Modlitwa o Rumunię
18 lutego – modlitwa o Rumunię
Dobry Boże, obdarzyłeś wiernych z Rumunii wspaniałą przyrodą: wysokimi górami, licznymi jeziorami, morzem. Swoją wiarę mogą przeżywać w zabytkowych kościołach, a słowa „warowny gród” są im bardzo dobrze znane. Pomimo malowniczego krajobrazu ich codzienność nie jest usłana różami.
Trudno jest wyznawać wiarę będąc mniejszością. Trudno jest prowadzić działalność religijną w kraju z burzliwą historią i pośród wiernych zróżnicowanych narodowościowo. Dlatego, prosimy Cię Panie Boże o wsparcie ich wiary, o moc Duch Świętego, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Tylko Ty czynisz cuda zanurzone w codzienności.
Wszechmogący Boże, dziękujemy Ci za wiele inicjatyw, które podejmują luteranie w Rumunii. Dziękujemy za ich działalność edukacyjną, diakonijną, misyjną, ekumeniczną. Dziękujemy za ich odwagę w wierze. Prosimy Cię, abyś dalej rozwijał ich działania, dodawał pomysłów i siły w ich realizacji.
Prosimy Cię Pani Boże, bądź obecny w życiu. Amen
Sytuacja w Rumunii
Kraj zamieszkuje ponad 21 milionów ludzi, a wśród nich Rumuni, Węgrzy, Romowie, Turcy, Niemcy, Ukraińcy i Rosjanie. Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej od 2007 roku, co wpłynęło na rozwój infrastruktury i współpracę międzynarodową, nadal jednak przechodzi transformację gospodarczą.
Rumunia jest państwem chrześcijańskim w 98,5%. Większością wyznaniową są prawosławni – blisko 89%. Protestantyzm stanowi niewiele ponad 10% wszystkich mieszkańców.
Na terenie kraju istnieją dwa luterańskie Kościoły należące do ŚFL:
Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Rumunii liczy ponad 11 tysięcy członków w 230 parafiach. W nabożeństwach posługuje się najczęściej językiem niemieckim. Kościół działa diakonijnie, rozwija działalność edukacyjną i współpracę ekumeniczną. Wraz z Kościołem Ewangelicko-Luterańskim Rumunii, Reformowanym i Unitariańskim prowadzi Protestancki Instytut Teologiczny w Klużu-Napoce, kształcący duchownych.
Kościół Ewangelicko-Luterański Rumunii liczy ponad 27,5 tysiąca członków w 39 parafiach. W nabożeństwach posługuje się głównie językiem węgierskim, jedna parafia odprawia nabożeństwa w języku słowackim. We wszystkich parafiach prowadzona jest praca diakonijna. Działa Stowarzyszenie Młodzieży Ewangelickiej w Rumunii, organizujące obozy oraz inne programy skierowane do młodzieży.