
Miłość fundamentem nowej Reformacji
Uroczyste nabożeństwo we Wrocławiu.
22 października w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu odbyło się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne w ramach X Festiwalu Kultury protestanckiej oraz jubileuszu 500 lat Reformacji we Wrocławiu (link do nagrania). Witając zebranych proboszcz parafii ks. Marcin Orawski zwrócił uwagę na hasło „#otwarteserca”, które towarzyszy festiwalowi i jest wyrazem otwartości na drugiego człowieka, jego poglądy, dziedzictwo, a także jego potrzeby.
Kazanie na podstawie fragmentu Ewangelii Marka 10, 13-16, wygłosił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. W kazaniu bp Samiec zwrócił uwagę, że Reformacja w XVI wieku była skuteczna, bo trafiała w głębokie potrzeby ludzi tamtej epoki. Podobnie dzisiaj, powinniśmy zrozumieć, jak nasza wiadomość o miłości Boga dotyka współczesnych serc.
Nawiązując do tekstu o Jezusie błogosławiącym dzieci, który pozornie nie pasuje do jubileuszu 500 lat Reformacji, przypomniał, że Jezus stawia dzieci za wzór ze względu na ich miłość i szczerość. Bp Samiec zwrócił również uwagę na bezwarunkową miłość, jaką dzieci otrzymują od rodziców i by to zilustrować opowiedział historię ojca, który przesiewał dwa tony piachu, aby znaleźć zgubione okulary swojej córki. Biskup zachęcał słuchaczy do prawdziwej, szczerej miłości i akceptacji, niezależnie od trudności czy różnic:
Wokół nas są ludzie, sami też nimi jesteśmy, którzy potrzebują miłości: miłości Boga oraz miłości człowieka w imieniu Boga. Nie chodzi to o słowne deklaracje ale po prostu o życie. Jak możemy mówić o niezmierzonej miłości Boga, miłości do Boga i do ludzi, gdy jednocześnie kogoś wykluczamy? Jak możemy mówić o miłości, gdy wykluczamy tych, którzy mają odmienne poglądy polityczne, społeczne, odmienne preferencje seksualne, wyznają inne religie, czy mają inne pochodzenie etniczne. Jak możemy mówić o miłości, gdy wykluczamy osoby, które są uchodźcami, migrantami, a także tych, którzy inaczej się ubierają czy zachowują w sposób odbiegający od naszych „poprawnych” norm? Miłość nie jest prostym zadaniem, miłość nie jest prosta.
Zwierzchnik Kościoła podkreślił, że miłość Boga nie jest oddzielona od codzienności, nie jest zarezerwowana dla wybranych, ale obejmuje każdego człowieka, bez względu na to kim jest i jaki jest. Przywołał też przypowieść o marnotrawnym synu jako przykład takiej miłości.. Prawdziwa Reformacja, jak zauważył biskup Kościoła, nie polega tylko na doktrynalnych sporach czy teologicznych dyskusjach. Bardziej istotne jest głoszenie Ewangelii w sposób, który dotyka serc ludzi, inspiruje ich do miłości, akceptacji i wzajemnego szacunku. Miłość i prawdziwe zrozumienie drugiego człowieka mogą być fundamentem dla nowej Reformacji, która przyniesie nadzieję, pokój i jedność. Podkreślił również znaczenie szczerości i integralności w relacjach międzyludzkich, zachęcając do prawdziwego wyrażania swoich uczuć, ale w sposób, który nie rani drugiej osoby.
Nabożeństwo poprowadzili ks. Marcin Orawski, bp Jerzy Samiec, ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk, ks. Paweł Mikołajczyk. Liturgię spowiednią poprowadził bp Waldemar Pytel, zwierzchnik diecezji wrocławskiej, a w dystrybucji Komunii Świętej pomagali ks. Marek Bożek, ks. Izabela Sikora, ks. Sławomir Sikora, ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk. Podczas nabożeństwa zaśpiewał Kleiner Chor Lübars.