Fundacja Anna w Gostkowie otrzymała Nagrodę Kościoła

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 września 2021 r. w Warszawie.

Spotkanie zgromadziło, prócz nagrodzonych, także przedstawicieli parafii oraz organizacje i osoby działające na rzecz ochrony cmentarzy, zrzeszone w społecznej Inicjatywie „(Nie)zapomniane cmentarze”.

Zebranych powitał bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Biskup Kościoła zaapelował o szacunek do przeszłości i nawiązał do działalności społecznej Inicjatywy (Nie)zapomniane Cmentarze, która powstała przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. W jej skład wchodzą osoby reprezentujące niektóre Kościoły i związki wyznaniowe, organizacje zajmujące się dziedzictwem różnych wyznań i narodowości, pracownicy naukowi,  konserwatorzy i opiekunowie zabytków, społecznicy, nauczyciele i studenci. Inicjatywa  podejmuje działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i dbałości o cmentarze, mogiły i groby zwłaszcza te niszczejące, zdewastowane, zapomniane przez lokalne władze i mieszkańców.

Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec (zdj. Aldona Karska)

Następnie prof. Adam Bondar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, wygłosił wykład pod tytułem „Ochrona zapomnianych i zniszczonych cmentarzy a wartości konstytucyjne”. W pierwszej kolejności prof. Bodnar wskazał na preambułę Konstytucji Rzeczpospolitej Polski, gdzie znajduje się nawiązanie do odpowiedzialności i dbania o miejsca pochówku: „[…]wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, […] zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku […] pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane […]”. Podkreślił również znaczenie art. 5 Konstytucji RP, mówiącego o strzeżeniu przez Polskę dziedzictwa narodowego tzn. dziedzictwo wszystkich obywateli RP, którzy na przestrzeni wieków współtworzyli polską kulturę. W tym kontekście ważne jest dbania o przeszłość dla dobra przyszłych pokoleń. W konstytucji znajdują się też następujące prawa, które można odnieść do kwestii ochrony cmentarzy:
– wolność sumienia oraz wyznania, z którymi wiąże się prawo do posiadania danych cmentarzy;
– prawo do poszanowania życia rodzinnego oraz prywatnego;
– prawo własności, które przysługiwać winno tym, którzy chcieliby dbać o pochówek (co może generować spory, które powstawać będą poprzez rozwój miast i określone prawa do gruntów);
– wolność słowa, zgodnie z którą ochronę cmentarzy można pojmować nawet jako ekspresję artystyczną aktywisty chcącego chronić czyjeś miejsca pochówku;
– prawo do edukacji, zgodnie z którym dbanie o cmentarze może stanowić także jej część.

Prof. Adam Bodnar (zdj. Aldona Karska)

Na koniec prof. Bodnar zwrócił uwagę, że istnieje pilna potrzeba regulacji prawnych dla cmentarzy, gdyż istniejąca ustawa nie chroni ich w dostatecznym stopniu. Podkreślił również, że może się okazać, że w tym podzielonym świecie dziedzictwo tych, którzy odeszli może nas łączyć, może być tym, co sprawi, że będziemy chcieli wspólnie rozmawiać o tych ogólnoludzkich i chrześcijańskich wartościach”.

Powitanie i wykład

W dyskusji, która odbyła się po wykładzie uczestnicy spotkania poruszali następujące kwestie: niejednorodność Państwa Polskiego, poznawanie kultury danych społeczności poprzez cmentarze, dbanie o zapomniane cmentarze jako nowy aspekt działań społecznych, tożsamość miejsca, z którą wiąże się odpowiedzialność mieszkańców za mogiły osób, których już nie ma, problem z upamiętnieniem osób, związanych z trudną historią (na przykład mogił ofiar podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego), ułatwienie działań społecznych poprzez użycie nowych technologii.

Po dyskusji Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. dr Adam Malina oraz bp Jerzy Samiec wręczyli Nagrodę Kościoła przedstawicielom Fundacji Anna w Gostkowie Angelice Babuli (prezes zarządu) i Patrykowi Nolberczakowi (wiceprezes zarządu) oraz podziękowali wszystkim osobom, które włączają się w jej działalność.

