Modlitwa o Mozambik
Dziękujemy Ci za chrześcijan w Mozambiku.
27 listopada 2022 r. – modlitwa o Mozambik
Dobry Boże! Dziękujemy Ci, że Ty gromadzisz swoje dzieci w różnych zakątkach świata. Dziękujemy Ci za chrześcijan w Mozambiku. Pomimo klęsk żywiołowych, które niedawno nawiedziły ten kraj i w wyniku których został zniszczone kościoły i kaplice, wierzący w Ciebie gromadzą się nadal na swoich nabożeństwach.
Dziękujemy Ci za ich wytrwałość w wierze, że pomimo prześladowań i groźby represji, czy nawet utraty życia nadal Tobie ufają i szukają nadziei w ewangelii o krzyżu Jezusa Chrystusa.
Prosimy wspieraj i wzmacniaj ich wiarę. Daj otwarte serca i ręce gotowe do służby wielu ludziom, by pomagali rozwiązywać problemy mieszkańców Mozambiku. Wesprzyj lekarzy, którzy zmagają się z plagami równych chorób zakaźnych w tym kraju.
Połóż kres złu, które przejawia się w aktach terroru i prześladowania. Daj siłę wierzącym w Ciebie by nie ulegali rezygnacji w obliczu przemocy. Dlatego prosimy o sprawiedliwość i pokój dla Mozambiku. A czynimy to w imieniu Pana naszego Jezusa Chrystusa
Amen
Sytuacja w Mozambiku
Mozambik jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Zamieszkuje go ponad 25 milionów ludzi. W wyniku panującej w tym kraju HIV-AIDS przeciętna długość życia to ok. 42 lata. Liczba dorosłych zarażonych wirusem to 1,9 miliona (17,2% społeczeństwa w wieku 15-49 lat), a ponad 300 tysięcy choruje na AIDS.
W ostatnim czasie notowane jest podwyższone ryzyko ataków terrorystycznych ze strony islamskich ekstremistów oraz grup przestępczych i zbrojnej opozycji. Położenie geograficzne sprawia, że kraj nawiedzają regularnie tropikalne cyklony. W 2019 r. w wyniku uderzenia cyklonu Idai zniszczeniu uległy drogi, mosty, infrastruktura przesyłowa energii elektrycznej oraz komunikacja telefoniczna. Mozambik jest państwem wielowyznaniowym: chrześcijanie stanowią 30% ludności, 50% animiści i wyznania lokalne, a muzułmanie 20%.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Mozambiku liczy 12,6 tysiąca wiernych. Jest to niewielka wspólnota, żywo angażująca się w liczne projekty diakonijne i pomocowe, jak walka z głodem, pomoc ubogim i sierotom, profilaktyka AIDS i ochrona zdrowia, a także projekty edukacyjne kierowane nie tylko do dzieci, ale także do osób dorosłych.
zdj. LWF/Salvador Hilário Chame