Kościół Objawienia Pańskiego

Kościół w Warszawie-Włochach otrzymał nazwę

10.01.2017

6 stycznia 2017 roku bezimienny dotąd kościół w Warszawie-Włochach otrzymał nazwę Objawienia Pańskiego.


Kościół Objawienia Pańskiego

Aktu nadania imienia dokonał podczas nabożeństwa z Sakramentem Ołtarza biskup diecezji warszawskiej, ks. Jan Cieślar. Kościół Objawienia Pańskiego w Warszawie-Włochach jest pierwszym kościołem ewangelickim w Polsce, który nosi taką nazwę.

 

Na rozpoczęcie nabożeństwa zabrzmiał po raz pierwszy jeden z trzech dzwonów reformacyjnych, poświęconych w 2015 roku – „Pan jest Pasterzem moim”. Dzwon zawisnął na nowo wzniesionej dzwonnicy. Nabożeństwo poprowadzili duchowni Parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Na początku liturgii sekretarz Rady Parafialnej, mec. Olga Sztejnert-Roszak, odczytała tekst okolicznościowego przesłania, który umieszczono w kapsule czasu. Obecni na nabożeństwie mogli się podpisać pod wykaligrafowanym tekstem. Podobne kapsuły umieszczono już w odrestaurowanym krzyżu kościoła Świętej Trójcy oraz w kuli z krzyżem wieńczącej dach Kaplicy Tabita w Konstancinie Jeziornie.

 

Kazanie wygłosił ks. bp Jan Cieślar, który wraz z proboszczem Parafii, ks. Piotrem Gasiem odsłonił tablicę upamiętniającą wydarzenie.

 

W trakcie nabożeństwa śpiewały chóry parafialne – Vox Gaudii i Semper cantamus pod dyr. Zuzanny Kuźniak.

 

Decyzja o nadaniu imienia kościołowi w Warszawie-Włochach zapadła w lipcu 2016 roku podczas posiedzenia Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. Wniosek wystosowała grupa parafian związana z kościołem we Włochach. Nazwa świątyni związana jest z dniem jej poświęcenia – 6 stycznia 1939 r. Kościół w podwarszawskiej wówczas miejscowości Włochy poświęcił ks. August Loth, proboszcz Parafii, w asyście II proboszcza ks. Zygmunta Michaelisa. W czasie i po II wojnie światowej wieloletnim opiekunem zboru we Włochach był ks. Mieczysław Rüger, któremu poświęcona jest pierwsza tablica pamiątkowa w kościele.

 

W nabożeństwie uczestniczył proboszcz sąsiedniej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Saletyńskiej, ks. Grzegorz Ozga MS, ks. dr Dariusz Chwastek, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego wraz z przedstawicielami Rady Parafialnej, a także inżynierowie czuwający nad wzniesieniem dzwonnicy przy włochowskim kościele.

 

Nabożeństwa w Warszawie-Włochach odbywają się w każdą niedzielę (g. 10:00) i święta kościelne. Opiekę duszpasterską nad Zborem w Warszawie_Włochach sprawuje dk. Małgorzata Gaś, jednak nabożeństwa prowadzą również inni duchowni parafialni, a także sporadycznie duchowni spoza parafii i studenci teologii.

 

Nabożeństwo było transmitowane na żywo na stronie parafialnej w serwisie społecznościowym Facebook i można je obejrzeć po zalogowaniu. 

 

Więcej: Strona parafialna, foto: Brunon Sikora


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • U Małego Lutra ze Wschowy
   U Małego Lutra ze Wschowy
  • Reformacyjnie w Częstochowie
   Reformacyjnie w Częstochowie
  • Muzycznie w Salmopolu
   Muzycznie w Salmopolu
  • Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
   Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
  • Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
   Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
  • Ewangelickie dziedzictwo w Słowie, życiu, obrazie
   Ewangelickie dziedzictwo w Słowie, życiu, obrazie
  • Amerykanie w Wiśle
   Amerykanie w Wiśle
  • Jeśli szukasz czegoś NOWEgo
   Jeśli szukasz czegoś NOWEgo
  • Bieganie, pomaganie, wędrowanie
   Bieganie, pomaganie, wędrowanie
  • 500 lat reformacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
   500 lat reformacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Maj 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
    01 02 03 04 05 06
  07 08 09
  15 16 17
  22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31