Z nadzieją w przyszłość
Nowa rada ŚFL spotyka się pod Genewą.
Pierwsze spotkanie nowej rady Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), wybranej w 2023 roku w Krakowie, odbywa się w dniach od 13 do 18 czerwca w Chavannes-de-Bogis pod hasłem „Obfitość nadziei”. W planie jest zatwierdzenie nowej strategii dla wspólnoty Kościołów na najbliższe kilka lat.
Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem spowiednio-komunijnym, podczas którego kazanie wygłosiła była wiceprezydent, ks. dr Jeannette Ada Epse Maina z Kamerunu. Nabożeństw prowadził delegat młodzieży w radzie, ks. Jussi Luoma z Finlandii.
Następnie prezydent bp Henrik Stubkjær, w przemówieniu otwierającym obrady, zwrócił uwagę na nadzieję jako jeden z darów Chrztu Świętego. Zauważył, że nadzieja jest zakorzeniona w Chrystusie i podarowana przez Ducha Świętego. To dzięki niej uczymy się budować otwarte wspólnoty działające na rzecz lepszego świata. Prezydent porównał współczesne kryzysy z czasem Reformacji, mówiąc, że luterańska „teologia krzyża” ujawnia boską łaskę w obliczu licznych kryzysów. Krzyż symbolizuje nadzieję i Bożą przemianę w wyniszczonym świecie. Wspominając pracę Zgromadzenia w Krakowie, podkreślił zasadę jedności w różnorodności. Nowa strategia ŚFL, której tematem przewodnik jest właśnie nadzieja, ma inspirować Kościoły członkowskie i wzmacniać relacje między nimi.
Sekretarz generalna ŚFL, ks. dr Anne Burghardt, przedstawiła osiągnięcia i wyzwania stojące przed globalną wspólnotą Kościołów. Podziękowała Kościołom członkowskim za wsparcie dla ŚFL i podkreśliła znaczenie czterech filarów ŚFL. Są to pomoc migrantom i uchodźcom, dialog teologiczny, współpraca ekumeniczna i misja. Sekretarz generalna zauważyła, że w ostatnich spotkaniach regionalnych podkreślano takie problemy, jak polaryzacja w społeczeństwach, erozja struktur demokratycznych i instrumentalizacja religii. Ostrzegała przed niebezpieczeństwem radykalizacji teologii i tożsamości religijnych dla celów politycznych i wezwała Kościoły do dialogu i krytycznego myślenia. Podkreśliła także wzrost konfliktów, kryzys klimatyczny i potrzeby związane z pomocą humanitarną, przy jednoczesnym spadku finansowania dla organizacji pomocowych. Zwróciła uwagę na wzrost przemocy ze względu na płeć i rosnące obawy dotyczące ograniczania praw kobiet. Ks. Burghardt podkreśliła również konieczność składania wiarygodnego świadectwa w trudnych czasach. Na zakończenie sekretarz generalna podkreśliła znaczenie działań na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i płci oraz wsparcia humanitarnego dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w innych regionach świata. Zachęciła członków rady do aktywnego zaangażowania w życie ŚFL i zatwierdzenia nowej strategii na lata 2025-2031.
Rada składa się z 48 członków, prezydenta ŚFL i przewodniczącego Komitetu Finansowego. Członkowie rady pochodzą z Kościołów członkowskich ŚFL, reprezentują wszystkie regiony, są wśród nich świeccy i duchowni, mężczyźni, kobiety i młodzież. Radą kieruje prezydent ŚFL, a jej prace wspiera 9 doradców. Na pierwszym spotkaniu od Zgromadzenia w Krakowie rada rozpocznie dwa procesy studyjne: jeden dotyczący teologii krzyża w kontekście XXI wieku, a drugi pokoju i pojednania w kontekście konfliktów i wojen.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentuje prof. Jerzy Sojka, który w pozdrowieniu z Genewy powiedział o pracach jakie podejmuje rada podczas pierwszego posiedzenia.