
Pan widzi i pomaga
Dwa nowe cykle w „Zwiastunie Ewangelickim” 15-16/2023.
Drugi wakacyjny, podwójny numer to porcja interesujących treści o wierze, duchowym rozwoju i zaangażowaniu. To ostatnie opisuje zwłaszcza ks. Bogdan Wawrzeczko, który odwiedził Irak i tamtejszych, żyjących w zagrożeniu, ale nie upadających na duchu chrześcijan.
O zaangażowaniu luteran i zbliżającym się Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Federacji Luterańskiej w Krakowie z bp. Jerzym Samcem rozmawia ks. Jerzy Below.
Rozważając Słowo Boże dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk pisze: Święto Przemienienia Pańskiego teolodzy opisują w skomplikowany sposób – Tymczasem powinniśmy być jak dziecko, które (…) nie lęka się, nie pada na twarz, nie zadaje zbędnych pytań, tylko cieszy się obecnością Przemienionego Pana. Dziecko bezgranicznie ufa i akceptuje.
Z kolei ks. Marek Michalik w rozważaniu przypomina, że Bóg wyprowadził nas z niewoli magicznego myślenia: Najważniejsze, że Bóg jest tak blisko, że ratuje – wyprowadza – daje zbawienie. I wcale nie czeka, aż stanie się syty ludzkich dobrych uczynków.
W rubryce Bóg i my ks. Leszek Czyż pisze o tym, że życiowe próby są papierkiem lakmusowym jakości naszego duchowego życia, a ks. Katarzyna Rudkowska analizuje, jak wygląda wzrost naszej wiary.
W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą powstania ewangelickiego diakonatu w Dzięgielowie w nowym cyklu pt. Moje Eben-Ezer pierwsze dwa wspomnienia sióstr diakonis. Niejednokrotnie doświadczały tego, co starotestamentowy Samuel i mogą za nim powtórzyć: „Eben-Ezer – aż dotąd pomagał nam Pan” (1 Sm 7,12).
W jeszcze jednej nowej rubryce pt. Bóg, który widzi, nawiązującej tytułem do biblijnego hasła roku, Marta Arent pisze o spotkaniach biblijnych postaci z Jezusem, który przyjmuje je takimi jakie są. Również na nas, współczesnych, patrzy tak samo, gdy spotykamy go na swej drodze. A co my wyciągamy z tych spotkań?
W rubryce Z moich doświadczeń Natalia Karnecka przypomina inne, dawne lato, gdy w powojennym okresie migrowały ze wschodu na zachód wielkie grupy ludności. Zachęca do refleksji nad tym, czy bierzemy pod uwagę Boże plany wobec nas i czy umiemy być wdzięczni za to, co od Niego otrzymujemy. Z kolei Edyta Badura zachęca do umiejętnego odpoczynku – naśladując w tym samego Stwórcę.
Zawsze, gdy władza polityczna łączyła swoje siły z władzą religijną, polowania nasilały się – pisze ks. Ryszard Pieron w Widzeniach własnych odnosząc się do tzw. „polowań na czarownice” w dawnych wiekach. Porównuje do nich negatywne zachowania współczesnych służb powołanych do wspierania zagubionych, cierpiących i chorych i wskazuje, że: od tego jest Kościół i duchowieństwo, aby nauczać i przypominać, że tak się nie postępuje.
Ponadto w numerze: felietony: Henryka Dominika i bp. Mariana Niemca oraz kolejne zdjęcia tegorocznych konfirmantów oraz relacje z wydarzeń w naszym Kościele.
Zapraszamy do lektury w tradycyjnej formie i na stronie www.zwiastun.pl oraz do prenumeraty. W parafiach można zaprenumerować czasopismo od dowolnego miesiąca. Z kolei po opłaceniu prenumeraty cyfrowej w wydawnictwie każdy numer można czytać w formacie pdf i w pełni korzystać ze strony www.zwiastun.pl. Szczegółowe warunki prenumeraty w zakładce www.zwiastun.pl/sklep oraz www.zwiastun.pl/prenumerata-papierowa/.
Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki