500 lat Reformacji w Nowym Sączu

Świętowano w Nowym Sączu

28.06.2017

W dniu 23 czerwca 2017 r. w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Przemienienia Pańskiego odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 500 lat Reformacji.


500 lat Reformacji w Nowym Sączu

Uroczystości miały szczególny charakter, ponieważ swoim patronatem objął i wspomógł je finansowo Prezydent Miasta Ryszard Nowak, za co organizatorzy są wdzięczni. W związku z tym konferencja mogła odbyć się w głównej sali miejskiego ratusza, zorganizowano także koncert Beaty Bednarz na sądeckim rynku.

Konferencja rozpoczęła się o godz. 15.30, którą rozpoczął i przywitał zaproszonych gości ks. Dariusz S. Chwastek. Wśród nich znaleźli się bp dr Marian Niemiec, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, o. Józef Polak, proboszcz parafii rzymskokatolickiej św. Ducha w Nowym Sączu, ks. Bogusław Skotarek, proboszcz parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krynicy Zdroju, dziekan dekanatu Krynica Zdrój, ks. mitrat Jan Pipka proboszcz parafii grekokatolickiej św. Piotra i Pawła w Krynicy Zdroju, ks. Piotr Pupczyk, proboszcz parafii prawosławnej pw św. Równego apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego, pastor Jacek Orłowski Kościoła zielonoświątkowego w Nowym Sączu dziekan okręgu południowo – wschodniego, wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda, z-ca prezydenta miasta Nowy Sącz Jerzy Gwiżdż, Radny i Przewodniczący osiedla Stare Miasto Przemysław Gawłowski, z-ca dyr. Zakładu Karnego kpt. Sławomir Bogacz, dyr. Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu Artur Franczak, przedstawiciel Sądeckiego Stetla i Domu Historii Łukasz Połomski.

Po przywitaniu zabrali głos bp Marian Niemiec, wicemarszałek województwa Leszek Zegzda i wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.

Wykład na temat „Luter i Reformacja” wygłosił dr Jerzy Sojka, pracownik naukowy i wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W swoim wystąpieniu nakreślił rys historyczny, a także teologiczny Reformacji w łonie Kościoła Powszechnego. Wszyscy słuchacze mogli w doskonały i przystępny sposób dowiedzieć się co skłoniło ks. dr. Marcina Lutra do wystąpienia z inicjatywą dysputy teologicznej, która w późniejszym czasie przerodziła się w konfrontację mnicha augustiańskiego z Kościołem Powszechnym.

Po referacie odbyła się krótka przerwa, po której nastąpiła dysputa w gronie ekumenicznych gości, którzy przedstawili swoje poglądy i odnieśli się do skutków Reformacji w XXI w.. Dyskusję poprowadził z w/w duchowieństwem dr Jerzy Sojka. Wysłuchano przemyśleń, które tchną optymizmem i napawają radością, ponieważ po tylu latach można wspólnie usiąść i porozmawiać bez żadnych barier i przeszkód, można wspólnie nieść światło Chrystusowej Ewangelii, a co ważne i godne podkreślenia można ubogacać się nawzajem i czerpać ze swoich doświadczeń wynikających z pracy duszpasterskiej.

O godz. 18.30 na sądeckim rynku odbył się koncert Beaty Bednarz. Aura była łaskawa, dlatego można było usłyszeć wspaniałą muzykę i świadectwo wyśpiewane, które daje energię i moc, by żyć razem i dziękować Bogu za Jego łaskę i błogosławieństwo.

ks. Dariusz S. Chwastek

relacja fotograficzna Piotr Droździk 


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Luterańsko-Rzymskokatolicka Komisja ds. Jedności
   Luterańsko-Rzymskokatolicka Komisja ds. Jedności
  • Kursy duszpasterskie 2017/2018
   Kursy duszpasterskie 2017/2018
  • Dziedzictwo kulturowe Reformacji na Śląsku
   Dziedzictwo kulturowe Reformacji na Śląsku
  • Ekumeniczna ordynacja w Siedmiogrodzie
   Ekumeniczna ordynacja w Siedmiogrodzie
  • Koncerty w Częstochowie
   Koncerty w Częstochowie
  • Koncerty w Jastrzębiu Zdroju
   Koncerty w Jastrzębiu Zdroju
  • Nowy dach dla Ostródy
   Nowy dach dla Ostródy
  • 68. TED dobiega końca
   68. TED dobiega końca
  • Ludzie potrzebują siebie i Chrystusa
   Ludzie potrzebują siebie i Chrystusa
  • Internetowo z Dzięgielowa
   Internetowo z Dzięgielowa
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Lipiec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
              01
  02 03 04 05 06 07 08
  09 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31