Znów zagrały organy w Pokoju

W Niedzielę Cantate zabrzmiały organy w kościele księżnej Zofii w Pokoju

16.05.2017

Po niespełna dwóch latach oczekiwania, wreszcie będzie można było ponownie usłyszeć romantyczne brzmienie barokowych organów w Ewangelickim Kościele Księżnej Zofii w Pokoju.


Znów zagrały organy w Pokoju

W czwartek, 11 maja br. odbyło się spotkanie odbiorcze instrumentu, który od 10 sierpnia 2015 roku był w remoncie. W spotkaniu tym uczestniczyli: Ralf Jehmlich – przedstawiciel firmy Jehmlich z Drezna, która wykonała remont organów, Reinhard Seeliger – organista oraz przedstawiciel stowarzyszenia VEESO (Verein zur Erforschung und Erhaltung schlesischer Orgeln) z Gorlitz, które w głównej mierze sfinansowało remont instrumentu, Thoralf Möbius – budowniczy organów oraz ks. Eneasz Kowalski – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pokoju.

 

Długi czas remontu spowodowany był całościową naprawą instrumentu oraz konserwacją i restauracją prospektu organowego, który wykonała firma konserwatorska Andrzej Marek Barski z Nysy. Łączny koszt naprawy instrumentu oraz prospektu organowego wyniósł niespełna 400 tys. złotych. Fundusze na te cele zostały zdobyte przez stowarzyszenie VEESO, a także dzięki dotacjom na ratowanie zabytków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, Starostwa Powiatowego w Namysłowie oraz środkom własnym.

 

Niektóre elementy zabytkowego instrumentu pochodzą z 1774 roku (kościół budowano w latach 1765-1775), w którym budowniczy organów, Christian Siegmund Puchert z Oleśnicy zakończył budowę organów. Instrument wówczas miał jeden manuał, który obsługiwał 10 głosów i pedał 3-głosowy.  Przystosowany był do gry liturgicznej. Następnie instrument rozbudowano w 1828 roku, a zajął się tym Daniel Meister. W latach 1894-1904 trwały rozmowy z zakładem budowy organ Schlag und Sohne ze Świdnicy celem podjęcia pracy przy instrumencie. Firma Schlag und Sohne przebudowała organy w 1905 roku i oznaczyła instrument opusem 675. Ostatecznie organy zawierały dwa manuały, które rozszerzono do 7 głosów każdy, a pedał 3 głosy. Instrument posiada 999 piszczałek. Wykorzystano piszczałki z organów z 1774 roku i dodano nowe. Powiększono wiatrownicę, a ponieważ szafa okazała się za mała, drugi manuał umieszczono na drugiej emporze w szafie ekspresyjnej (echo) czyli nad zabytkową szafą. Z tego powodu firma zbudowała nowy kontuar, który umieściła w miejsce poprzedniego. Zmieniono też trakturę mechaniczną na pneumatyczną, a listwy drewniane zamieniono na ołowiane rurki. Firma Schlag und Sohne naprawiała ten instrument aż do 1945 roku. Niemieckie Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Utrzymania Śląskich Organów (VEESO) podjęło się pracy przy renowacji instrumentu od 2012 roku, prowadząc szereg ekspertyz, a w 2015 roku rozpoczął się remont organów.

 

Na przestrzeni lat w Parafii odbywało się wiele koncertów. Działał chór kościelny, który wykonywał również pieśni ludowe, m.in. w hotelu Schwarzer Adler w ówczesnym Carlsruhe (dziś Pokój). W latach 1994 i 2008 odbyły się zjazdy chórów Diecezji Katowickiej. W 1999 roku wystąpił w kościele z recitalem organowym Ortwin Benninghoff z Niemiec, prezentując utwory od epoki baroku po współczesne. Od 2003 roku odbywa się corocznie trzydniowy Festiwal Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera, kompozytora, który tworzył w Pokoju, m.in. tu powstała opera Wolny Strzelec (Freischutz). W 2015 roku miała miejsce wyjątkowa uroczystość 250-lecia kościoła, w ramach której w koncercie organowym wystąpił Siegmar Junker z Kaiserslautern w repertuarze Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Haendla w muzyce sakralnej. W ostatnich latach wielu wybitnych organistów zasiadało za organami w Ewangelickim Kościele Księżnej Zofii.

 

Odrestaurowane organy po raz pierwszy zabrzmiały w Niedzielę Cantate, co ma  symboliczne znaczenie, ponieważ niedziela ta wzywa do śpiewania. Parafia ewangelicka w Pokoju po prawie dwóch latach bez instrumentu mogła w Niedzielę Cantate powrócić do śpiewu z odrestaurowanymi organami. I tak jak w tę niedzielę wzywa Psalmista w haśle tygodnia, „Śpiewajcie Panu pieśń nową, bo cuda uczynił" (Ps 98,1), tak chcemy dziękować Bogu za to, że błogosławił ten remont i pozwolił nam cieszyć się odnowionym instrumentem. Psalmista wzywa do śpiewania nowej pieśni na cześć Boga, który wyprowadził z niewoli babilońskiej swój lud wybrany. Nowy czyn wymaga nowej pieśni, a w pieśniach upamiętnione zostają cuda Boże.  

 

ks. Eneasz Kowalski


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie 2017
   Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie 2017
  • Dzień otwarty Wydziału Pedagogiki ChAT
   Dzień otwarty Wydziału Pedagogiki ChAT
  • Modlitwa w zakładzie karnym - EDK
   Modlitwa w zakładzie karnym - EDK
  • Lublin gospodarzem święta muzyki
   Lublin gospodarzem święta muzyki
  • Przed Ewangelickimi Dniami Kościoła
   Przed Ewangelickimi Dniami Kościoła
  • U Małego Lutra ze Wschowy
   U Małego Lutra ze Wschowy
  • Reformacyjnie w Częstochowie
   Reformacyjnie w Częstochowie
  • Muzycznie w Salmopolu
   Muzycznie w Salmopolu
  • Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
   Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
  • Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
   Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Maj 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
    01 02 03 04 05 06
  07 08 09
  15 16 17
  22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31