W pałacu prezydenckim – ekumenicznie
W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych. Obecny na nim był bp Jerzy Samiec.
21.01.2019
W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych. Obecny na nim był bp Jerzy Samiec.
Odnosząc się do tragicznej śmierci Pawła Adamowicza prezydent stwierdził, że w Polsce są przekraczane granice „relacji międzyludzkich, wewnętrznych, w niektórych aspektach, zwłaszcza w tych aspektach politycznych”, zaznaczając, że nie w wymiarze religijnym, narodowościowym czy etnicznym, „a w tym ujęciu, które czasem niektórzy socjolodzy nazywają międzyplemiennym – podziale na różnego rodzaju poglądy ideologiczne i pojawiające się na tym tle starcia”.
Prezydent wyznał także, że mimo iż uważa się za wyważonego, robiąc rachunek sumienia dostrzegł słowa, których żałuje. Wezwał, by każdy zrobił sobie taki rachunek sumienia i dążył do poprawy.
Jako wzór relacji i dialogu prezydent Duda wskazał na doświadczenia ekumeniczne i międzyreligijne, gdzie osoby o różnej tożsamości potrafią w szacunku, bez obrażania nikogo, wspólnie rozmawiać. „Bardzo bym chciał żebyśmy my, jako wspólnota ludzi żyjących na polskiej ziemi, mających różne poglądy też się tego nauczyli” – zaznaczył prezydent.
W imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej głos zabrał jej prezes bp Jerzy Samiec. Podkreślił, że początek roku, to czas karnawału, kiedy radość powinna towarzyszyć człowiekowi.
„Ale w tym roku w Polsce czas żałoby. Stąd też wszyscy powinniśmy spojrzeć na siebie i próbować odnaleźć te elementy, które możemy poprawić, które powinny ulec zmianie w każdym z nas. Mam nadzieję, że ten czas żałoby, to będzie także czas pewnego rodzaju zadumy nad tym, co się dzieje, nad tym, dokąd zmierzamy” – powiedział prezes PRE i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Samiec.
Nawiązując z kolei do zakończenia dwóch wojen – 100-lecia zakończenia I wojny światowej i 80-lecia II wojny światowej, bp Samiec powiedział: „Niech one będą takim impulsem do tego, byśmy spoglądali w tę naszą rzeczywistość, umieli robić wszystko, by zachować pokój – pokój między narodami, ale także pokój w naszej ojczyźnie, byśmy szukali dróg pokoju i do tego każdy z nas jest zobligowany, niezależnie od tego, czy jesteśmy duchownymi Kościołów chrześcijańskich, czy duchownymi innych religii, mniejszości etnicznych czy też politykami, dziennikarzami, którzy publicznie się wypowiadają”.
Prezes PRE wyraził też obawę, że czas po żałobie „nie do końca będzie czasem zadumy, znowu będzie czasem, kiedy będziemy się przerzucali różnego rodzaju argumentami”. Dodał, że „Kościoły będą pamiętały o modlitwie, bo tego, czego człowiek nie jest w stanie zrobić sam z siebie, jest w stanie zrobić Bóg”.
W noworocznym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział wzięli m.in. z Kościoła rzymskokatolickiego: abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, sekretarz KEP bp Artur Miziński, a także abp Sawa – prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, Michael Schudrich – naczelny rabin Polski, mufti Tomasz Miśkiewicz – reprezentujący Muzułmański Związek Religijny oraz przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
za: bik.luteranie.pl
foto: Grzegorz Jakubowski KPRP