Sola Musica 2024 w Częstochowie

Odbył się jubileuszowy festiwal.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej SOLA MUSICA organizowany jest od 11 lat corocznie (z wyjątkiem roku 2020). Koncerty odbywają się w kościele ewangelickim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie w ostatnią niedziele lipca i 3 niedziele sierpniowe zawsze o godzinie 17.00, wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Koncertom corocznie towarzyszy wystawa plastyczna (malarska, rzeźbiarska) lub fotograficzna. W tym roku była wystawa fotografii Agnieszki Małasiewicz „Niedziela na Śląskiej”, która z jednej strony popularyzowała ideę odwiedzania dwóch sąsiadujących z sobą świątyń (ewangelicka i prawosławna), wywodzących się z różnych nurtów chrześcijaństwa, ale także zwracła uwagę na unikalność i przemijalność środowiska naturalnego. Autorka zdjęć uchwyciła w obiektywie małą oazę zieleni, wody w pobliży wspomnianych świątyń.

Jej zdjęcia są bardzo refleksyjne, niezwykle sugestywne w fotograficznej narracji. Zepchnięta na margines przyroda broni się resztkami zieleni, wody w walce z bardzo drapieżnym, ekspansyjnym atakiem betonu. Pokazany w kadrze obszar zniszczeń i pozostawiony niewielki skwer zieleni, krzaków, drzew i małej fontanny, w której ptak czerpie wodę walcząc o byt potęguje efekt głośnego wołania SOS dla zniszczonej natury, ciągle ograniczanej kolejnymi betonami i asfaltem.

Bez wody nie ma życia. Zdjęcia Agnieszki Małasiewicz uzmysławiają, że woda jest źródłem pracy, inni się w niej bawią, a w innych miejscach (np. świątyniach)jest wykorzystywana do celów rytualnych, kultu religijnego, a jeszcze innym woda daje duchowe spełnienie. Wspomniane zdjęcia połączone z zielenią drzew w bardzo wyraźny sposób mówią, że każdy z nas pragnie wody, tęskni za nią, a nawet czci. Jednakże poprzez czasem dziwne działanie, dziwne upiększanie środowiska naturalnego tracimy ją, marnujemy, zanieczyszczamy i pozostawiamy na pastwę losu.

W tegorocznej jubileuszowej X edycji SOLA MUSICA organizatorzy przygotowali cztery niezwykłe koncerty mające swoje przesłanie, ale także pokazujące różnorodność muzyki kameralnej.

Rozpoczęliśmy bardzo dostojnie i podniośle. W czasie koncertu inauguracyjnego prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wręczył Beacie Młynarczyk (dyr.artystyczny festiwalu) Miejski Medal Merentibus. Wyróżnienie to jest przyznawane za zasługi na rzecz miasta, samorządu oraz wkład w rozwój Częstochowy.

W czasie koncertu inauguracyjnego gościliśmy „Skrzypotrąby”, zespół związany z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Jest to jedyny w Polsce zespół grających na instrumentach inspirowanych skrzypcami Stroha. Są to skrzypce, których dźwięk wzmocniony jest przez rezonatory i czary głosowe wykonane z metalu, nie zaś przez drewniane pudło rezonansowe. Koncert wzbogacony śpiewem poezji częstochowianki Haliny Poświatowskiej zachwycił publiczność, a bisom nie było końca.

W czasie drugiego festiwalowego koncertu gościliśmy Kwintet Dęty Blaszany Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Kolejny raz świątynia zapełniła się nie tylko melomanami, ale szukającymi wyciszenia i spotkania z Sacrum poprzez takty muzyki. Zabrzmiały utwory wybitnych kompozytorów: Mozarta G.F. Haendla, C. Franca. Ponadto zabrzmiały takty muzyki współczesnej. To była prawdziwa uczta dla serca, ducha i uszu.

Długo czekaliśmy na trzeci koncert naszego jubileuszowego festiwalu. Dwie artystki: Maria Erdman – organy i Jolanta Sosnowska – skrzypce, śpiew i gran na pile. Publiczność zgromadzona w częstochowskiej świątyni mogła wysłuchać  wielu fantastycznych utworów. Niesamowitym przeżyciem było wsłuchiwanie się w takty organ i piły. Wielu słuchaczy było zaskoczonych, że tak znane i popularne narzędzie, jakim jest piła, może równocześnie być cudownym instrumentem. Utwór Ave Maria Schuberta w wykonaniu Marii Erdman na organach i Jolanty Sosnowskiej na pile wzruszył i zachwycił wszystkich.

18 sierpnia 2024r. dane nam było przeżyć finał naszego jubileuszowego festiwalu. Zakończenie rozpoczęło się podobnie do inauguracji – od wyróżnień. Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP   – NPW bp dr Marian Niemiec wręczył Różę Lutra Beacie Młynarczyk podkreślając jej wkład w rozwój kultury nie tylko częstochowskiej parafii, ale także w popularyzację ewangelickiej kultury, muzyki i sztuki. Wielkim przeżyciem dla wszystkich było wystąpienie Stanisława Gmitruka – wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, który w imieniu Sejmiku, Marszałka Wojciecha Saługi wręczył bp dr Marianowi Niemcowi Złotą Honorową Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Wręczając to wyróżnienie zwrócił uwagę na wielkie zaangażowanie biskupa Mariana Niemca w działalność na polu kulturalnym, diakonijnym i ekumenicznym. Oba wyróżnienia zostały nagrodzone przez zgromadzonych w świątyni gromkimi brawami.

Po tych wielkich przeżyciach przyszedł muzyczny finał. Capella Viridimontana pod kier. prof. Jerzego Markiewicza zagrała i zaśpiewała kantaty Jana Sebastiana Bacha. Podstawową formą zespołu jest podwójny kwartet solistów, któremu towarzyszy trzyosobowa grupa basso continuo złożona z pozytywu, teorby i wiolonczeli barokowej. To był najwyższy kunszt muzyczno-śpiewaczy. Publiczność została oczarowana, wzruszona wykonaniem. Organizatorzy zadbali, aby śpiewane teksty w języku oryginalnym zostały przetłumaczone i wyświetlone na ekranie. To była prawdziwa muzyczna ewangelizacja.

Jubileuszowa X edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej SOLA MUSICA 2024 przeszła do historii zostawiając niezapomniane przeżycia, wzruszenia i wielkie doświadczenia, które mamy nadzieję zaowocują kolejnymi edycjami.

Oczywiście świątynia jest przede wszystkim miejscem modlitwy, a muzyka i śpiew jest podwójną modlitwą, jak mówił Marcin Luter, zaś św. Augustyn powiadał, że: „Dobra muzyka jest przedsionkiem Królestwa Bożego.” Cieszymy się bardzo, że nasz kościół był wypełniony w czasie tegorocznych koncertów. Ufamy i modlimy się o to, aby nasza festiwalowa  muzyka była inspiratorem, impulsem otwarcia się ludzi na Boga i dla Boga.

Wszystkim, którzy modlili się o nasz festiwal, którzy zaangażowali się w jakąkolwiek pomoc bardzo serdecznie dziękujemy. Soli Deo Gloria!

PEŁNĄ FOTORELACJĘ Z FESTIWALU SOLA MUSICA 2024 ZNALEŹĆ MOŻNA NA: www.solamusica.pl

zdj. Agnieszka Małasiewicz, Agnieszka Dumańska, Jarosław Dumański