Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo

Wycieczka śladami Reformacji do Szwajcarii

25.05.2017

6 dni, 5 krajów, 3.500 kilometrów, 44 uczestników, mnóstwo wrażeń - to krótka statystyka wycieczki „Śladami Reformacji” do Szwajcarii, która odbyła się w dniach 30.04-5.05.2017 r. Odwiedziliśmy w tym czasie: Czechy, Austrię, Lichtenstein, Szwajcarię, przejeżdżaliśmy przez Niemcy.


Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo

Pierwszym punktem naszej podróży był Tabor – miasto w Czechach, w którym działał Jan Żiżka, przywódca husytów, bohater narodowy Czech. Warto wspomnieć przy tej okazji, że w czasie prześladowań w XVI w. odłam taborytów - Bracia czescy - znaleźli schronienie na terenie Śląska i Polski, m.in. w okolicach Leszna i Bełchatowa. Z grona Braci Czeskich znaną postacią jest pedagog i reformator Jan Amos Komeński.

 

Niezwykłym odkryciem dla uczestników naszej wycieczki było urocze miasto na Wełtawą - Czeski Krumlov, od 1992 roku na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Średniowieczny zamek i skupiona przy nim zwarta, pięknie zachowana, zabytkowa zabudowa sprawiają ze spacer po mieście dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.

 

Nie można też pominąć dwóch miast w Austrii. Cudowne wspomnienia pozostały z Salzburga - miasta Wolfgnaga Amadeusza Mozarta. Urzekła nas przepiękna architektura historycznych kamienic, kościołów oraz pałacu i ogrodów Mirabell. Dodatkowych wrażeń dostarczył także pobyt w najmniejszym mieście Austrii Rattenbergu oraz wizyta w prestiżowej wytwórni kryształu Kisslinger.

 

Celem jednak naszej reformacyjnej wyprawy była Szwajcaria, a w niej trzy miasta: Zurych - miejsce działalności Ulricha Zwinglego, z kościołem Fraumünster, w którym znajdują się witraże Marca Chagalla i katedrą Grossmünster, Bazylea - z katedrą z czerwonego piaskowca i przepięknym ratuszem z bogato zdobioną elewacją oraz Genewa - miasto Jana Kalwina, w którym obok katedry św. Piotra, w której nauczał Kalwin, w Parc des Bastiones znajduje się monumentalny pomnik szwajcarskich reformatorów.

 

Na jednym z postumentów zapisane też tam jest imię i nazwisko Marcina Lutra oraz polskiego reformatora Jana Łaskiego, który był zaangażowany w ruch reformacyjny w Anglii i w Polsce. To Jan Łaski zabiegał o stworzenie polskiego kościoła narodowego. Pojechał nawet w tym celu do papieża.

 

W Genewie odwiedziliśmy również Centrum Ekumeniczne, w którym znajduje się siedziba kilku organizacji międzynarodowych, m.in.: Światowej Rady Kościołów i Światowej Federacji Luterańskiej.

 

W imieniu tej ostatniej przyjął nas sekretarz ds. Europy, pochodzący z Polski, ks. Ireneusz Lukas. Blisko dwugodzinne spotkanie w siedzibie Światowej Federacji Luterańskiej przepełnione bogatą symboliką i spontanicznym śpiewem dostarczyło nam wielu impulsów do osobistych przemyśleń.

 

Za każdym razem zaskakiwały nas w Szwajcarii budynki Kościołów Ewangelicko-Reformowanych; monumentalne, piękne i bardzo powściągliwe, wręcz surowe w swym wystroju.

 

Jubileuszowy wyjazd do Szwajcarii miał również kilka wątków ekumenicznych. Jako ewangelicy augsburscy poznawaliśmy bliżej Kościół Ewangelicko-Reformowany. Poza tym byli też w naszym gronie przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego, co stanowiło okazję do otwartości, dialogu oraz uczenia się o sobie i siebie nawzajem.

 

Wycieczka „Śladami Reformacji” do Szwajcarii uświadomiła nam na nowo przełożenie XVI-wiecznej reformy na wiele wymiarów życia; na gospodarkę, kulturę, życie społeczne i politykę. Zobaczyliśmy na własne oczy, jak renesansowe zmiany odcisnęły w krajach reformacji piętno nie tylko w sferze kościoła, na jego nauce i pobożności, ale pozostawiły ślady mentalne, rozpoznawane w dyscyplinie na co dzień, solidności i pracowitości, których efektem jest do dnia dzisiejszego jeden z najwyższych standardów życia.

 

Warto pamiętać, że cechą kalwińskiej, reformowanej nauki było charakterystyczne podejście do bogacenia się nie w celu bezpośredniej konsumpcji, lecz kumulacji kapitału.

 

Jesteśmy pod wrażeniem tych sześciu bardzo intensywnych dni. Cieszmy się z tego, co wspólnie przeżyliśmy i z tego, co pozostało w nas jako materiał do indywidulanych i wspólnotowych przemyśleń w roku jubileuszu 500 lat Reformacji. Odkrywanie reformacyjnych korzeni, a przez to kształtowanie własnej tożsamości jest nie do przecenienia.

 

Dziękujemy!

 

ks. Dariusz Dawid, foto: Krystyna Dawid


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Codziennik kobiet
   Codziennik kobiet
  • 140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
   140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
  • O Reformacji w Toruniu
   O Reformacji w Toruniu
  • Już od 1 lipca...
   Już od 1 lipca...
  • Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
   Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
  • Czytanie Reformatora Tom 2
   Czytanie Reformatora Tom 2
  • Krok dalej w poznawaniu Boga
   Krok dalej w poznawaniu Boga
  • Dni otwartych drzwi
   Dni otwartych drzwi
  • Nabożeństwo i koncert reformacyjny
   Nabożeństwo i koncert reformacyjny
  • Piątek na EDK
   Piątek na EDK
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Czerwiec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
          01 02 03
  04 05 06 07 08 09 10
  11 12 13 14
  19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30