Jak być Kościołem dla innych

Relacja ze spotkania regionalnego ŚFL w Pradze

W dniach 8–11 października 2024 roku delegaci i delegatki Kościołów członkowskich z regionów nordyckiego, środkowo-wschodniego oraz środkowo-zachodniego Europy zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) spotkali się w Pradze, aby omówić wyzwania i możliwości, z jakimi mierzą się w coraz bardziej pluralistycznych i spolaryzowanych społeczeństwach. Gospodarzem spotkania był Czeskobraterski Kościół Ewangelicki. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowali: prof. Jerzy Sojka i Anna Mądrakowska oraz Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska jako regionalna koordynatorka Programów ds. Sprawiedliwości Między Płciami i Wzmacniania Pozycji Kobiet.

Tematyka spotkania obejmowała szeroki zakres zagadnień: pokój i wojna, wzrost duchowy i sekularyzacja i relacje między Kościołem a państwem.

Część programu poświęcona była prezentacji nowej strategii ŚFL, z panelem złożonym wyłącznie z  młodych delegatów omawiających cztery priorytetowe obszary: rozwijające się Kościoły, odpowiedzialną teologię, sprawiedliwość i pokój oraz służbę i godność. Dyskusje dotyczyły wyzwań związanych z wprowadzeniem tej strategii na poziomie lokalnym. Młodzi delegaci wyrazili rosnące zaniepokojenie wzrostem wpływów rządów populistycznych, wzywając Kościoły do pójścia śladem tych, którzy sprzeciwiali się totalitaryzmom XX wieku, i „mówienia prawdy władzy” we współczesnych kontekstach. Podkreślano potrzebę, by Kościoły były wzorem „ciągłej reformacji”, opierając się nie na własnej sile, lecz na obietnicach Bożej łaski, miłosierdzia i pojednania.

W dyskusjach uczestnicy spotkania odwoływali się także do zeszłorocznego Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w Krakowie, które dla wielu było ważnym doświadczeniem: wspólne nabożeństwa, modlitwy, pieśni i muzyka stały się istotnym symbolem wspólnoty, a wizyta w Auschwitz przypominała o przeszłych okrucieństwach i konieczności działania na rzecz pokoju i godności ludzkiej.

Przedstawiciele Kościołów członkowskich ŚFL wysłuchali również świadectw z Ukrainy, Palestyny/Izraela oraz Sudanu Południowego, gdzie ŚFL niesie pomoc humanitarną. Koordynatorka ds. edukacji Maureen Ogutu opowiadała o pracy w obozach dla uchodźców w Sudanie Południowym, które dają nadzieję młodym dziewczętom i chłopcom, którzy doświadczyli wojny. Dr Fadi Atrash, dyrektor szpitala Augusta Victoria w Jerozolimie, podkreślał konsekwencje konfliktu między Izraelem a Hamasem, apelując o zawieszenie broni, by rozpocząć proces leczenia ran. Ks. Dmytro Tsolin z Lwowa mówił o trudnych realiach wiary w obliczu cierpienia, śmierci i zniszczenia w Ukrainie.

Przed odjazdem uczestnicy otrzymali papierowe kartki z nasionami, symbolizujące ich misję jako „przekazicieli nadziei”, dzielących się Ewangelią oraz siejących pokój i pojednanie w swoich wspólnotach.

zdj. ŚFL/Šárka Jelenová