Ewangelicy w Polsce
Konferencja stowarzyszenia Dzieło Gustawa Adolfa (GAW).
„Ewangelicy w Polsce”, taki temat miała konferencja stowarzyszenia Dzieło Gustawa Adolfa (GAW) Kościoła Berlina Brandenburgii Śląskich Górnych Łużyc, która odbyła się w Berlinie 19 listopada 2024 r.
Konferencja odbywała się w siedzibie GAW w Berlinie, w budynku, w którym mieści się również Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe.
Zgromadzonych gości przywitał ks. Christoph Anders, przewodniczący GAW Berlina Brandenburgii, a modlitwę poprowadził ks. Waldemar Radacz, który obecnie jest duchownym Kościoła w parafii ewangelickiej w Eisenhüttenstadt.
Prezentację na temat sytuacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w zmieniającym się społeczeństwie przedstawiła Anna Wrzesińska. W swojej prezentacji odwołała się do najnowszych wyników spisu powszechnego i aktualnych danych statystycznych Kościoła. Przedstawiła też obszary pracy i zaangażowania oraz szczególne atrybuty misji Kościoła, który działa w warunkach diasporalnych.
W dalszej części programu ks. dr Vladimir Kmec wprowadził uczestników w temat relacji partnerskich nad Odrą i Nysą, pomiędzy Kościołem Berlina Brandenbugii, a Kościołem ewangelickim w Polsce. W trakcie swojej prezentacji przedstawił historię długoletnich relacji partnerskich pomiędzy Kościołami, które w 1997 r. zaowocowały podpisaniem porozumienia o partnerstwie pomiędzy Kościołem Berlina Brandenburgii, a Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Porozumienie realizowane jest na wielu szczeblach. Odbywają się spotkania w parafiach, wizyty studyjne, a także spotkania władz zwierzchnich. Współpraca ma również wymiar ekumeniczny – regularnie odbywają się Konsultacje Ekumeniczne Biskupów nad Odrą i Nysą w gronie wyznań: rzymskokatolickiego, ewangelickiego i prawosławnego.
Ks. dr Kmec jest członkiem Zarządu GAW Berlina Brandenburgii oraz od 1 maja 2022 r. jako współpracownik Berlińskiego Dzieła Misji (Berliner Missionswerk) odpowiedzialny za nadgraniczną współpracę ekumeniczną i relacje z Europą Wschodnią. Szczególnym, powierzonym mu zadaniem jest organizacja Spotkania Chrześcijan we Frankfurcie nad Odrą/Słubicach, które odbędzie się w dniach od 7 do 9 czerwca 2024 r. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Nic nie może nas rozdzielić”. Oba partnerskie Kościoły serdecznie wszystkich zainteresowanych zapraszają do udziału w tym szczególnym wydarzeniu.
Popołudniowa część programu poświęcona była relacjom z podróży studyjnej grupy GAW do Polski, w październiku 2023 r. oraz planom na rok 2024. Informację na temat priorytetów i obecnych wyzwań Kościoła Berlina Brandenburgii przedstawiła ks. dr Christina Bammel, zastępca biskupa Kościoła, która kieruje w konsystorzu Kościoła referatem: Teologia i życie kościelne. Do głównych priorytetów pracy kierownictwa Kościoła należą obecnie: praca nad zmianą prawa dot. struktur parafialnych, prawa dot. ochrony stworzenia, praca misyjna, wyzwania dot. obszarów wiejskich, inkluzywność Kościoła, dyskusja na temat rasizmu i kolonializmu, a także pamięć historyczna.
Stowarzyszenie GAW w Kościele Berlina Brandenburgii, tak jak i analogiczne stowarzyszenia w pozostałych Kościołach ewangelickich w Republice Federalnej Niemiec, wspiera Kościoły ewangelickie na całym świecie w ich pracy społecznej i duszpasterskiej.