Kościół Objawienia Pańskiego

Kościół w Warszawie-Włochach otrzymał nazwę

10.01.2017

6 stycznia 2017 roku bezimienny dotąd kościół w Warszawie-Włochach otrzymał nazwę Objawienia Pańskiego.


Kościół Objawienia Pańskiego

Aktu nadania imienia dokonał podczas nabożeństwa z Sakramentem Ołtarza biskup diecezji warszawskiej, ks. Jan Cieślar. Kościół Objawienia Pańskiego w Warszawie-Włochach jest pierwszym kościołem ewangelickim w Polsce, który nosi taką nazwę.

 

Na rozpoczęcie nabożeństwa zabrzmiał po raz pierwszy jeden z trzech dzwonów reformacyjnych, poświęconych w 2015 roku – „Pan jest Pasterzem moim”. Dzwon zawisnął na nowo wzniesionej dzwonnicy. Nabożeństwo poprowadzili duchowni Parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Na początku liturgii sekretarz Rady Parafialnej, mec. Olga Sztejnert-Roszak, odczytała tekst okolicznościowego przesłania, który umieszczono w kapsule czasu. Obecni na nabożeństwie mogli się podpisać pod wykaligrafowanym tekstem. Podobne kapsuły umieszczono już w odrestaurowanym krzyżu kościoła Świętej Trójcy oraz w kuli z krzyżem wieńczącej dach Kaplicy Tabita w Konstancinie Jeziornie.

 

Kazanie wygłosił ks. bp Jan Cieślar, który wraz z proboszczem Parafii, ks. Piotrem Gasiem odsłonił tablicę upamiętniającą wydarzenie.

 

W trakcie nabożeństwa śpiewały chóry parafialne – Vox Gaudii i Semper cantamus pod dyr. Zuzanny Kuźniak.

 

Decyzja o nadaniu imienia kościołowi w Warszawie-Włochach zapadła w lipcu 2016 roku podczas posiedzenia Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. Wniosek wystosowała grupa parafian związana z kościołem we Włochach. Nazwa świątyni związana jest z dniem jej poświęcenia – 6 stycznia 1939 r. Kościół w podwarszawskiej wówczas miejscowości Włochy poświęcił ks. August Loth, proboszcz Parafii, w asyście II proboszcza ks. Zygmunta Michaelisa. W czasie i po II wojnie światowej wieloletnim opiekunem zboru we Włochach był ks. Mieczysław Rüger, któremu poświęcona jest pierwsza tablica pamiątkowa w kościele.

 

W nabożeństwie uczestniczył proboszcz sąsiedniej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Saletyńskiej, ks. Grzegorz Ozga MS, ks. dr Dariusz Chwastek, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego wraz z przedstawicielami Rady Parafialnej, a także inżynierowie czuwający nad wzniesieniem dzwonnicy przy włochowskim kościele.

 

Nabożeństwa w Warszawie-Włochach odbywają się w każdą niedzielę (g. 10:00) i święta kościelne. Opiekę duszpasterską nad Zborem w Warszawie_Włochach sprawuje dk. Małgorzata Gaś, jednak nabożeństwa prowadzą również inni duchowni parafialni, a także sporadycznie duchowni spoza parafii i studenci teologii.

 

Nabożeństwo było transmitowane na żywo na stronie parafialnej w serwisie społecznościowym Facebook i można je obejrzeć po zalogowaniu. 

 

Więcej: Strona parafialna, foto: Brunon Sikora


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Muzyka i śpiew
   Muzyka i śpiew
  • Służba zdrowia w Zabrzu
   Służba zdrowia w Zabrzu
  • Europejskie Zgromadzenie Synodałów GEKE
   Europejskie Zgromadzenie Synodałów GEKE
  • Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich 2017
   Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich 2017
  • Wspomnienie s. Danuty Gerke
   Wspomnienie s. Danuty Gerke
  • Rodzinne wczasy na Mazurach
   Rodzinne wczasy na Mazurach
  • Reformacji i Górny Śląsk
   Reformacji i Górny Śląsk
  • Rasizm jest grzechem
   Rasizm jest grzechem
  • Budujmy więź z Jezusem
   Budujmy więź z Jezusem
  • Kto wygłosi kazanie
   Kto wygłosi kazanie
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Marzec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
        01 02 03 04
  05 06 07 08 09 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31