Wspomnienie s. Danuty Gerke

Niezwykłe nabożeństwo w Dzięgielowie

23.03.2017

W niedzielę 19 marca 2017 r. w kościele Eben-Ezer w Dzięgielowie odbyło się zwykłe - niezwykłe nabożeństwo.  


Wspomnienie s. Danuty Gerke

Zwykłe, bo celebrujące pasyjny czas wedle liturgicznego porządku,  niezwykłe - bo poświęcone 20. rocznicy śmierci Matki Przełożonej, s. Danuty Gerke oraz wspomnieniu zaprzyjaźnionej z nią i diakonatem w Dzięgielowie, diakonisy s. Lydii Truse z Diakonatu „Sarepta „ w Bethel- Bielefeld w Niemczech, zmarłej w wielu 102 lat dnia 5 marca 2017 r.

 

Nabożeństwo  licznie  zgromadziło parafian i przyjaciół Diakonatu, m.in. bp. P. Anweilera, bp. J. Szarka, bp. St. Piętaka, który wygłosił kazanie, bp. J. Jaguckiego  i innych duchownych. Wspomnieniem Matki Przełożonej Danuty Gerke i Siostry Lydii Truse dzielił się proboszcz parafii, ks.Marek Londzin. Po obiedzie zebrani goście wysłuchali relacji s. Lidii Gottschalk z pogrzebu Siostry Truse, a później, zachęceni przez s. Ewę Cieślar, obecną przełożoną, przywołali bardziej lub mniej znane epizody z życia s. Danuty. Jeden z opowiadających podkreślił żarliwość modlitwy, z której znana była Matka Przełożona. Z pośród  wielu życzeń wysyłanych w różnych kierunkach, s. Danuta pisała: Życzę, aby Pan Jezus był w waszej łodzi u steru i zaspokoił wszelką potrzebę według swego bogactwa. Niech tak będzie po wszystkie dni waszego wspólnego życia i w służbie dla Pana. O to się modlę dla Was i dla całej Waszej drogiej Rodziny. O to się modlę dla Was...

 

Tak. Modlitwa Siostry Przełożonej towarzyszyła naszej rodzinie wiele lat. Duchowe więzy uwieńczone przyjaźnią łączącą dom Kubiszów, Błahutów i siostrę Danutę, zostały zadzierzgnięte  jeszcze w okresie międzywojennym, w czasie początków jej służby pielęgniarskiej w cieszyńskim Szpitalu Śląskim, którego dr Jan Kubisz, mój dziadek, był dyrektorem. Gdy myślę o  88-letnim życiu Matki Przełożonej, Danuty Gerke, w tym 66 latach służby diakonijnej Siostry – moja pocztówkowa pamięć przywołuje nagromadzone obrazy. Tylko pierwsze zdanie, od którego zaczyna się biogram Siostry -  Gerke Wanda Danuta, córka Karola i Marii z d. Krygier, urodziła się 10 kwietnia 1909 r. w Słupcy koło Konina – otwiera obrazy wszystkich możliwych dni, dziesiątych z rzędu w miesiącu kwietniu, gdy – celebrowało się w mym domu urodziny Siostry Przełożonej. Obrazy te wiążą się nie tylko ze stresem wejścia dziewczynek do pełnej sióstr i gości jadalni Domu Macierzystego„Eben-Ezer”, ale z zapachami wypieków przygotowywanymi  przez mamę i babcię dla Solenizantki i radością zbierania dla niej ogrodowych kwiatów.

