Zmiany personalne w Niemieckim Komitecie Krajowym ŚFL

Nowa sekretarz generalna.

W niedzielę 2 czerwca br. podczas uroczystego nabożeństwa w kościele Mariackim w Wittenberdze, ks. Astrid Kleist została wprowadzona w urząd sekretarz generalnej Niemieckiego Komitetu Krajowego ŚFL. Dotychczasowy dyrektor, nadradca kościelny ks. Norbert Denecke, który pełnił tę funkcję 20 lat, przeszedł na emeryturę. W uroczystościach uczestniczyli zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec i koordynatorka ds. kontaktów międzynarodowych Anna Wrzesińska.

Bp Jerzy Samiec, w pozdrowieniu adresowanym do ks. Denecke powiedział:
Przez wiele lat byłeś właściwą osobą na właściwym miejscu i bez Ciebie społeczność luterańska nie byłaby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj. Kiedy myślę o Twojej roli, przypomina mi się obraz siewcy, który wyszedł na pole, aby siać. Wiedział dokładnie, jak i gdzie siać, aby praca przyniosła dobre plony. Twoja praca w roli dyrektora wykonawczego Niemieckiego Komitetu Krajowego była błogosławieństwem. Dziękuję za serce i zaangażowanie na rzecz Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Polsce. Za otwartość w poznawaniu naszej rzeczywistości i kultury kościoła mniejszościowego. Dziękuję za wszystkie nasze spotkania, za kreatywne pomysły i wsparcie. Choć lista wspólnych działań jest bardzo długa, chciałbym podkreślić Twoje zaangażowanie przy organizacji XIII Zgromadzenia Światowej Federacji Luterańskiej w Krakowie. Dziękuję, że towarzyszyliście nam w tym projekcie od początku do końca i byliście świadectwem tego, co znaczy żyć w jedności jednego ciała, jednego ducha i jednej nadziei”.

Bp Samiec pogratulował również ks. Astrid Kleist, która jest proboszczką w kościele św. Jakuba w Hamburgu i superintendentką okręgu kościelnego Hamburg-Wschód od 2013 roku. Jest także członkinią Rady ŚFL, a w latach 2017-2023 była wiceprezydentką dla regionu Europy Zachodniej ŚFL.: „Wybór na sekretarz generalną Niemieckiego Komitetu Krajowego ŚFL to dowód zaufania, jakim obdarzyło Cię wiele osób. To także odpowiedzialność i wyzwanie. Przede wszystkim jednak urząd ten jest okazją do dalszego promowania wspólnoty luterańskiej w duchu jedności, sprawiedliwości i pokoju.
U progu nowego etapu Twojego życia pragnę zapewnić Cię o moim wsparciu i modlitwie. Życzę, aby urząd sekretarz generalnej przyniósł wiele błogosławieństw i przyniósł wiele owoców wspólnocie luterańskiej w Niemczech, w Europie i na całym świecie. Życzę wiele mądrości w obliczu wielu wyzwań, ale także pomocnych i wspierających ludzi u boku. Przede wszystkim jednak mam nadzieję, że dobry Bóg będzie Cię prowadził i obdarzy Cię swoim pokojem.”

W uroczystości wzięło udział wiele osób z gremiów Światowej Federacji Luterańskiej oraz europejskich Kościołów ewangelickich w tym: sekretarz generalna ŚFL, ks. dr Anne Burghardt oraz abp dr Panti Filibus Musa, prezydent ŚFL w latach 2017-2023. Okolicznościowe życzenia złożyła również przewodnicząca Niemieckiego Komitetu Krajowego ŚFL bp Kristina Kühnbaum-Schmidt oraz burmistrz Wittenbergi Thorsten Zugehör, który mówiąc o współpracy z ks. Norbertem Denecke zauważył: „Nadradca kościelny ks. Norbert Denecke pozostawił trwały ślad w mieście Lutra w Witenberdze. Wraz z założeniem Centrum ŚFL w Wittenberdze oraz wprowadzeniem w życie idei Ogrodu Lutra, Witenberga przyciąga również międzynarodową uwagę w dzisiejszych czasach. W bardzo naturalny sposób Ogród Lutra symbolizuje globalny wpływ Reformacji, ekumenizm w działaniu i, co nie mniej ważne, ochronę klimatu. W imieniu miasta Lutra Wittenbergi chciałbym podziękować za to ks. Norbertowi Denecke i Niemieckiemu Komitetowi Krajowemu ŚFL.”

Niemiecki Komitet Krajowy Światowej Federacji Luterańskiej reprezentuje jedenaście niemieckich Kościołów członkowskich ŚFL. Bierze udział w pracach ŚFL, wspiera programy i projekty Departamentów ŚFL – Teologii, Misji i Sprawiedliwości oraz Służby dla świata. Towarzyszy i wspiera pracę teologiczną oraz dialog ekumeniczny ŚFL z perspektywy niemieckiego luteranizmu. Przyznaje także około 30 stypendiów rocznie dla niemieckich i zagranicznych luterańskich studentów teologii, współpracuje w Niemczech ze Zjednoczonym Kościołem Ewangelicko-Luterańskim Niemiec (VELKD), a także z Kościołem Ewangelickim w Niemczech (EKD), Evangelical Mission Worldwide (EMW), Martin Luther Bund (MLB), Brot für die Welt i programem „Kirche helfen Kirchen”. Wspiera Centrum ŚFL w Wittenberdze oraz we współpracy ze ŚFL wspiera projekt „Luthergarten” w Wittenberdze.

zdjęcia: Cornelia Kirsch