english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wigilia Narodzenia Pańskiego

W przedświąteczny wieczór

24.12.2016

W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia ewangelicy tradycyjnie przeżywają ten wieczór uczestnicząc w nabożeństwach i wieczerzy wigilijnej, wtedy też zwiastowane jest Słowo o narodzeniu Zbawiciela Świata – Jezusa Chrystusa.


Wigilia Narodzenia Pańskiego

Ewangelicy, w zależności od tradycji regionalnej, rozpoczynają uroczyste nabożeństwa wigilijne w kościele w godzinach popołudniowych lub późnym wieczorem, na którym gromadzą się całe rodziny. To święta światłości i śpiewu, dlatego też podczas tego nabożeństwa rozbrzmiewają kolędy takie jak: „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi” i wiele innych, przede wszystkim jednak, co jest dla ewangelików najważniejsze, zwiastowane jest Słowo o narodzeniu Zbawiciela Świata – Jezusa Chrystusa.

Wieczerza wigilijna jest wzorowana na starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku, zwanego z grecka agape, będącego symbolem braterstwa i miłości między ludźmi. W Polsce, tradycja obchodzenia Wigilii przyjęła się w osiemnastym wieku.

Wigilijna wieczerza rozpoczyna się odczytaniem historii Bożego Narodzenia i modlitwą. Na stole wigilijnym znajdują się różne, najczęściej postne potrawy, których niekoniecznie musi być 12. Przy stole zawsze jest jedno wolne miejsce, dla niespodziewanego, zbłąkanego gościa w myśl słów Jezusa „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, Mnie uczyniliście” (Mt. 25,40).

Ewangelickiej tradycji w Polsce nie jest obce dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Na stołach Śląska Cieszyńskiego obok opłatków leżą - pierwotnie charakterystyczne dla domów ewangelickich - szulki.  Pod choinką, która w Polsce przyjęła się w XVIII wieku z ewangelickich Prus Książęcych, dzieci i dorośli znajdują prezenty.

Dokładne rysy choinki bożonarodzeniowej można pierwszy raz zauważyć w sztychu ewangelickiego artysty L. Cranacha Starszego z początku XVI stulecia, które przedstawia drzewko wigilijne ozdobione gwiazdkami i świeczkami. Na nim znajdował się ozdobny łańcuch symbolizujący węża kusiciela z rajskiego drzewa życia, a na czubka gwiazda symbolizująca, tą światłość na podstawie, której trzej mędrcy szli do Betlejem przywitać nowonarodzonego Króla.

Obdarowywanie się prezentami przypomina nam o tym wyjątkowym prezencie, jaki Bóg dał człowiekowi w osobie Zbawiciela.  W tej podniosłej atmosferze śpiewane są kolędy i czytane wigilijne opowieści.

 

BIK