Nowa agenda chrzcielna

Zatwierdzona przez synod Kościoła.

Synod Kościoła w czasie obrad 12. sesji XIV kadencji w dniach 22-24 kwietnia 2022 roku zatwierdził do użytku nową agendę dotyczącą Chrztu Świętego i obrzędów do niego się odwołujących. Zatwierdzone porządki liturgiczne tworzą cz. 1 tomu II Agendy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i zastąpią z 1 niedzielą Adwentu kolejnego roku kościelnego wszystkie dotychczas używane porządki Chrztu Świętego i obrzędów do niego się odwołujących. Nowo przyjęta cz. 1 tomu II agendy przewiduje następujące porządki liturgiczne:

  • Chrzest Święty niemowląt i małych dzieci przynoszonych do sakramentu
  • Chrzest Święty dzieci przychodzących do sakramentu w wieku przedkonfirmacyjnym
  • Chrzest Święty katechumena przychodzącego do sakramentu w wieku pokonfirmacyjnym
  • Chrzest Święty w zagrożeniu życia
  • Błogosławieństwo podczas nabożeństwa dzieci ochrzczonych w sytuacji zagrożenia życia
  • Błogosławieństwo podczas nabożeństwa katechumena ochrzczonego w sytuacji zagrożenia życia
  • Błogosławieństwo ochrzczonych jednorocznych dzieci
  • Konfirmacja
  • Przypomnienie Chrztu Świętego
  • Wstąpienie do Kościoła Ewangelicko -Augsburskiego

W nowym tomie agendy oprócz aktualizacji dotychczas używanych w Kościele porządków liturgicznych (w tym m.in. porządku konfirmacji w zgodzie z dopracowaniem rozumienia konfirmacji ujętym w dokumencie „Potwierdzenie dojrzałości chrześcijańskiej. Rola i miejsce konfirmacji we współczesnym Kościele” przyjętym przez Synod Kościoła w 2018 roku) zawarto dwie nowe propozycje: porządek Chrztu Świętego dziecka, które samodzielnie może przyjść do sakramentu, ale nie osiągnęło jeszcze wieku konfirmacyjnego, a także porządek „Przypomnienia Chrztu Świętego”. Pierwszy z nich jest odpowiedzią na sytuację braku w Kościele liturgicznego porządku Chrztu Świętego, który by zakładał czynne uczestnictwo chrzczonego, który nie osiągnął jeszcze wieku konfirmacyjnego. Ten drugi pomyślany jest jako uzupełnienie nabożeństwa np. złotej konfirmacji. Ponadto nowy tom agendy zawiera także obszerny wstęp. Składają się nań część teologiczna poświęcona rozumieniu Chrztu Świętego oraz pozostałych ujętych w tym tomie agendy rytów, oraz część praktyczna dająca obszerne wskazówki odnośnie ich realizacji.

Całość została opracowana przez zespół w składzie ks. dr Adam Malina, bp dr Adrian Korczago oraz dr hab. Jerzy Sojka, prof. ChAT. Dwaj ostatni z nich, jako pracownicy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, opierali się w swojej pracy nad nowym tomem agendy na badaniach jakie prowadzą w Wydziale Teologicznym tej uczelni w zakresie teologii praktycznej (w tym liturgiki i duszpasterstwa) oraz pojmowania sakramentów w tradycji luterańskiej.