english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelickie Dni Kościoła (Kirchentag) 2017

Spotkanie organizacyjne w Berlinie

29.08.2016

„Widzisz mnie” to hasło Ewangelickich Dni Kościoła (Kirchentag) w Niemczech, które odbędą się w dniach od 24 do 28 maja 2017 roku w Berlinie-Wittenberdze. 


Ewangelickie Dni Kościoła (Kirchentag) 2017

„Widzisz mnie”, powiedziała  Hagar do Boga, podczas swojej ucieczki.
Do Boga, który jej nie opuścił i jej towarzyszył.
Jej - niewolnicy, samotnej kobiecie w ciąży. 
 
W haśle Kirchentagu zawarta jest pewność chrześcijan, że Bóg widzi każda i każdego z nas, co powinno motywować nas do zwracania uwagi na ludzi, którzy są wokoło nas. Dostrzeżenie drugiej osoby otwiera nas na relację. Nie chodzi przy tym tylko o stosunek do osób, które są takie jak my, ale też do ludzi, którzy myślą inaczej bądź też inaczej wierzą. Szczególnie  mocny wymiar będzie miało to przesłanie w Berlinie, gdzie 20% mieszkańców jest członkami jakiegoś Kościoła, a pozostała część jest niewierząca bądź też niepraktykująca. 
 
Temat Kirchentagu towarzyszył grupie, która w dniach od 25 do 27 sierpnia 2016 r. spotkała się w Berlinie. Planowane spotkanie przyniesie wyjątkowe przeżycia związane z jubileuszem 500 lat Reformacji. Będzie też wielkim wyzwaniem logistycznym, ponieważ poza programem przygotowywanym w Berlinie planowane jest 6 mniejszych spotkań w miastach, związanych z Reformacją i Marcinem Lutrem tzn . w Erfurcie, Jenie i Weimarze, Halle i Eisleben, Lipsku, Magdeburgu i Dessau – Rosslau. 
 
Wyjątkowy sobotni wieczór i niedzielne nabożeństwo na zakończenie planowane jest w Wittenberdze. W sobotę wieczorem odbędzie się noc światła z uczestnikami wspólnoty Taize, a następnie dla wszystkich chętnych nocleg w śpiworach pod gołym niebem. W niedzielę o godz. 12 00 planowane jest uroczyste nabożeństwo, któremu towarzyszyć będzie 6 000 puzonistów. Na zakończenie o godz. 15 00 przygotowany będzie reformacyjny piknik.
 
Jeszcze do 15 września br. można zgłosić swój czynny udział w programie i współtworzyć to wyjątkowe wydarzenie. To zaproszenie skierowane jest do chórów, a także wszystkich grup muzycznych/teatralnych ect. działających w Kościele. 
 
W tym roku nastąpiła zmiana osoby reprezentującej Kościół w komisji międzynarodowej Kirchentagu. W związku z innymi obowiązkami funkcję tę po wielu latach przestał pełnić ks. Jerzy Below. Obecnie wszelkiego wsparcia związanego z uczestnictwem w Dniach Kościoła udziela pani Anna Wrzesinska.

W pracach komisji bierze też udział jeszcze jedna osoba z Polski pani Maryna Los z Wrocławia. Wszystkie pytania organizacyjne związane z Ewangelickimi Dniami Kościoła można kierować na adres: polska@sia.kirchentag.de
 
Wkrótce zostaną podane podstawowe szczegóły organizacyjne związane z wyjazdem na Kirchentag. 
 
Ewangelickie Dni Kościoła po raz pierwszy odbyły się 1949 roku w Hannoverze. To przedsięwzięcie na wielką skalę, w którym bierze udział ponad 100 000 stałych uczestników, którzy staną przed wyborem interesujących ich wydarzeń z wachlarza 2500 różnych zaplanowanych przedsięwzięć. Na nabożeństwie kończącym Kirchentag, organizatorzy będą przygotowani na przyjęcie do 300 000 osób.
 
Zapraszamy do odwiedzenia strony Ewangelickich Dni Kościoła www.kirchentag.de w języku niemieckim i angielskim. 
 
Do zobaczenia w Berlinie!