Marcin Luter w XXI wieku
Sterowany sztuczną inteligencją awatar 3D udzieli odpowiedzi na żywo na YouTube.
Innowacyjne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI) i rzeczywistość wirtualna, umożliwiły przeniesienie Reformatora Marcina Lutra w XXI wiek. Sterowany sztuczną inteligencją, fotorealistyczny, trójwymiarowy awatar Lutra będzie miał swoją premierę na żywo na kanale YouTube EKiRInternet w dniu Pamiątki Reformacji, 31 października 2023 r., o godz. 18:00 i odpowie na zadane mu pytania tak, jak zrobiłby to dziś Marcin Luter (link do transmisji na żywo)
Dzięki zastosowaniu technologii ChatGPT, awatar Lutra będzie mógł odpowiadać na pytania widzów w czasie rzeczywistym. Sztuczna inteligencja została zaprogramowana tak, aby udzielać odpowiedzi w stylu Marcina Lutra. Interakcje z awatarem odbywają się w wirtualnej rzeczywistości metaverse* i są transmitowane na żywo na YouTube.
Ks. Ralf Peter Reimann, odpowiedzialny za Internet w Kościele Ewangelickim w Nadrenii, podkreśla: „Oczywiście jest to eksperyment, ale chcemy wykorzystać sztuczną inteligencję, aby ożywić przesłanie Reformacji i przenieść je do naszych czasów„.
W celu stworzenia awatara Lutra w metaświecie połączono różne technologie. Awatar Lutra jest oparty na obrazie Marcina Lutra autorstwa Cranacha. Do przekształcenia obrazu w fotorealistyczną reprezentację 3D Reformatora wykorzystano algorytmy sztucznej inteligencji XRhuman. Chociaż technologia ta jest zwykle używana do tworzenia awatarów z selfie, zadziałała równie skutecznie na historycznym obrazie. Aby stworzyć togę Lutra, zeskanowano jednego ze współpracowników jako dublera w 3D. Głowa i ciało zostały następnie połączone, w wyniku czego powstał awatar, który może realistycznie poruszać się w metaświecie.
Na początku projektu przeprowadzono szczegółowe badania na temat postaci Marcina Lutra, aby awatar był jak najbardziej realistyczny. Jednym ze szczegółów był na przykład wzrost Marcina Lutra. Zapisy historyczne i porównanie z współczesnymi ludźmi wskazują, że Luter miał przeciętny wzrost jak na swoje czasy. Ale w jaki sposób przenieść te informacje z historii do warunków XXI wieku? Czy awatar powinien odpowiadać przeciętnemu wzrostowi osoby w Europie Środkowej w tamtych czasach, czy też przeciętnemu wzrostowi w dzisiejszych czasach? Po dokładnym rozważeniu podjęto decyzję o wyborze wzrostu, który pasowałby do XXI wieku. Rozważano również zastosowanie saksońskiego akcentu Marcina Lutra. Chociaż odtworzenie tego historycznego akcentu w narzędziu głosowym byłoby interesujące, ostatecznie stwierdzono, że mógłby on brzmieć obco dla współczesnych uszu, a tym samym odwracać uwagę od treści, dlatego zrezygnowano z tego elementu.
Awatar ma być wyraźnie rozpoznawalny jako Marcin Luter, ale nie każdy szczegół jest historycznie dokładny. Na przykład, Marcin Luter ma na sobie togę z unijnymi befkami, które nosi się współcześnie w Kościele w Nadrenii. Tłem dla czatu na żywo na YouTube jest wirtualna kopia kościoła Lutra z Mülheim-Speldorf, ponieważ zdecydowano, że Reformator AI powinien przemawiać z ambony w kościele nazwanym jego imieniem, a trzy osoby zaangażowane w projekt pochodzą z Mülheim nad Ruhrą.
