Ewangelickie Dni Kościoła (Kirchentag) 2017

Spotkanie organizacyjne w Berlinie

29.08.2016

„Widzisz mnie” to hasło Ewangelickich Dni Kościoła (Kirchentag) w Niemczech, które odbędą się w dniach od 24 do 28 maja 2017 roku w Berlinie-Wittenberdze. 


Ewangelickie Dni Kościoła (Kirchentag) 2017

„Widzisz mnie”, powiedziała  Hagar do Boga, podczas swojej ucieczki.
Do Boga, który jej nie opuścił i jej towarzyszył.
Jej - niewolnicy, samotnej kobiecie w ciąży. 
 
W haśle Kirchentagu zawarta jest pewność chrześcijan, że Bóg widzi każda i każdego z nas, co powinno motywować nas do zwracania uwagi na ludzi, którzy są wokoło nas. Dostrzeżenie drugiej osoby otwiera nas na relację. Nie chodzi przy tym tylko o stosunek do osób, które są takie jak my, ale też do ludzi, którzy myślą inaczej bądź też inaczej wierzą. Szczególnie  mocny wymiar będzie miało to przesłanie w Berlinie, gdzie 20% mieszkańców jest członkami jakiegoś Kościoła, a pozostała część jest niewierząca bądź też niepraktykująca. 
 
Temat Kirchentagu towarzyszył grupie, która w dniach od 25 do 27 sierpnia 2016 r. spotkała się w Berlinie. Planowane spotkanie przyniesie wyjątkowe przeżycia związane z jubileuszem 500 lat Reformacji. Będzie też wielkim wyzwaniem logistycznym, ponieważ poza programem przygotowywanym w Berlinie planowane jest 6 mniejszych spotkań w miastach, związanych z Reformacją i Marcinem Lutrem tzn . w Erfurcie, Jenie i Weimarze, Halle i Eisleben, Lipsku, Magdeburgu i Dessau – Rosslau. 
 
Wyjątkowy sobotni wieczór i niedzielne nabożeństwo na zakończenie planowane jest w Wittenberdze. W sobotę wieczorem odbędzie się noc światła z uczestnikami wspólnoty Taize, a następnie dla wszystkich chętnych nocleg w śpiworach pod gołym niebem. W niedzielę o godz. 12 00 planowane jest uroczyste nabożeństwo, któremu towarzyszyć będzie 6 000 puzonistów. Na zakończenie o godz. 15 00 przygotowany będzie reformacyjny piknik.
 
Jeszcze do 15 września br. można zgłosić swój czynny udział w programie i współtworzyć to wyjątkowe wydarzenie. To zaproszenie skierowane jest do chórów, a także wszystkich grup muzycznych/teatralnych ect. działających w Kościele. 
 
W tym roku nastąpiła zmiana osoby reprezentującej Kościół w komisji międzynarodowej Kirchentagu. W związku z innymi obowiązkami funkcję tę po wielu latach przestał pełnić ks. Jerzy Below. Obecnie wszelkiego wsparcia związanego z uczestnictwem w Dniach Kościoła udziela pani Anna Wrzesinska.

W pracach komisji bierze też udział jeszcze jedna osoba z Polski pani Maryna Los z Wrocławia. Wszystkie pytania organizacyjne związane z Ewangelickimi Dniami Kościoła można kierować na adres: polska@sia.kirchentag.de
 
Wkrótce zostaną podane podstawowe szczegóły organizacyjne związane z wyjazdem na Kirchentag. 
 
Ewangelickie Dni Kościoła po raz pierwszy odbyły się 1949 roku w Hannoverze. To przedsięwzięcie na wielką skalę, w którym bierze udział ponad 100 000 stałych uczestników, którzy staną przed wyborem interesujących ich wydarzeń z wachlarza 2500 różnych zaplanowanych przedsięwzięć. Na nabożeństwie kończącym Kirchentag, organizatorzy będą przygotowani na przyjęcie do 300 000 osób.
 
Zapraszamy do odwiedzenia strony Ewangelickich Dni Kościoła www.kirchentag.de w języku niemieckim i angielskim. 
 
Do zobaczenia w Berlinie!  

 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Muzyka i śpiew
   Muzyka i śpiew
  • Służba zdrowia w Zabrzu
   Służba zdrowia w Zabrzu
  • Europejskie Zgromadzenie Synodałów GEKE
   Europejskie Zgromadzenie Synodałów GEKE
  • Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich 2017
   Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich 2017
  • Wspomnienie s. Danuty Gerke
   Wspomnienie s. Danuty Gerke
  • Rodzinne wczasy na Mazurach
   Rodzinne wczasy na Mazurach
  • Reformacji i Górny Śląsk
   Reformacji i Górny Śląsk
  • Rasizm jest grzechem
   Rasizm jest grzechem
  • Budujmy więź z Jezusem
   Budujmy więź z Jezusem
  • Kto wygłosi kazanie
   Kto wygłosi kazanie
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Marzec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
        01 02 03 04
  05 06 07 08 09 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31