Modlitwa o Koreę Południową

Nasze myśli biegną dziś na Półwysep Koreański.

14 maja – modlitwa o Koreę Południową

Panie, nasze myśli biegną dziś na Półwysep Koreański. Choć wojna w Korei zakończyła się przed siedemdziesięcioma laty, nadal trwa jedynie zawieszenie broni między Północą, a Południem i widmo wojny nadal realne jest w tej części świata.

Dawco pokoju, prosimy Cię, udziel tego daru Koreankom i Koreańczykom. Błogosław starania wszystkich ludzi dobrej woli, działaczy pokojowych i wysłuchaj modlitwy Twoich dzieci – dzieci koreańskiej ziemi o pokój dla ich kraju i całego świata.

Pozwól wszystkim mieszkańcom Półwyspu Koreańskiego cieszyć się wolnością. Prosimy Cię o prześladowanych chrześcijan w Korei Północnej i Twój Kościół w Korei Południowej.
W szczególności dziękujemy Ci za naszych siostry i braci – luteranki i luteran w Korei Południowej. Choć stanowią nieliczną mniejszość, są solą swojej ziemi. Umacniaj ich wiarę i zaangażowanie, Pozwól doświadczać rozwoju i umocnienia.

Panie, Korea Południowa, to dziś jedno z najbardziej rozwiniętych państw świata. Tworzone są tam nowoczesne technologie. Panie, obdarz współczesnego człowieka konieczną mądrością i pokorą. Spraw, byśmy pamiętali, że nasze postępowanie nie ma być budowaniem kolejnej wieży Babel, która oddala nas od Ciebie i od siebie wzajemnie, ale ma nas do siebie zbliżać w imię Twojej łaski i miłości.

Błogosław, Panie wszystkie kraje ziemi, a niech Twoja chwała brzmi w naszych ustach i sercach i jest widoczna w naszym każdym działaniu. Bądź uwielbiony na wieki.
Amen

Sytuacja w Korei Południowej

Państwo południowokoreańskie jest jednym z azjatyckich tygrysów gospodarczych. Zamieszkuje je przeszło 51 milionów ludzi. Od 1953 r. między Północą a Południem panuje zawieszenie broni. Ze względy na agresywną politykę Korei Północnej istnieje niepewność utrzymania pokoju.
Prawie 59% Koreańczyków deklaruje się jako osoby bezwyznaniowe. Chrześcijaństwo stanowi prawie 30% mieszkańców, z czego 20% to protestanci.

Kościół Luterański w Korei liczy niewiele ponad 2200 wyznawców. Prowadzi 37 parafii, gdzie służy 47 duchownych. Posiada własną uczelnię teologiczną uznawaną przez państwo oraz radio. Kościół prowadzi partnerską współpracę z Synodem Missouri i Kościołem Ewangelickim Bawarii.