowników, którzy „wysyłają do zborów to, co dla wierzącego najważniejsze”, tak jak zalecał ewangelista Jan (por. Obj 1,11.19). Mówiąc o zarządzaniu oboma instytucjami przywołał biblijny obraz apostoła Pawła, który trudnił się produkcją namiotów, by mieć zapewniony byt oraz by móc bez przeszkód głosić Ewangelię.

O dotychczasowej drodze, przemianach i stawianiu sobie coraz to nowych wyzwań mówili dyrektorzy obu instytucji związanych z Kościołem Ewangelicko – Augsburskim w Polsce: ks. Jerzy Below i Korneliusz Glajcar. Te nowe wyzwania to m.in. nowe media – włączone w pracę wydawniczą i komunikację z czytelnikami – Internet, aplikacja na smartfony czy publikacja książek i czasopism w formacie cyfrowym z jednej strony, z drugiej – zakup drukarskich maszyn cyfrowych.

„Pisanie, czytanie, drukowanie – to ważne w środowisku ewangelickim” – mówił biskup Kościoła Jerzy Samiec, przypominając, że od czasów Reformacji książka zawierająca i objaśniająca Słowo Boże jest nie tylko w domach, ale i w sercach luteran.

W trakcie uroczystości długoletni pracownicy obu instytucji otrzymali dyplomy, odczytano też list gratulacyjny od prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta.

 

Tego dnia wręczone zostały także statuetki Nagrody im. ks. Leopolda Otto, przyznawane co roku przez „Zwiastun Ewangelicki”, którego wydawcą jest Wydawnictwo Augustana. Otrzymują je osoby, zaangażowane w różnych dziedzinach – podobnie jak patron nagrody – które swoimi dokonaniami i postawą wywierają istotny wpływ na życie Kościoła luterańskiego w Polsce. W 15. edycji nagrody otrzymali je: prof. Ewa Chojecka – historyk sztuki, prof. Jarosław Kłaczkow – historyk Kościoła oraz ks. prof. Bogusław Milerski – rektor ChAT.

 

Laudacje o dokonaniach laureatów przygotowali kolejno bp Jan Szarek, Bogdan Zeler i ks. Adam Malina – członkowie kapituły nagrody. Statuetki wręczali biskupi wraz z dyrektorem wydawnictwa.

 

Wraz z obecnymi i byłymi pracownikami jubileusz świętowali m.in.: bp Kościoła Jerzy Samiec, bp Adrian Korczago, bp Marian Niemiec, bp Ryszard Bogusz, bp Jan Szarek, bp Paweł Anweiler, duchowni diecezji cieszyńskiej oraz przedstawiciele miejskich i powiatowych instytucji, wśród nich wielu współpracujących z drukarnią. Obecni byli także laureaci Nagrody im. ks. L. Otto z minionych lat. Podczas uroczystości śpiewał chór Ave Sol pod dyrekcją Leszka Polaka. 

 

Zwiastun Ewangelicki


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
   Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
  • Czytanie Reformatora Tom 2
   Czytanie Reformatora Tom 2
  • Krok dalej w poznawaniu Boga
   Krok dalej w poznawaniu Boga
  • Dni otwartych drzwi
   Dni otwartych drzwi
  • Nabożeństwo i koncert reformacyjny
   Nabożeństwo i koncert reformacyjny
  • Piątek na EDK
   Piątek na EDK
  • Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
   Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
  • Regionalnie, ekumenicznie, nowocześnie
   Regionalnie, ekumenicznie, nowocześnie
  • Delegacja z Finlandii na spotkaniu w KEP
   Delegacja z Finlandii na spotkaniu w KEP
  • 275 lat kościoła w Tarnowskich Górach
   275 lat kościoła w Tarnowskich Górach
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Czerwiec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
          01 02 03
  04 05 06 07 08 09 10
  11 12 13 14
  19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30