 

Ale cóż znaczą kwiaty wobec tak bolesnego u progu życia doświadczenia, jakim jest strata matki i ojca? W biogramie jedno oszczędne zdanie – wcześnie osierocona przez rodziców, wychowała się u wujostwa w Łodzi – ukrywa dramat wówczas 12-letniej dziewczynki. Skądinąd wiadomo, że pięciorgiem rodzeństwa zajmuje się najbliższa rodzina, każdym dzieckiem ktoś inny w innym miejscu. Wanda Danuta Gerke w Łodzi kończy gimnazjum. Rozpoczyna pracę w biurze. Jednak wkrótce pragnie swe życie poświęcić służbie diakonisy. Ponieważ w przedwojennej Łodzi nie ma polskiego diakonatu, zgłasza się tam, gdzie on jest, do Żeńskiego Diakonatu „Eben-Ezer” w Dzięgielowie, którego założyciel, ks. Karol Kulisz jest gorącym polskim patriotą. Nowicjat odbywa pracując w żłobku w Zakładach Opiekuńczych tamże, w kwietniu 1931 r. otrzymuje czepek diakonisy próbnej i zostaje skierowana do pracy najpierw na Oddziale Dziecięcym, a później Chirurgicznym Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Kolejne lata do wybuchu II wojny światowej to: służba w Sanatorium Przeciwgruźliczym w Bystrej, ponownie praca w żłobku w Dzięgielowie, przeszkolenie w Instytucie Pielęgniarstwa w Poznaniu zakończone egzaminem państwowym i praca zborowa w Katowicach i jego okolicy. Siostra Danuta, z wybuchem II wojny światowej przedostaje się do W-wy, w wojennych warunkach, kończy w 1943 r. egzaminem dyplomowym Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa, a w tragicznym dla historii Polski i mieszkańców Warszawy roku 1944 pracuje w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy  ul. Nowogrodzkiej. Uczestniczy w Powstaniu Warszawskim, wraz z dr Janem Kubiszem opiekuje się chorymi i przeżywa ewakuację rannych, o czym można przeczytać w artykule „Strażnicy Ewangelicznej” z 1948 r. Po przybyciu do Cieszyna w maju 1945 r.-  czasowo obejmuje obowiązki przełożonej sióstr i organizuje pracę pielęgniarską w Szpitalu Śląskim.  W październiku tego samego roku zostaje wybrana na stanowisko przełożonej Żeńskiego Ewangelickiego Diakonatu „Eben-Ezer” w Dzięgielowie. Po wojennej zawierusze na nowo organizuje Diakonat, Dom Dziecka, zabiega o odbudowę zrujnowanych budynków Zakładów Opiekuńczych i 50-cio hektarowego gospodarstwa. Mimo ciężkich doświadczeń, takich jak: upaństwowienie gospodarstwa rolnego w 1950 r. i Domu Dziecka w 1955 r. – trwa na straży Diakonatu i przeciwstawia się jego likwidacji. Całym sercem kieruje Domem Opieki „Szczukówka”, czuwa nad budową domu dla sióstr – emerytek „Salem” i powstaniem Domu Opieki „Emaus”. Czyni, co może, a wszystkie swe działania podbudowuje  gorliwą modlitwą.

 

Z tamtego czasu – jako dziecko – pamiętam ją z płóciennym woreczkiem mąki, z butlą oliwy, z torbą dziecięcych ubranek, z pakunkiem leków, z dobrym życzeniem zawsze obramowanym Bożym Słowem, z dystyngowanym uśmiechem na ustach. Zechciejmy Ją taką pamiętać.

 

diak. Aleksandra Błahut-Kowalczyk 


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Sobotnie nabożeństwo i koncert
   Sobotnie nabożeństwo i koncert
  • 500 lat i pięćsetka fiatów
   500 lat i pięćsetka fiatów
  • Nabożeństwo na Równicy
   Nabożeństwo na Równicy
  • Nabożeństwo ze Strażą Graniczną
   Nabożeństwo ze Strażą Graniczną
  • Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie 2017
   Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie 2017
  • Dzień otwarty Wydziału Pedagogiki ChAT
   Dzień otwarty Wydziału Pedagogiki ChAT
  • Modlitwa w zakładzie karnym - EDK
   Modlitwa w zakładzie karnym - EDK
  • Lublin gospodarzem święta muzyki
   Lublin gospodarzem święta muzyki
  • Przed Ewangelickimi Dniami Kościoła
   Przed Ewangelickimi Dniami Kościoła
  • U Małego Lutra ze Wschowy
   U Małego Lutra ze Wschowy
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Maj 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
    01 02 03 04 05 06
  07 08 09
  15 16 17
  22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31