
ChOT 2025
…czyli młodzi i technologia.
Chrześcijański Obóz Technologiczny, który odbył się w Wiśle Czarne w dniach 16-22 lutego 2025 r., po raz kolejny zgromadził dzieci i młodzież, które interesują się technologią, ale też praktycznymi zajęciami. Głównym organizatorem była Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle Czarne, a pobyt był możliwy dzięki gościnności Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w tej miejscowości.
Szkoła w Czarnem to wyjątkowe miejsce, doskonale przygotowane, aby można było zrealizować różnorodne warsztaty. Podczas tegorocznej edycji ChoT uczestnicy pracowali w czterech grupach.
Pierwsza dzięki wsparciu i inspiracji Rafała Gabrysia poznawała tajniki druku 3D, tworząc komputerowo ciekawe projekty np. lampki nocnej ze zdjęciami. Grupa modelarzy pod okiem Stanisława Głowackiego (Modelarnia Delfin) przygotowała dioramy z modelem samolotu. Podczas warsztatów stolarskich, które zebrały największą grupę uczestników, powstały budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Warsztaty prowadził Piotr Bujok. Najbardziej urozmaicone, jeśli chodzi zastosowanie różnorodnych technik i tworzyw były warsztaty przygotowywania materiałów pomocnych w opowiadaniu historii w metodzie Godly Play. W tych warsztatach konieczne było korzystanie ze stolarni, gdzie ks. Marek Michalik z zaangażowaniem i determinacją wdrażał pomysły realizacyjne. Uczestnicy poznawali m.in. decoupage, szyli koszyki ze sznurka jutowego, zwijali papierowe zwoje, dużo polerowali, szlifowali, kleili i malowali drewniane elementy. Za warsztaty odpowiadała Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska wraz z ks. Michalikiem.
Program dnia rozpoczynał “poranny rozruch” czyli zajęcia prowadzone przez Agnieszkę Godfrejów-Tarnogórską, budowane wokół różnorodnych tekstów i postaci biblijnych oraz tematów m.in. : czym jest etykietowanie, jak się komunikujemy, gdyby Jezus przyszedł dziś to czy miałby TikToka? kim jesteśmy przed Bogiem? Ostatnie zajęcia poprowadzone zostały w metodzie Godly Play, z użyciem materiału do opowieści o podróżach i listach Pawła, który został wykonany w trakcie obozu.
Przed południem była okazja do jazdy na nartach, spacerów, wycieczek i gry w disc golfa. Młodzi wzięli również udział w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle, gdzie poszerzyli wiedzę na temat drapieżników żyjących w Beskidach oraz uszyli breloczek misia.
Po obiedzie odbywały się warsztaty, a wieczorne spotkania prowadzili zaproszeni gości. Byli to Katarzyna Wesner-Macura, Młodzi 4:12, ks. Bogdan Wawrzeczko (Open Doors) oraz ks. Marek Michalik. W czwartkowy wieczór uczestnicy obozu wzięli udział w kuligu połączonym z pieczeniem kiełbasy. W programie obozu był też czas na gry planszowe, karciane i wspólne rozmowy.
Kadrę obozu stanowili: Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska (kierowniczka), Marek Watut i Rafał Gabryś (wychowawcy), ks Marek Michalik (duszpasterz) i wymieni wcześniej prowadzący warsztaty.