WACC Europe wybrało nowe władze

Rzeczniczka Kościoła została wiceprezydentką stowarzyszenia.

26 maja odbyło się, w formule online, walne zgromadzenie regionu europejskiego Światowego Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Komunikacji Medialnej (World Association for Christian Communication – WACC).


Światowe Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Komunikacji Medialnej (WACC) to międzynarodowa i ekumeniczna organizacja pozarządowa zrzeszająca chrześcijańskich komunikatorów medialnych w 120 krajach na świecie. Powstała w 1950 r.
WACC promuje prawa człowieka w mediach, podejmuje działania związana z monitoringiem mediów oraz podkreśla pełny dostęp do informacji. Najważniejszym projektem WACC jest Globalny Projekt Monitoringu Mediów (The Global Media Monitoring Project – GMMP), ogólnoświatowe badanie dotyczące reprezentacji kobiet w światowych mediach.

Podczas spotkania odchodzący prezydent Stephen Brown podsumował działania regionu europejskiego WACC w ciągu ostatnich czterech lat, w tym przygotowania do 20. Europejskiego Festiwalu Religijnych Programów Telewizyjnych i Internetowych – „Wiara na ekranie” oraz projekty „Przełamywanie podziałów w mediach społecznościowych” i „Zmiana narracji na temat migracji„. Podkreślił również zaangażowanie regionu w prace WACC Global, takie jak sympozjum „Komunikacja na rzecz sprawiedliwości społecznej w erze cyfrowej” oraz Globalny Projekt Monitoringu Mediów.

Przedstawiciele europejskiego regionu WACC  jednogłośnie wybrali nowe władze i podziękowali ustępującemu prezydentowi. W skład Regionalnego Komitetu Wykonawczego (REC) weszli:

– Ralf Peter Reimann (Niemcy) – prezydent,
– Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska (Polska) – wiceprezydentka,
– Jane Stranz (Francja/Niemcy/Wielka Brytania) – sekretarz,
– Katherine Shirk Lucas (Francja) – skarbnik.
Członkami REC zostali:
– Stephen Brown (Francja/Szwajcaria/Wielka Brytania),
– Arní Svanur Danielsson (Islandia/Szwajcaria), reprezentujący Światową Federację Luterańską,
– Gavin Drake (Wielka Brytania), reprezentujący Wspólnotę Anglikańską,
– Gianluca Fiusco (Włochy), reprezentujący Kościół Ewangelicko-Luterański we Włoszech,
– Alba Sabaté Gauxachs (Hiszpania), reprezentująca Fundację Blanquerna,
– Marian Knetemann (Belgia),
– Julienne Munyaneza (Szwajcaria/Wielka Brytania),
– Waltraud Verlaguet (Francja).

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska angażuje się w prace stowarzyszenia od 2018. Od 2019 r. była członkinią Regionalnego Komitetu Wykonawczego WACC.  W latach 2018-2020 weszła w skład komitetu, który kierował projektem: „Przełamywanie podziałów w mediach społecznościowych” (Breaking Down the Social Media Divides). Projekt miał na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści skierowanej do uchodźców i migrantów w Internecie. Aktualnie jest w komitecie organizacyjnym 20. Europejskiego Festiwalu Religijnych Programów Telewizyjnych i Internetowych – „Wiara na ekranie”, który odbędzie się pod koniec września w Berlinie.