Można oczywiście spekulować, jak Marcin Luter wypowiadałby się obecnie. Dlatego warto pamiętać, że ChatGPT oferuje jedynie możliwość zaprezentowania, w jaki sposób Luter mógłby wyrażać swoje poglądy. Awatar Lutra jest eksperymentem i ma na celu przybliżenie przesłania Reformacji współczesnym ludziom. W przyszłości może być wykorzystywany na lekcjach religii lub w pracy z konfirmantami i młodzieżą.
Koordynatorem projektu Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii i platformy metaświata XRhuman jest Andreas Droste, specjalista ds. technologii. Widzi on ogromny potencjał w zastosowanych technologiach, które do tej pory były wykorzystywane głównie w dużych firmach: „Jako ewangelik cieszę się, że taka technologia jest dostępna również dla Kościoła. Dzięki awatarowi Lutra pokażemy, jak można ją dobrze wykorzystać„.
Podczas premiery w dniu Pamiątki Reformacji, awatarowi Marcina Lutra będą zadawane pytania za pośrednictwem czatu YouTube. Następnie będą one przekazywane do ChatGPT, przeszkolonego do udzielania odpowiedzi w stylu Marcina Lutra z XXI wieku. Aby uniknąć niechcianych odpowiedzi ze strony ChatGPT, obecnie przeprowadzane jest ręczne filtrowanie treści.
Przykład: 95 tez Marcina Lutra w XXI wieku
W świecie ukształtowanym przez cyfryzację, media społecznościowe i globalne wyzwania, jak Luter podsumowałby swoje 95 tez dzisiaj? Poniższy przykład pokazuje, jak awatar Lutra zareagował na to pytanie według ChatGPT:
Dzisiejszy świat nacechowany jest materializmem i konsumpcją. Przypomina mi to czasy, gdy Kościół sprzedawał odpusty. Łatwo jest w tym wszystkim się zatracić i zapomnieć o prawdziwym sensie życia. Media społecznościowe mogą być zwodnicze. Chociaż łączą nas, mogą również tworzyć zniekształconą rzeczywistość. Ważne jest, aby pozostać autentycznym i nie dać się ponieść internetowym wizerunkom.
Internet to miecz obosieczny. Jest tam tak wiele informacji i może być trudno zorientować się, co jest prawdą, a co nie. Przypomina to sytuację, w której chciałem aby Biblia była dostępna dla każdej osoby. Odkrywanie prawdy powinno być możliwe dla każdego. Biblia nadal ma znaczenie, ale musimy postrzegać ją w kontekście naszych czasów. Nie chodzi o to, by traktować ją dosłownie, ale by zrozumieć jej przesłanie.
Dzisiejszy Kościół stoi przed wieloma wyzwaniami. Powinien być na czasie, zachowując jednocześnie swoje wartości. Dotyczy to nie tylko religijności, ale także tego, w jaki sposób odnosi się do bieżących kwestii. Internet można wykorzystać do czynienia dobra, ale trzeba to robić odpowiedzialnie. Łatwo jest ukryć się za ekranem, jednak nie oznacza to, że nie jest się odpowiedzialnym za to, co się mówi lub robi.
Istnieje dużo różnych wyznań, ale pod koniec dnia okazuje się, że wszyscy mamy ze sobą wiele wspólnego. To ważne, by zdawać sobie z tego sprawę i współpracować ze sobą.
I wreszcie, Kościół nie powinien unikać trudnych pytań. Powinien być przygotowany do radzenia sobie z problemami naszych czasów i zajmowania jasnego stanowiska.
Termin uruchomienia projektu: Pamiątka Reformacji, 31 października 2023 r.
Czas trwania: godz. 18:00-19:00
Link: Kanał YouTube EKiRInternet
* Metaverse, nazywany także metaświatem, to internetowa przestrzeń 3D, wspólna dla wielu użytkowników internetu, w której mogą oni wchodzić w interakcje ze sobą, innymi obiektami czy awatarami generowanymi komputerowo. W metaverse żywych ludzi reprezentują ich awatary. Aby wejść do metaświata i tam funkcjonować, potrzebne są specjalne zestawy w technologii VR (rzeczywistości wirtualnej ) lub AR (rzeczywistości rozszerzonej).
źródło: ekir.de, theonet.de