Wręczenie nagrody (zdj. Aldona Karska)

W laudacji podkreślono, że „Fundacja Anna w Gostkowie od 2016 r. prowadzi działania rewitalizacyjne cmentarza w Gostkowie, przywracając temu miejscu utraconą godność. Decyzja założycielki fundacji, Angeliki Babuli o nabyciu gruntu i zaangażowaniu się w ratowanie cmentarza ewangelickiego jest ewenementem w skali kraju. Osoby skupione wokół fundacji konsekwentnie angażują swój czas, środki oraz energię, troszcząc się o upamiętnienie tego miejsca pochówku przedwojennych mieszkańców Dolnego Śląska. Nie tylko rewitalizowane są groby, alejki i całe otoczenie cmentarza, lecz działacze Fundacji Anna w Goskowie starają się budować mosty między ludźmi z różnych pokoleń, o różnym pochodzeniu, wyznaniu czy narodowości” . 

Laudacja

Następnie prezes Fundacji Anna w Gostkowie Angelika Babula przybliżyła zebranym działalność organizacji.

Angelika Babula (Prezes Zarządu Fundacji Anna w Gostkowie) prezentuje działalność fundacji. (zdj. Aldona Karska).

Wręczenie nagrody i prezentacja

Ostatnim punktem uroczystości była dyskusja panelowa pt. „Godność nie umiera. Wyzwania i dobre praktyki w działaniach na rzecz ochrony starych cmentarzy”. Uczestniczyli w niej:
– Angelika Babula z Fundacji Anna w Gostkowie, wraz z matką od 2016 r. angażuje czas, środki oraz energię, by przywrócić utraconą godność cmentarzowi ewangelickiemu;
– dr Olga Kich-Masłej  z Zakładu Studiów Polsko-Ukraińskich (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego), zaangażowana w ochronę cmentarzy ukraińskich, zajmuje się dziedzictwem kulturowym (w tym sepulkralnym) polsko-ukraińskiego pogranicza;
– Maciej Lipiński z Fundacji Kamienie Niepamięci, zajmującej się inwentaryzowaniem i ochroną cmentarzy ewangelickich w Polsce;
– Agnieszka Nieradko, pracuje w Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy, gdzie zajmuje się zbieraniem relacji świadków Holokaustu, poszukiwaniem mogił wojennych ofiar Zagłady, jak i edukacją młodzieży i dorosłych w zakresie pamięci o Zagładzie.
Dyskusja była moderowana przez prof. Tadeusza Zielińskiego z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, który przewodniczy zespołowi ds. ustawy działającemu w ramach społecznej Inicjatywy (Nie)zapomniane cmentarze.
W rozmowie zwrócono uwagę na wyzwania i dobre praktyki związane z ochroną cmentarzy, a uczestnicy mówili też o swoich motywacjach i potrzebie zmian w ustawie dotyczącej cmentarzy. Wśród wyzwań pojawiły się: niechęć mieszkańców, brak funduszy, proces dziedziczenia winy przez rodziny osób niszczących cmentarze w przeszłości, różnice kulturowe i obyczajowe, działania edukacyjne, sytuacja prawna, która umożliwia różnorodną interpretację, brak chęci ratowania cmentarzy, gdzie pochowani są dawni mieszkańcy, przez ludność napływową. Jako dobre praktyki na pierwszy plan wysuwają się: angażowanie ludzi, często przyjezdnych, biorących udział w akcjach porządkowych, renowacyjnych; wyszukiwanie i zaangażowanie osób, którą są w stanie wykonać prace nieodpłatnie, np. kamieniarzy; wzajemne poznawanie się środowiska osób zaangażowanych w dbanie o cmentarze; nagłaśnianie problemów w mediach – uświadamianie i uwrażliwianie na problem; współpraca ze strażą graniczną (dot. to szczególnie cmentarzy ukraińskich, białoruskich); ponowienie apelu „Godność nie umiera”. Prof. Tadeusz Zieliński poinformował zebranych o stanie prac nad projektem ustawy ds. cmentarzy i pochówku oraz o uruchomieniu strony internetowej Inicjatywy (Nie)zapomniane cmentarze. 

Zapis debaty

Uroczystość podsumował bp Jerzy Samiec, który podziękował ponownie Fundacji Anna w Gostkowie oraz osobom, które wzięły udział w uroczystości i tym, którzy angażują się w ochronę cmentarzy. Bp Samiec zauważył, że zapomniane cmentarze są często świadectwem pewnych kryzysów politycznych i zachęcił do wzajemnego wybaczania i pojednania. Nawiązał też do aktualnej sytuacji politycznej, kryzysu uchodźczego oraz odpowiedzialności jaką mamy za siebie nawzajem.

zdjęcia: Aldona Karska