Jubileusz w Toruniu

120-lecie kościoła św. Szczepana

W niedzielę, 16 czerwca, toruńska parafia ewangelicko-augsburska obchodziła jubileusz 120. rocznicy poświęcenia kościoła św. Szczepana. W uroczystym nabożeństwie wzięli udział wierni, duchowni oraz zaproszeni goście.

Wśród uczestników byli duchowni pochodzący z Torunia: ks. Krzysztof Mutschmann z parafii w Sorkwitach oraz ks. Paweł Meler, wikariusz Diecezji Wrocławskiej. Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła, a spowiedź poprowadził bp Marcin Hintz, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Obecny był też bp Semko Koroza, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. Pozdrowienia przekazali przedstawiciele władz miasta Toruń.

Z okazji jubileuszu wydano pierwszy przewodnik po ewangelickim Toruniu autorstwa Piotra Bireckiego i Jarosława Kłaczkowa, zatytułowany „Przewodnik po dawnym ewangelickim Toruniu”.

Historia ewangelików w Toruniu sięga około 1520 roku, kiedy to w okolicach miasta zbierali się pierwsi polscy ewangelicy. Oficjalnie miasto przyjęło Wyznanie Augsburskie na mocy przywileju króla Zygmunta Augusta, a pierwsze publiczne nabożeństwo ewangelickie odbyło się 25 marca 1557 r. Przed II wojną światową ewangelicy stanowili od 20% do 60% mieszkańców miasta. W dawnym kościele ewangelickim Marii Panny spoczywa królewna Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III Wazy, która z powodu swojego wyznania nie została pochowana na Wawelu. Warto również wspomnieć, że z Torunia pochodził Samuel Bogumił Linde, autor „Słownika Języka Polskiego”. Kościół św. Szczepana, zbudowany w 1904 roku przez społeczność ewangelików reformowanych, służy parafii nieprzerwanie od czasów powojennych. Siedziba parafii wraz z kaplicą zimową znajduje się w dawnym kompleksie staroluterańskim, nieopodal kościoła.

Od 2015 roku proboszczem parafii jest ks. Michał Walukiewicz.

relacja na stronie torun.pl