Wokół wdzięczności

Nowy „Zwiastun Ewangelicki” o dziękowaniu, porządkach i misji.

Pierwszy październikowy numer „Zwiastuna Ewangelickiego” 19/2024 ukazał się w Dziękczynne Święto Żniw i koncentruje się wokół tematu wdzięczności.

Rozważania Słowa Bożego przygotowali ks. Łukasz Ostruszka i bp Paweł Hause, który zachęca do dziękowania mimo wszystko, także w „nieurodzajnych” momentach życia; Wdzięczność powinna: wypływać z naszego serca i naszej wiary, gdy myślimy: Pan Bóg tak wiele dla mnie uczynił to ja mogę chociaż tyle. Wdzięczni powinniśmy być także za to, że, jak pisze ks. Łukasz Ostruszka: Bóg uczynił nas nośnikami Bożych informacji, których On może używać do woli.

W rubryce Bóg i my ks. Waldemar Szajthauer  zaprasza bo biblijnego laboratorium, na test pokarmów, które powinniśmy spożywać z wdzięcznością i które „powinny być uświęcone. Najlepiej dzięki modlitwie dziękczynnej (…) Każdy pokarm, który spożywamy z czystym sumieniem oraz w odpowiedniej ilości oraz bez nieodpowiedzialnego marnotrawstwa – to dobre dary. Natomiast ks. Bogusław Cichy zapewnia, że  potrzebujemy zarówno  być obdarowanymi, jak i sami  obdarowywać innych, aby czuć się szczęśliwymi.

W autorskiej rubryce ks. Bogdan Wawrzeczko przypomina, że uczymy się przez naśladowanie i zadaje ważne pytanie: Co jest czyją rolą albo – co jest czyja odpowiedzialnością w Kościele? 

W rubryce  Widzenia własne ks. Ryszard Pieron, przypominając, że igrzyska olimpijskie to pomysł antyczny, czyli pogański,  odnosi się  pośrednio do  kontrowersji wokół otwarcia  olimpijskich zmagań w Paryżu. Zagubieni, poszukujemy w wirtualnym świecie i wybieramy sobie z szerokiej oferty sztucznego „boga”, ukształtowanego tak, jak nam wygodnie. A przecież: „Kościół to społeczność ludzi realnie będących dla siebie  braćmi i siostrami w Chrystusie” – pisze.

O swojej fascynacji  figurami biblijnymi, tworzonymi na specjalnych kursach, które mają wzmacniać przekaz biblijnych treści i inspirować do życia w wierze, opowiada  barwnie Anna Olek w rubryce Zbliżenia.  

Jak zawsze, są poczytni felietoniści. Marek Cieślar zachęca do jesiennych porządków – nie tylko na cmentarzach, ale  także  w naszych relacjach, sprawach i przedsięwzięciach. Henryk Dominik wskazuje, że gdy dziękujemy za plony, powinniśmy pamiętać, że miłość Stwórcy obejmuje całe Jego stworzenie.

Ponadto w numerze opis pierwszych działań w odpowiedzi na powódź i pokazujemy, jak ewangelickie parafie wspierały powodzian. A także Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, która relacjonuje ustalenia konferencji poświęconej wspieraniu migrantów i ich integracji ze społeczeństwami przyjmującymi, gdzie podkreślano tez role Kościołów w tych procesach.

Zapraszamy do lektury i prenumeraty. W parafiach można zaprenumerować czasopismo od dowolnego miesiąca. Z kolei po opłaceniu prenumeraty cyfrowej w wydawnictwie każdy numer można czytać w formacie pdf i w pełni korzystać ze strony www.zwiastun.pl. Szczegółowe warunki prenumeraty w zakładce www.zwiastun.pl/sklep oraz www.zwiastun.pl/prenumerata-papierowa/.

Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki