Nabożeństwo Reformacyjne i „Śląski Szmaragd”

Wręczenie nagród w Katowicach

31 października w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji Święta Reformacji połączone z wręczeniem nagrody „Śląski Szmaragd” przyznawanej osobistościom ze Śląska zasłużonym w zakresie działań ekumenicznych, tolerancji i pojednania. To nagroda diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wręczana od 2004 r. Otrzymują ją corocznie laureat ewangelik i osoba spoza Kościoła.

Nabożeństwo, któremu towarzyszyło wręczenie nagród, poprowadził bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej i proboszcz katowickiej parafii wraz radcą diecezjalnym ks. Henrykiem Reske, proboszczem parafii w Orzeszu; w nabożeństwie udział wzięli duchowni z różnych Kościołów, reprezentanci władz samorządowych wraz z prezydentem Katowic Marcinem Krupą, laureaci nagrody z lat ubiegłych oraz parafianie. Kazanie wygłosił laureat Śląskiego Szmaragdu biskup-senior Ryszard Bogusz.

Po kazaniu nastąpiło wręczenie statuetek symbolizujących nagrodę, poprzedzone prezentacją laureatów. Laudacje wygłosił ks. Henryk Reske. W pierwszej kolejności przedstawiony został biskup-senior diecezji wrocławskiej ks. Ryszard Bogusz, jego osiągnięcia i inicjatywy ekumeniczne podejmowane na terenie Wrocławia oraz diecezji. Laureat jest również prezesem Diakonii Kościoła zaangażowanym w działalność diakonijną. Tegoroczny laureat spoza Kościoła to Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia wraz z twórczynią i dyrygentką Zespołu prof. dr hab. Anną Szostak-Myrczek. W laudacji podkreślono, że Camerata Silesia uczestniczy w życiu muzycznym kościołów ewangelickich na Śląsku wzbogacając swoim wykonawstwem uroczystości odbywające się w środowisku ewangelickim, a zwłaszcza w kościele katowickim.  Dziękując za wyróżnienie prof. Anna Szostak-Myrczek podkreślała dobre relacje w zakresie wspólnych działań i inicjatyw muzycznych.

Na zakończenie Zespół Camerata Silesia wystąpił przed uczestnikami nabożeństwa wykonując wybrane utwory, wśród których znalazły się kompozycje Giuseppe Verdiego, Hänndla, a także Ryszarda Gabrysia. Nabożeństwo wzbogacił także swoim śpiewem chór parafii katowickiej  Largo Cantabile, na organach grał Szymon Jarzyna.

tekst: Aneta M. Sokół
zdj. Marzena Golicz