Duszpasterze o seksualności

13. Dzień Duszpasterstwa

25 listopada br. w Warszawie, w Sali Synodalnej im. Bp. Andrzeja Wantuły zebrało się grono blisko 30 osób, by wziąć udział w Dniu Duszpasterstwa organizowanym już po raz trzynasty przez Towarzystwo Poradnictwa i Psychologii Pastoralnej w Polsce. Temat tegorocznego Dnia brzmiał: „Seksualność w duszpasterstwie. Znaczenie i wyzwania”. Organizatorzy podzielili wydarzenie na dwie części – wykładową i warsztaty. Przed południem swoje wykłady wygłosili psycholog Beata Wolfram-Krukowska oraz ks. dr Grzegorz Olek.

Beata Wolfram-Krukowska w swoim wystąpieniu podkreślała, że w duszpasterstwie, tak samo jak w psychoterapii, najważniejsze jest nawiązanie relacji. Zwracała więc uwagę na to, jak nawiązać i utrzymać prawidłową relację z rozmówcą, unikając jednocześnie jego niepożądanych reakcji, takich jak przywiązanie, czy zakochanie w duszpasterzu.

Z kolei ks. dr Grzegorz Olek w swym wykładzie postawił tezę, że człowiek „nie ma ciała, lecz jest ciałem”. Takie twierdzenie zmienia zaś perspektywę duszpasterza, który opierając się na biblijnej hermeneutyce, powinien patrzeć na swojego rozmówcę jako na człowieka „z krwi i kości”, niewolnego od problemów związanych z seksualnością.

Po przerwie obiadowej słuchacze podzielili się na trzy grupy i wzięli udział w dwóch turach warsztatów duszpasterskich, które poprowadzili: ks. dr Grzegorz Brudny, ks. Wiktoria Matloch i ks. Bogdan Wawrzeczko. Prowadzący przedstawiali przykłady rozmów ze swojej praktyki duszpasterskiej, w których to elementy seksualności dochodziły do głosu. Uczestnicy warsztatów mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat przedstawionego materiału. Sami też wnosili własne przykłady „przypadków duszpasterskich”.

13. Dzień Duszpasterstwa zakończył się Walnym Zgromadzeniem TPiPP, podczas którego prezes ks. dr Grzegorz Giemza przedstawił sprawozdanie z działalności Towarzystwa, a także plany na najbliższą przyszłość. Jednym z zamierzeń TPiPP jest kontynuowanie organizowania Dni Duszpasterstwa, na które już teraz wszystkich zainteresowanych, zapraszamy.

Więcej o działalności TPiPP można dowiedzieć się ze strony https://tpipp.pl/

tekst: ks. Grzegorz Brudny