Kościół Ewangelicko-Luterański w Bawarii w procesie zmian

Zamknięcie pewnego etapu.

Nadradca kościelny Michael Martin, kierujący Departamentem ds. Ekumenizmu i Życia kościelnego w Ewangelicko-Luterańskim Kościele w Bawarii, otrzymał gorące podziękowania za swoją pracę. Uroczyste nabożeństwo odbyło się w dniu 10 lipca 2024 r. w obecności przedstawicieli Kościoła, polityki oraz gości zagranicznych i ekumenicznych. Wśród zaproszonych gości był również zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Polsce, bp Jerzy Samiec oraz koordynatorka ds. kontaktów zagranicznych Anna Wrzesińska.

Wśród przemówień i pozdrowień w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Sendling, w którym odbywała się uroczystość, dużo miejsca zajmowały słowa uznania za zaangażowanie i pasję ks. Martina w kształtowanie relacji ekumenicznych Kościoła. Biskup Kościoła ks. Christian Kopp opisał ks. Martina jako „człowieka o szerokim spojrzeniu”. Jego otwartość, zainteresowanie ludźmi i umiejętność słuchania sprawiała, że miał rozbudowaną sieć kontaktów na całym świecie i swoją globalną ekumeniczną perspektywę i doświadczenie wykorzystywał w tych obszarach pracy, za które był odpowiedzialny. Ponadto ks. Michael Martin reprezentował i dalej reprezentuje swój Kościół w Radach Światowej Federacji Luterańskiej i Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie, co przyczyniło się do zacieśniania relacji polskiego Kościoła luterańskiego, również obecnego w tych gremiach przez swoich przedstawicieli, z Kościołem Ewangelicko-Luterańskim w Bawarii.

Jednak ta współpraca nie ograniczała się tylko do przestrzeni gremiów ekumenicznych. Dzięki wielu bilateralnym rozmowom i spotkaniom, mogły rozwinąć się projekty, których ks. Martin był motorem.  To właśnie on wydał zgodę na utworzenie grupy roboczej ds. mediacji 1 lipca 2006 roku w Bawarii i wiązał z tą metodą duże nadzieje. Kilka lat później, dzięki merytorycznemu wsparciu bawarskiego KOKON-u, rozpoczęła się praca tą metodą w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.

Projekty realizowane z Kościołem Ewangelicko-Luterańskim w Bawarii w czasie służby ks. Martina,  obejmowały również prace na rzecz poprawy stanu budynków kościelnych i zwiększenia ich efektywności w realizowaniu zadań kościelnych i parafialnych. W tym zakresie wsparto remont ośrodka Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sorkwitach, Centrum Diakonii i Dialogu w Słupsku oraz pracę z uchodźcami w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sycowie.

Jednym z projektów realizowanych na rzecz Kościoła w Polsce przy wsparciu ks. Martina jest projekt dokształcania osób duchownych i świeckich w duszpasterstwie psychologiczno-pastoralnym.

W liście do ks. Michaela Martina, bp Samiec pisze: „W tym roku koncentrujemy się w naszym Kościele na nadziei, jako darze Ducha Świętego. Myślę o nadziei też dzisiaj, w czasie Twojego pożegnania. W Twojej służbie na rzecz Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Bawarii głosiłeś ją nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynami. Twoja otwartość, zrozumienie i radosna osobowość charakteryzowały wiele ekumenicznych spotkań. Wspólne dyskusje na konferencjach ŚFL i WKEE na długo pozostaną w mojej pamięci. W czasach polaryzacji i wykluczenia zawsze byłeś osobą, która dążyła do pojednania i zrozumienia. Cóż za ważny znak odpowiedzialności za przyszłość wspólnoty chrześcijańskiej!”

W wywiadzie na pytanie o przyszłość ekumenizmu za 10 lat, ks. Martin mówi:

„Ze względu na spadek liczby wiernych, nie ma alternatywy dla współpracy. W Niemczech około 50 procent populacji to wciąż chrześcijanie. Jeśli nie będziemy działać razem, stracimy edukację religijną w szkołach publicznych. Jeśli nie staniemy razem, stracimy głos jako Kościół w społeczeństwie. Jeśli nie będziemy działać razem, nasi politycy przestaną nas słyszeć. Musimy więc współpracować, potrzebujemy koordynacji między różnymi wyznaniami, w przeciwnym razie stracimy cały zakres naszego zaangażowania społecznego – chyba że powiemy, że chcemy stać się Kościołem zorientowanym tylko na sobie (konwentualnym), tj. Kościołem dobrego samopoczucia podobnie myślących ludzi. Niesienie naszej dobrej nowiny do społeczeństwa jest misją naszego Kościoła – nawet jeśli stanowimy tylko 20 procent populacji.”

W wyniku zmian strukturalnych w Kościele Ewangelicko-Luterańskim w Bawarii, stanowisko, które od ponad 20 lat zajmował ks. Martin, nie zostanie już ponownie obsadzone. Od końca sierpnia do przejścia na emeryturę pod koniec 2025 r. ks. Martin będzie odpowiedzialny za organizację jubileuszy ekumenicznych i będzie dalej zaangażowany w Radzie Światowej Federacji Luterańskiej.