Modlitwa o Kubę
Dziękujemy Ci za chrześcijan na Kubie.
20 sierpnia – modlitwa o Kubę
Boże i Ojcze, który pysznym się sprzeciwiasz, a pokornym łaskę dajesze,
Dziękujemy Ci za chrześcijan na Kubie, a w szczególności za niewielki Zjednoczony Ewangelicki Kościół na Kubie. Dziękujemy, że Twoje Słowo działa wśród nich, że budzi wiarę, że Duch Święty powołuje do tworzenia wspólnoty pomimo i wbrew trudnym sytuacjom i okolicznościom.
Prosimy Cię, aby wyznający Jezusa jako Mesjasza i Pana mieli odwagę wychodzić naprzeciw problemom, z którymi zmaga się ich kraj. Wychodzić z przesłaniem o pojednaniu w Chrystusie, wychodzić z gotowością do niesienia pomocy i przebaczenia, wychodzić z gotowością do działania z miłości dla bliźnich. Prosimy Cię także o odwagę dla nich i dla nas do nazywana zła i krzywdy po imieniu, do sprzeciwiania się tym, którzy krzywdzą innych i chcą pozostać bezkarni.
W imieniu Pana Jezusa Chrystusa prosimy o prowadzenie i błogosławieństwo dla chrześcijan na Kubie. Amen
Sytuacja na Kubie
Wyspę zamieszkuje ponad 11 milionów mieszkańców. Odizolowany przez lata komunizmu od reszty świata kraj, obecnie zmaga się z wieloma trudnościami gospodarczymi i społecznymi. Wzrost biedy powoduje szerzenie się przestępczości, na którą służby policyjne w zasadzie nie reagują, a funkcjonariusze częstokroć sami dopuszczają się wymuszeń opłat za rzekomo popełnione wykroczenia.
Mimo komunizmu chrześcijanie na Kubie stanowią 57%. Protestanci (baptyści i zielonoświątkowcy) to 6% populacji. Przeszło 21% Kubańczyków deklaruje ateizm. Zjawiskiem religijnie ciekawym i odrębnym od chrześcijaństwa jest wyznawane przez ponad 21% Kubańczyków afrochrześcijaństwo – synkretyczna religia (pogaństwo, chrześcijaństwo, rastafarianizm) odwołująca się do Czarnego Mesjasza oraz idei wyzwolenia spod jarzma białego człowieka.
Zjednoczony Ewangelicki Kościół na Kubie Synod Luterański liczy 1500 wiernych. O kubańskich luteranach niewiele więcej wiadomo. Kościół utrzymuje się ze wsparcia udzielanego przez Kościoły amerykańskie, które finansują rozbudowę infrastruktury kościelnej oraz niosą pomoc materialną tamtejszym chrześcijanom.
zdjęcie: ŚFL