Modlitwa o Niemcy
22 października – modlitwa o Niemcy
Kochany Ojcze, dziękujemy Ci, że jesteś światłem w naszym życiu. Dzisiaj chcemy modlić się o Niemcy, kraj o bogatej tradycji kulturalnej, naukowej i artystycznej, kolebkę Reformacji. Tutaj przeszłość i przyszłość splatają się w jedną harmonijną całość.
Prosimy Cię błogosław Niemcom i pomóż im budować wspólnotę opartą na zrozumieniu, szacunku i miłości oraz pomóż znaleźć jedność w różnorodności. Ucz nas także jak budować dobre relacje między naszymi narodami, w czasach podziałów.
Prowadź Kościoły luterańskie i spraw, by świadectwo o Chrystusie, które składają było drogą dla osób poszukujących. Daj luteranom i luterankom siłę oraz wiarę, że Twoja miłość może pokonywać wszelkie trudności. Błogosław działania Kościołów luterańskich w Niemczech, które angażują się na polu diakonii, edukacji i ekumenii. Niech ta praca przynosi owoce w postaci zrozumienia, pojednania i pokoju.
Panie, chroń mieszkańców Niemiec przed wszelkimi niebezpieczeństwami, daj im mądrość w podejmowaniu decyzji i umacniaj ich w wierze. Niech Twoje światło zawsze ich prowadzi. W imię Jezusa Chrystusa, naszego Pana, módlmy się. Amen.
Sytuacja w Niemczech
Republikę Federalną Niemiec zamieszkuje ponad 84 miliony ludzi. Niemcy stanowią 80% mieszkańców, pozostałe mniejszości to Turcy (prawie 4%), Polacy (prawie 2%) i Rosjanie (1,5%). Niemcy są krajem o bogatej tradycji kulturalnej, obejmującej muzykę, literaturę, filozofię, naukę oraz sztukę, są historycznym matecznikiem Reformacji. W 1990 roku doszło do historycznego zjednoczenia Niemiec. Upadek Muru Berlińskiego w 1989 roku jest często uważany za symboliczny początek tego procesu zjednoczenia, a wydarzenie stało się metaforą upadku podziału między blokiem wschodnim a zachodnim w czasach zimnej wojny.
Chrześcijanie stanowią religijną większość – 55% mieszkańców, największą grupę stanowią wierni Kościoła rzymskokatolickiego – 25 %. Około 23% Niemców to ewangelicy, 4,5 % to prawosławni natomiast islam – wyznaje ponad 5% Niemców. Aktualnie niemal 40% populacji Niemiec deklaruje się jako ateiści.W ostatnim czasie Kościoły niemieckie przeżywają odpływ wiernych. Konieczność płacenia podatku kościelnego (8-9%) sprawia, że wierni rezygnują z formalnej przynależności do Kościoła oraz formalności towarzyszących czyli ponoszenia ciężarów fiskalnych.
Członkami Światowej Federacji Luterańskiej jest 11 Kościołów (połowa wszystkich ewangelików w Niemczech). Tworzą one Niemiecki Komitetu Krajowy ŚFL. Do zadań komitetu należy reprezentowanie wymienionych poniżej Kościołów członkowskich (tj. 10,3 miliona członków w Niemczech), zapewnienie uczestnictwa tych Kościołów w działaniach ŚFL, wspieranie programów i projektów oraz pracy teologicznej ŚFL Komitet przyznaje około 30 stypendiów rocznie luterańskim studentom i teologom z Niemiec i zagranicy. Niemieccy ewangelicy angażują się w różnego rodzaju działalność diakonijną, edukacyjną i społeczną. Wspierają także Kościoły luterańskie na całym świecie i angażują się w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Niemcy są przykładem kraju, w którym różne wyznania i religie współistnieją oraz współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach.
Kościół w Lippe ( część luterańska) liczy 27,500 wiernych.
Kościół Ewangelicki w Środkowych Niemczech liczy 677,436 wiernych.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Badenii liczy 2,757 wiernych.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Bawarii liczy 2,297,509 wiernych.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Brunszwiku liczy 341,919 wiernych.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Północnych Niemczech liczy 2,063,904 wiernych.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Oldenburgu liczy 418,086 wiernych.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Wirtembergii liczy 1,993,460 wiernych.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Hanowerze liczy 2,630,125 wiernych.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Saksonii liczy 677,064 wiernych.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Schaumburgu-Lippe liczy 52,364 wiernych.
zdj. Niemiecki Komitet Krajowy Światowej Federacji Luterańskiej (DNK/LWF).