Jedno miasto, jedna tablica, wiele nazw

Odsłonięto kamień z historycznymi nazwami miasta Giżycka

02.01.2017

Przed kościołem ewangelicko-augsburskim w Giżycku odsłonięto głaz, który przypomina o wszystkich nazwach, jakie przez lata nosiło to miasto. 


Jedno miasto, jedna tablica, wiele nazw

"Jedno miasto, jedna tablica, jeden kamień a tyle na nich nazw" – tak podsumował odsłonięcie tablicy ks. Krystian Borkowski, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Giżycku. Dodał też, że "przez tę tablicę tak naprawdę wspominamy ludzi, którzy tworzyli to miasto zapisane w nazwach i ich sercach. Dobry Bóg pozwoli, aby było ono dalej zapisywane w uczuciach, intelekcie i we wrażliwości. Nie w sercach kamiennych ale ludzkich"

Kamień pod kościołem ewangelicko-augsburskim ustawiono z okazji 70-rocznicy używania nazwy Giżycko. Głaz pochodzi z terenu pobliskiej nieczynnej kopalni żwiru. Do kamienia przymocowano tablicę, która wymienia kolejne nazwy miasta.

Jako pierwszą umieszczono nazwę Letzenburg, która funkcjonowała od założenia osady (prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu), następnie jest Letzen/Lötzen - tak nazywano zamek stojący tu od XIV do XVI w. Kolejną nazwą jest Neuendorf, która to nazwa funkcjonowała na określenie wsi leżącej na terenie dzisiejszego miasta w XV-XVI w. Od 1612 do 1945 roku gród nad Niegocinem nazywał się Lötzen, a w 1945 roku miasto nazwano Lec. Zaledwie po kilku miesiącach zmieniono tę nazwę na Łuczany, a od 1946 roku funkcjonuje nazwa Giżycko.
 
W 1947 roku decyzją ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych "o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości" wprowadzono wiele polskich nazw miejscowości na Warmii i Mazurach. Było to spowodowane tym, że tereny te przed wojną nie należały do Polski, a do Prus Wschodnich i większość nazw była niemieckojęzyczna. W 1947 r. wprowadzono m.in. nazwy: Lidzbark Warmiński (dawny Heilsberg), Kętrzyn (Rastenburg), czy Węgorzewo (Angerburg). Wprowadzaniu polskich nazw miejscowych na te tereny towarzyszyło wiele kontrowersji i sporów, ponieważ komisja, która się tym zajmowała pracowała w Krakowie i w niewielkim stopniu liczyła się z miejscowymi oczekiwaniami.

Pomysłodawcami stworzenia tablicy byli Jarosław Andrukajtis i Janusz Pilecki. Oficjalnie projekt zrealizowała Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku i tutejsza Wspólnota Mazurska.
 
Pod pamiątkowym głazem została umieszczona kapsuła czasu, która oprócz informacji o współczesnym mieście, gazety i pieniędzy zawiera także pendrive ze zdjęciami współczesnego Giżycka.
 

źródło: olsztyn.onet.pl, gizycko.wm.pl

 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • U Małego Lutra ze Wschowy
   U Małego Lutra ze Wschowy
  • Reformacyjnie w Częstochowie
   Reformacyjnie w Częstochowie
  • Muzycznie w Salmopolu
   Muzycznie w Salmopolu
  • Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
   Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
  • Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
   Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
  • Ewangelickie dziedzictwo w Słowie, życiu, obrazie
   Ewangelickie dziedzictwo w Słowie, życiu, obrazie
  • Amerykanie w Wiśle
   Amerykanie w Wiśle
  • Jeśli szukasz czegoś NOWEgo
   Jeśli szukasz czegoś NOWEgo
  • Bieganie, pomaganie, wędrowanie
   Bieganie, pomaganie, wędrowanie
  • 500 lat reformacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
   500 lat reformacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Maj 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
    01 02 03 04 05 06
  07 08 09
  15 16 17
  22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31