Trzeba odważnie żyć nadzieją
Spotkanie Przygotowawcze Młodzieży ŚFL
Ponad 100 uczestników ze wszystkich regionów wspólnoty luterańskiej zgromadziło się na Spotkaniu Przygotowawczym Młodzieży Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Rozpoczęło się ono 8 września uroczystym nabożeństwem ze Spowiedzią i Wieczerzą Pańską w kościele w Wiśle Malince. Spotkanie potrwa do 11 września.
Kazanie na temat „Jedno Ciało, jeden Duch, jedna nadzieja” zostało wygłoszone przez troje uczestników. Zastanawiając się nad „Jednym Ciałem”, Kathrine Pico z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Kolumbii zauważyła, że reprezentując różne kraje i narodowości, „wciąż uzupełniamy się nawzajem dzięki naszej różnorodności”. Przypomniała młodzieży, że ” jest równie wartościowa i odgrywa ważną rolę w ciele Chrystusa i Jego Kościele”.
Jeśli chodzi o jedność w „Jednym Duchu”, ks. Kagiso Harry Morudu z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Afryce Południowej porównał zróżnicowane potrzeby i konteksty regionów ŚFL do różnych sekcji w orkiestrze, z których „każda odgrywa swoją rolę w tworzeniu pięknej melodii”. Nie chodzi o bycie takimi samymi, powiedział, ale o „gotowość do pełnienia naszych ról, pod przewodnictwem Ducha Świętego”.
Zastanawiając się nad „Jedną nadzieją”, ks. Veronica Pålsson z Kościoła Szwecji zachęciła innych młodych ludzi, aby „odważyli się wierzyć w przyszłość i odważyli się mieć nadzieję”. W obliczu kilku globalnych wyzwań, w tym polaryzacji, wojen, rosnącego ubóstwa i nierówności oraz łamania praw człowieka, młodzi ludzie są wezwani do bycia osobami, które „ucieleśniają i rozpowszechniają nadzieję zarówno w słowach, jak i czynach”.
Nabożeństwo zakończyło się Komunią Świętą, której współprzewodniczyły ks. Pålsson i ks. Sally Azar z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej, a inni młodzi ludzie pomagali w dystrybucji Komunii.
Sekretarz generalny ŚFL, ks. dr Anne Burghardt, zwróciła się do uczestników podczas jednej z popołudniowych sesji. Podziękowała młodzieży za ich wkład, w tym kierowanie małymi projektami, które mają znaczący wpływ na Kościół i społeczeństwo. Zachęciła młodych ludzi do korzystania z takich możliwości, jak program „Peace Messengers” i działania na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, „aby wspólnie z młodzieżą z innych części świata zastanowić się, jak odnawiać swój Kościół”.
Na kolejnych sesjach odbyła się praca w grupach na temat komunikacji międzykulturowej oraz prezentacje i dyskusje dotyczące najważniejszych priorytetów wskazanych przez młodzież z poszczególnych regionów. Tematy te posłużą do opracowania Posłania Młodzieży i zostaną przedstawione na Trzynastym Zgromadzeniu Ogólnym w Krakowie 13 września.
źródło: ŚFL