
Szkolenie w metodzie Godly Play
W dniach 17-20 lutego 2022 r. odbyło się szkolenie podstawowe dla narratorów metody Godly Play (GP).
Szkolenie zorganizował Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, we współpracy z Kościołem Ewangelickim Saksonii, stowarzyszeniem Godly Play deutsch e.V., Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Fundacją Godly Play Polska. Zostało ono dofinansowane przez Kościół Ewangelicki Saksonii. Certyfikat uzyskało 10 osób z Bielska-Białej, Chorzowa, Katowic, Mikołowa, Pokoju, Ustronia i Warszawy.
W ramach szkolenia uczestniczki dowiedziały się o podstawach pedagogiki M. Montessori, duchowości dziecka, przestrzeni w metodzie Godly Play, materiałach, przebiegu zajęć oraz trzech typach opowieści jakie są stosowane w metodzie. Są to święte historie (opowieści o wierze), przypowieści oraz czynności liturgiczne. Każdego dnia prowadzący prezentowali jeden typ opowieści, a następnie uczestniczki przygotowywały i prezentowały kolejne historie na podstawie dostępnych scenariuszy. Szkolenie miało więc przede wszystkim wymiar praktyczny.
Metoda Godly Play została wypracowana w Stanach Zjednoczonych przez Jerome’a W. Berryman’a i jej inspiracją jest pedagogika Marii Montessori. Jest to metoda towarzyszenia dzieciom w odkrywaniu ich własnej duchowości. Poprzez strukturę zajęć, odpowiednio opracowane scenariusze historii biblijnych i przygotowane materiały dziecko ma możliwość samodzielnego poszukiwania i odnajdowania odpowiedzi na własne pytania dotyczące wiary, Boga oraz otaczającego je świata. Metoda ma charakter ponadkonfesyjny i ekumeniczny, umożliwia jednak dostosowanie materiałów do potrzeb danego Kościoła.
Szkolenie, które odbyło się w Centrum Luterańskim w Warszawie (dostosowano przestrzeń, by odpowiadała metodzie) prowadzili ks. prof. Martin Steinhäuser z Niemiec i Monika Auzemery ze Szwajcarii.
Ks. prof. Steinhäuser jest wykładowcą pedagogiki religii i teologii praktycznej w Evangelische Hochschule Dresden. Z metodą Godly Play zetknął się podczas europejskiej konferencji dotyczącej wychowania religijnego, która odbyła się w 2002 r. w Holandii. Razem z kolegami postanowili wtedy sprowadzić metodę Godly Play do Niemiec. W 2003 r. rozpoczął się proces szkoleń, tłumaczeń, tworzenia materiałów i struktury organizacji. Ks. prof. Steinhäuser pełni funkcję prezesa zarządu od momentu założenia Godly Play deutsch e.V. w 2004 r. Jest także redaktorem podręczników i starszym trenerem. Obecnie stowarzyszenie liczy około 230 członków, w tym 35 trenerów, którzy przeszkolili dotąd ponad 1000 narratorów GP.
W swojej rodzinnej parafii w Lipsku, ks. prof. Steinhäuser, prowadzi co niedzielę nabożeństwa dla dzieci w metodzie Godly Play. Opowiadając o swoim praktykowaniu Godly Play podkreślił: Cieszę się, że mogę być częścią zespołu zaangażowanych chrześcijan, którzy wspierają dzieci w ich rozwoju duchowym w tej parafii. Jedną z cech charakterystycznych GP w Niemczech jest to, że nie tylko łączy się z niedzielnymi nabożeństwami, ale także z edukacją religijną w instytucjach publicznych, takich jak przedszkola czy szkoły. Z tego powodu w Niemczech powstało rozwinięcie metody pod nazwą Gott im Spiel i zostały wydane dodatkowe podręczniki, które zawierają historie wzbogacające Starego Testamentu oraz opowiadania o Jezusie. Szerzej o działaniach niemieckiego stowarzyszenia można znaleźć na stronie: www.godlyplay.de
Drugą osobą, która prowadziła szkolenie była Monika Auzemery ze Szwajcarii. Od 2018 r. jest ona katechetką i wolontariuszką w parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Piotra i Pawła w Satigny (Szwajcaria). Metodę Godly Play odkryła w 2019 r. podczas szkolenia dla katechetów w Ekumenicznym Centrum Katechetycznym w Genewie. Jeszcze w tym samym roku odbyła szkolenie podstawowe dla narratora.
Początkowo metodę Godly Play widziała głównie jako odpowiedź na pytania dotyczące przekazu wiary swoim dzieciom. Z czasem jednak zaangażowała się jako wolontariuszka w Stowarzyszeniu Godly Play Suisse Romande. Aktualnie jest członkiem zarządu i odpowiada za kontakty międzynarodowe szwajcarskiego stowarzyszenia. W 2021 r. rozpoczęła proces przygotowania się do roli trenera i zaangażowała się w dwa szkolenia, które odbyły się dotąd w Polsce – w Krakowie (we wrześniu 2021 r.) i w Warszawie.
Dla Moniki Auzemery metoda Godly Play stała się oczywistym wyborem, gdyż jest dostosowana do natury dzieci, wspiera i towarzyszy im w duchowym rozwoju. Ponieważ Monika pochodzi z Polski to, jak podkreśliła, jej naturalnym pragnieniem serca było nawiązanie kontaktu z osobami praktykującymi w Polsce. Pierwszym kontaktem była Patrycja Prostak z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie, z którą 14 maja 2020 r. zadeklarowałyśmy chęć współpracy w celu oficjalnego wprowadzania metody Godly Play do Polski. Kolejnym krokiem było sprowadzenie do Polski Andrew Sheldon , osoby odpowiedzialnej za rozwój metody poza granicami Stanów Zjednoczonych. We wrześniu 2021 r. poprowadził on w Krakowie pierwsze szkolenia podstawowe dla narratorów GP, w którym wzięły udział osoby z różnych Kościołów chrześcijańskich. Od tego momentu Polska widnieje na mapie krajów wprowadzających metodę.
29 grudnia 2021 podpisano akt fundacyjny Fundacji Godly Play Polska. Jej fundatorami są: Anna Płonka, Patrycja i Rafał Prostak, Jolanta Tyszko i Monika Auzemery. W skład zarządu fundacji wchodzą: Monika Auzemery, Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Anna Kropek, Anna Płonka, Patrycja Prostak (prezes). Obecnie fundacja jest w trakcie procesu rejestracji w KRS. Po szkoleniach w Krakowie i Warszawie jest już w Polsce 18 certyfikowanych narratorów metody Godly Play.