Noworoczne spotkanie u Prezydenta RP
Odbyło się w Warszawie.
14 stycznia 2025 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się noworoczne spotkanie z przedstawicielami Kościołów, związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentowali: bp Marcin Hintz – zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. dr Grzegorz Giemza – dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. płk Tomasz Wola – p. o. Naczelnego Kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, Bożena Giemza – starsza redaktor programująca z Redakcji Audycji Ekumenicznych oraz Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska – rzecznik prasowa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Prezydent RP Andrzej Duda w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie różnorodności religijnej, wyznaniowej i etnicznej, która od wieków kształtowała Rzeczpospolitą. Przypomniał o obchodzonej dwa lata temu 450. rocznicy konfederacji warszawskiej, która była fundamentem tolerancji religijnej w Polsce. – „To właśnie na tej podstawie prawnej współistniały na ziemiach Rzeczypospolitej różne grupy wyznaniowe i narodowościowe, tworząc wspólnotę wielu narodów i wyznań” – mówił prezydent. Wyraził również swoją wdzięczność dla przedstawicieli wszystkich wspólnot religijnych, zaznaczając ich znaczący wkład w budowanie wspólnoty narodowej opartej na wartościach wolności, solidarności i szacunku.
Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, zwrócił uwagę na rolę nadziei i pamięci w kształtowaniu przyszłości. Odwołał się do dziedzictwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który swoim przesłaniem „Zło dobrem zwyciężaj” inspirował do budowania wspólnoty opartej na solidarności i pokoju. Prymas podkreślił także znaczenie nadchodzącego Roku Świętego, przypominając, że nadzieja jest duchowym kompasem prowadzącym Kościół i społeczeństwo.
Bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, mówił o zbliżającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, rocznicy soboru nicejskiego, który ustanowił wspólne Wyznanie Wiary oraz rocznicy podpisania deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościoły w Polsce (23 stycznia 2000 r.). Zapowiedział również podpisanie zaktualizowanej wersji Karty Ekumenicznej, dokumentu, który podkreśla wspólne wartości i cele chrześcijańskich Kościołów w Polsce. Zwrócił uwagę na znaczenie głoszenia Ewangelii oraz kontynuacji dialogu ekumenicznego.
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, przypomniał o znaczeniu wdzięczności, która w trudnych czasach pozwala dostrzegać dobro w życiu. – Nawet w najcięższych chwilach warto pamiętać o tym, co dobre – mówił rabin.
Tomasz Miśkiewicz, mufti Rzeczypospolitej Polskiej, życzył uczestnikom zdrowia, pokoju i wzajemnego szacunku. Wspomniał również o 100. rocznicy Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, podkreślając wielokulturowy charakter społeczności muzułmańskiej w kraju.
Grzegorz Kuprianowicz, przedstawiciel mniejszości ukraińskiej, wyraził wdzięczność za pomoc, jaką Polska okazuje uchodźcom z Ukrainy. Zwrócił także uwagę na zbliżającą się 20. rocznicę ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która jest fundamentem ochrony ich kultury i tradycji.
Spotkanie uświetnił występ Chóru Męskiego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, który w tym roku obchodzi 100-lecie działalności.