Zjazd Bratniej Pomocy im. Gu­stawa Adolfa

Zakończono coroczną zbiórkę.

W 2024  roku Zjazd Bratniej Pomocy im. Gu­stawa Adolfa odbył się 30 maja w Parafii Ewangelicko-Au­gsburskiej w Hołdunowie.

W Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, w spotkaniu wzięli udział zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, prezes Synodu ks. dr Adam Malina, bp Paweł Hause, przedstawiciele Konsystorza,  różnych parafii i  diecezji.

Obrady prowadził Prezes Zarządu BPGA, bp Marcin Makula, który poinformował delegatów o najważniejszych faktach z działalności Bratniej Pomocy w minionym okresie. Następnie ogłoszono wyniki zbiórki.  Kwota zebrana w 2024 r. to 396 904,50 złotych. Zostanie ona rozdysponowana do różnych parafii na remonty kościołów, kaplic i plebani w całej Polsce.

W drugiej części zjazdu odbyły się wybory nowego zarządu. Na pięcioletnią kadencję wybrano ks. radcę Henryka Reske (Prezes); ks. Wojciecha Prackiego, ks. Oskara Wilda i Piotra Fusika.

BPGA działa według regulaminu, który jest włączony do Zasadniczego Prawa Wewnętrznego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Kieruje nią Zarząd, wybierany przez Zebranie Delegatów wybieranych przez wszystkie parafie Kościoła. Co roku, w okresie od Wielkanocy do Zielonych Świąt, z inicjatywy BPGA we wszystkich parafiach zbierane są ofiary na jej rzecz. Na wniosek Zarządu zebrane środki są rozdzielane pomiędzy parafie, które złożyły wcześniej wnioski o subwencje na cele budowlane i remontowe. Rozdział ten jest zatwierdzany przez Zebranie Delegatów.

Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa

Geneza Święta Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął 16 września 1632 r. w bitwie pod Lützen koło Lipska.

W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę. W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.

Po wojnie trzydziestoletniej nastąpił okres prześladowań ewangelików w majestacie prawa w ziemiach, które przypadły Habsburgom (np. Czechy, Morawy, Śląsk). Na Śląsku Cieszyńskim po 1654 r. odebrano ewangelikom wszystkie kościoły. Zmuszeni oni byli spotykać się w tzw. leśnych kościołach – na leśnych polanach, ukrytych wysoko w górach. Pomimo prześladowań ewangelicyzm w Europie Środkowej przetrwał, także dzięki odwadze takich ludzi, jak Ślązacy uczęszczający do leśnych kościołów.

Dlatego też, dla upamiętnienia tych trudnych chwil, w Święto Bratniej Pomocy odbywa się uroczyste nabożeństwo w leśnym kościele przy Kamieniu na stokach Równicy w Ustroniu, które rozpoczyna serię nabożeństw w leśnych kościołach. Co roku też w Święto Bratniej Pomocy odbywa się uroczysty zjazd, podczas którego odprawiane jest nabożeństwo i podejmowane są decyzje dotyczące rozdysponowania środków dla parafii w diasporze.

szersza relacja na stronie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Hołdunowie

zdj. Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Hołdunowie.