Spotkanie samorządowców ewangelików

Rozmawiano o roli ewangelików

07.01.2017
Samorządowcy ewangelicy uczestniczyli w nabożeństwie, spotkaniu i koncercie w Wiśle.

Spotkanie samorządowców ewangelików

Biskup Diecezji Cieszyńskiej razem z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wiśle byli organizatorami spotkania samorządowców ewangelików. Spotkanie odbyło się w Święto Epifanii, 6 stycznia 2017 r. i rozpoczęło się nabożeństwem w kościele ap. Piotra i Pawła w Wiśle.
 
W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił bp dr Adrian Korczago w oparciu o wybrane wiersze drugiego rozdziału Ewangelii Mateusza. Biskup odniósł to, co uczynili mędrcy do życia każdego z nas i naszej gotowości, by iść do Betjem, do Jezusa i być Jego świadkami w naszym życiu, powołaniu i służbie także na polu samorządowym. Życzenia zgromadzonym w kościele przekazał premier prof. Jerzy Buzek.
 
W liturgii nabożeństwa ze spowiedzią i Komunią Świętą obok biskupa diecezji uczestniczyli: ks. radca Piotr Wowry, ks. prob. Waldemar Szajthauer oraz ks. Łukasz Ostruszka. Pieśnią nabożeństwo wzbogacił śpiew Magdaleny Hudzieczek-Cieślar z towarzyszeniem Anastazji Wiczkowskiej (organy) oraz chór parafialny pod dyr. Elżbiety Szajtauer.
 
Po nabożeństwie samorządowcy wraz z duchownymi uczestniczącymi w nabożeństwie udali się do sali Domu Zborowego im. ks. bpa dr Andrzeja Wantuły. Zebranych powitał proboszcz wiślańskiej parafii ks. Waldemar Szajthauer. Następnie był czas na przełamanie się opłatkiem i złożenie sobie noworocznych życzeń. W czasie spotkania do zebranych przemawiali: premier prof. Jerzy Buzek, Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz ks. bp dr Marian Niemiec. Okolicznościowy referat wygłosił bp dr Adrian Korczago, w którym akcentował naszą odpowiedzialność za w różnych przestrzeniach życia: osobistego, kościelnego czy społecznego.
 
Głos zabrali także burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok oraz samorządowcy Gabriela Staszkiwicz i Stanisław Kubicius.
 
W wystąpieniach podkreślano udział ewangelików na różnych szczeblach samorządowych, rolę jaką pełnią, także w kontekście roku jubileuszowego 500-lat Reformacji. Muzyczną oprawę spotkania przygotowały: Magdalena Hudzieczek-Cieślar z akompaniamentem Anastazji Wiczkowskiej.
 
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali wykonaną przez FabLab Wisła Czarne i ks. Marka Michalika, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Czarne, drewnianą „Różę Lutra” oraz pamiątkowy długopis od gospodarza spotkania Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle.
 
Spotkanie samorządowców ewangelików zakończył koncert w kościele ap. Piotra i Pawła w Wiśle w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jean Claude’a Hauptamanna. Orkiestra i jej soliści wykonali utwory muzyki żydowskiej, filmowej oraz kolędy. Atmosfera koncertu, wspaniała muzyka wniosła wiele „dobrego światła” i emocji w serca słuchaczy, które będę owocować w naszej codzienności.
 
Sponsorami koncertu byli Urząd Miasta Wisła oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle, gospodarz spotkania samorządowców i koncertu, na który zaproszeni zostali również turyści i mieszkańcy Wisły.
 
Fot. Szymon Brodacki (fotobrodacki.pl)

 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Muzyka i śpiew
   Muzyka i śpiew
  • Służba zdrowia w Zabrzu
   Służba zdrowia w Zabrzu
  • Europejskie Zgromadzenie Synodałów GEKE
   Europejskie Zgromadzenie Synodałów GEKE
  • Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich 2017
   Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich 2017
  • Wspomnienie s. Danuty Gerke
   Wspomnienie s. Danuty Gerke
  • Rodzinne wczasy na Mazurach
   Rodzinne wczasy na Mazurach
  • Reformacji i Górny Śląsk
   Reformacji i Górny Śląsk
  • Rasizm jest grzechem
   Rasizm jest grzechem
  • Budujmy więź z Jezusem
   Budujmy więź z Jezusem
  • Kto wygłosi kazanie
   Kto wygłosi kazanie
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Marzec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
        01 02 03 04
  05 06 07 08 09 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31