Regionalnie, ekumenicznie, nowocześnie

Jubileusz 500 lat Reformacji w Zabrzu

14.06.2017

Te trzy słowa trafnie opisują lokalne obchody 500 lat Reformacji w Zabrzu. Regionalnie, ekumenicznie i nowocześnie, czyli na miarę czasów, w których żyjemy. W niedzielę 4 czerwca 2017 r. odbyło się uroczyste nabożeństwo, na którym kazanie wygłosił bp Marian Niemiec.


Regionalnie, ekumenicznie, nowocześnie

W święcie uczestniczyli parafianie oraz goście ekumeniczni - proboszczowie zabrzańskich parafii, marszałek Województwa Śląskiego Henryk Mercik, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, prezydent Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, zabrzańscy samorządowcy wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Marianem Czocharą, przedstawiciele instytucji Kultury, Zdrowia, Oświaty, telewizja zabrzańska i przedstawiciele lokalnej prasy.

 

Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Filharmonia Zabrzańska pod dyr. Waldemara Chrzanowskiego i Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” pod dyr. Waldemara Gałązki. Muzyka i śpiew w wykonaniu zabrzańskich artystów zabrzmiały w kościele „Pokoju” bardzo wymownie i dostarczyły uczestnikom tego wydarzenia wielu pięknych przeżyć i wzruszeń. Tegoroczni konfirmanci zaprezentowali w przygotowanej przez siebie scence zawartość i uniwersalność jubileuszowego hasła: Śląskie. Pełne Reformacji.

 

Nabożeństwo w Zabrzu odbyło się w Święto Zesłania Ducha Świętego, co przypomniało dzieło Ducha Świętego - Architekta i Budowniczego Kościoła. Uświadomiło też, że żywy Kościół to taki, w którym działa Orędownik i Pocieszyciel poprzez Słowo Boże i sakramenty.

Dzięki aktywności Ducha reformacyjne przesłanie jest wciąż aktualne. Chodzi przecież o kształtowanie swego sumienia w oparciu o Słowo Boże, by umieć podejmować odpowiedzialne decyzje wobec wyzwań, które przynosi nam życie.

 

Po nabożeństwie, w ogrodzie parafialnym wśród parafian i gości dominowali wiślańscy górale, którzy serwowali obiad i umilali świętowanie góralską muzyką w wykonaniu kapeli „Wista”.  Dla najmłodszych były przygotowane atrakcje. Najpierw świąteczna szkółka niedzielna, a później dużo ruchu i zabaw.

 

Było więc i regionalnie, i ekumenicznie, i nowocześnie zarówno za sprawą prezentacji młodzieży, jak i reformacyjnego przesłania: jako ludzie Kościoła i spadkobiercy Reformacji musimy trzymać rękę na pulsie, wracać do Źródła i stale umieć się odnaleźć wśród nowych wyzwań, zachowując ewangelickie wartości takie jak: wolność, odpowiedzialność, otwartość, autentyzm, życzliwość.     

 

Dzień wcześniej, w sobotę 3 czerwca br. odbył rajd rowerowy Śladami Zabrzańskich Ewangelików, zorganizowany przez Muzeum Miejskie w Zabrzu i Zabrzańską Masę Krytyczną. Na dystansie 20 kilometrów, odwiedzono dwa kościoły, dwa budynki parafialne, kaplicę w domu kopalni oraz dwa cmentarze. Rajd zakończył się krótką prelekcją i zwiedzaniem kościoła „Pokoju”. W tym rekreacyjnym i edukacyjnym wydarzeniu uczestniczyły 74 osoby. Wśród osób, które wzięły udział w rajdzie rozlosowano nagrody.

 

Foto: Sewer Kruczkowski


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Codziennik kobiet
   Codziennik kobiet
  • 140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
   140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
  • O Reformacji w Toruniu
   O Reformacji w Toruniu
  • Już od 1 lipca...
   Już od 1 lipca...
  • Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
   Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
  • Czytanie Reformatora Tom 2
   Czytanie Reformatora Tom 2
  • Krok dalej w poznawaniu Boga
   Krok dalej w poznawaniu Boga
  • Dni otwartych drzwi
   Dni otwartych drzwi
  • Nabożeństwo i koncert reformacyjny
   Nabożeństwo i koncert reformacyjny
  • Piątek na EDK
   Piątek na EDK
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Czerwiec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
          01 02 03
  04 05 06 07 08 09 10
  11 12 13 14
  19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30