Festiwal „Wiara na ekranie”

Nagrodzono produkcje francuskie, holenderskie, duńskie, niemieckie i szwajcarskie.

Filmy z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Holandii i Danii zostały nagrodzone na 20. Europejskim Festiwalu Programów Religijnych organizowany przez SIGNIS/WACC, który odbył się w Berlinie w dniach 27-30 września 2023 roku. W słynnym berlińskim kinie Babylon zaprezentowano 26 filmów z 12 krajów europejskich.

Pierwszą nagrodę przyznano filmowi dokumentalnemu The Attraction of the Invisible w reżyserii Jeana-Yvesa Fischbacha, wyprodukowanemu przez CFRT dla France Télévisions, który „otworzył nasze umysły na to, co jest poza kosmosem”, jak podkreśliło jury.

Zwycięzcą nagrody im. Hansa W. Florina w uznaniu różnorodności kulturowej, przyznawanej przez WACC Europe (Światowe Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Komunikacji Medialnej), została niemiecka produkcja What does Germany Believe? – What we Laugh at about religious humour, wyprodukowana przez SWR/ARD przez Clausa Hanischdörfera i Bernda Seidla. W tej samej kategorii wyróżnienie przyznano odcinkowi Sign of Times – Will Women Save the World?, wyprodukowanemu przez Wilberry’ego Jacobsa dla holenderskiego kanału EO (Evangelische Omroep) w Holandii.

Nagrodę Specjalną za ” wyjątkową opowieść” otrzymał film The Third and Fourth Generation, wyreżyserowany przez szwajcarskiego reżysera Lukasa Zünda. Nagrodę Publiczności otrzymał film Pastor in Search of Paradise, wyprodukowany przez Sofie Tønsberg i Inę Lindgreen dla duńskiej telewizji DR.

Czterodniowy festiwal pozwolił przyjrzeć się sytuacji programów religijnych w europejskiej produkcji telewizyjnej i zastanowić się nad przyszłymi oczekiwaniami wobec tematów religijnych, duchowych i egzystencjalnych. W przemówieniu otwierającym Guido Baumhauer, zastępca dyrektora generalnego Deutsche Welle TV, powiedział: „Widzimy wiele gniewu, niepokoju, wyobcowania, a nawet okrucieństwa, niepewności, ignorancji, egocentryzmu i samotności w obecnych społeczeństwach”. Jednocześnie ludzie szukają bezpieczeństwa i stabilności, chcą się trzymać czegoś, w co mogą wierzyć. „To powinien być rozkwit treści z wartościami – o charakterze religijnym”, stwierdził. Zakończył wyzwaniem: „Moim zdaniem potrzebna jest nowa koncepcja treści religijnych w mediach – która powinna obejmować duchowość w szerszym kontekście, a przede wszystkim oferować otwarty dialog. Nadszedł czas, aby ponownie odkryć siebie. W to właśnie wierzę”.

Podczas przyjęcia w Fundacji Bertelsmanna, Yasemin El-Menouar, kierownik projektu Monitor Religijny , przedstawiła nowe ustalenia dotyczące religijnego krajobrazu Europy. Podkreśliła, że trend sekularyzacji utrzymuje się pomimo obecnych kryzysów społecznych. Badanie sugeruje, że utrata zaangażowania we wspólnoty religijne będzie trwała. Niemniej jednak religia może pomóc w „przezwyciężaniu trudności”, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Instytucje religijne są zarówno „zasobem prywatnym”, jak i ważnym filarem społeczeństwa obywatelskiego na poziomie społecznym. Dzięki swoim rozległym strukturom umożliwiają spotkania i zaangażowanie społeczne, co widać na przykład w ich zaangażowaniu i pomocy uchodźcom.

Rzeczniczka Kościola Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska weszła w skład komitetu organizacyjnego festiwalu.

https://beliefonscreen.tv/en/