Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa

Ks. Daniel Ferek prezesem BPiGA

19.06.2014

W Święto Bratniej Pomocy, 19 czerwca 2014 roku w Katowicach odbył się 151. Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa.


Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa

Uroczystość Bratniej Pomocy imienia Gustawa Adolfa, obchodzona przez ewangelików w środkowej w Europie, w Polsce świętowana jest od lat w katolickie święto Bożego Ciała.
Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632 r.
 
W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski superintendent, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby pomóc tymi pieniędzmi ewangelickiej diasporze. W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.
 
W tegorocznym zjeździe uczestniczyli duchowni i świeccy przedstawiciele parafii, w których od Świąt Zmartwychwstania Pańskiego do Zesłania Ducha Świętego zbierano ofiary pieniężne na potrzeby remontowe kościołów i budynków parafialnych. 
    
W zjeździe uczestniczyli m.in. zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej bp Paweł Anweiler oraz Katowickiej - ks. radca Henryk Reske i bp elekt ks. Marian Niemiec.
 
Prowadzący obrady Prezes Zarządu BPiGA, ks. Tadeusz Makula, poinformował delegatów o najważniejszych faktach z działalności BPiGA w latach 2013-2014. Następnie przedstawiono wyniki zbiórki. W sumie we wszystkich parafiach zebrano ponad 248 tys. z, co stanowi wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Zebrane środki pokryły prawie 60 % zgłoszonego zapotrzebowania z parafii.
  
Po dyskusji delegacji zaaprobowali przedstawioną przez zarząd propozycję podziału zebranych środków. Zebrane ofiary wspomogą Diakonat Eben-Ezer w Dzięgielowie, parafię w Czechowicach-Dziedzicach, Jaworzu (Jasienica), Międzyrzeczu, Starym Bielsku, Wiśle Głębcach, Bytomiu, Wołczynie (Gierałcice), Kluczborku, Orzeszu, Pyskowicach, Siemianowicach, Sosnowcu i Świętochłowicach, Sopocie i Szczecinie. 

 

Druga część zjazdu była związana z wyborami zarządu Bratniej Pomocy. Kadencja dotychczasowego zarządu zakończyła się, zatem zjazd był zobowiązany wybrać nowe władze. W wyniku procedury wyborczej nowym prezesem Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa wybrano ks. Daniela Ferka z Wodzisławia Śląskiego. W skład nowego zarządu weszli: Anna Czudek (Goleszów), ks. Marcin Makula (Golasowice), ks. Mirosław Sikora (Rybnik).
 
Prowadzący tą część obrad Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec pogratulował wybranym władzom BPiGA oraz podziękował dotychczasowemu Prezesowi ks. Tadeuszowi Makuli i całemu zarządowi za wieloletnią pracę na rzecz bratniej pomocy w Kościele.  
   
Po obradach delegatów w katowickim kościele odbyło się jeszcze świąteczne nabożeństwo. Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosił ks. bp elekt Marian Niemiec.
 
Kolejny Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa ma odbyć się w przyszłym roku w Wrocławiu, w parafii św. Krzysztofa.
 
zdjęcia: luteranie.pl, Zwiastun Ewangelicki

 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • Sobotnie nabożeństwo i koncert
   Sobotnie nabożeństwo i koncert
  • 500 lat i pięćsetka fiatów
   500 lat i pięćsetka fiatów
  • Nabożeństwo na Równicy
   Nabożeństwo na Równicy
  • Nabożeństwo ze Strażą Graniczną
   Nabożeństwo ze Strażą Graniczną
  • Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie 2017
   Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie 2017
  • Dzień otwarty Wydziału Pedagogiki ChAT
   Dzień otwarty Wydziału Pedagogiki ChAT
  • Modlitwa w zakładzie karnym - EDK
   Modlitwa w zakładzie karnym - EDK
  • Lublin gospodarzem święta muzyki
   Lublin gospodarzem święta muzyki
  • Przed Ewangelickimi Dniami Kościoła
   Przed Ewangelickimi Dniami Kościoła
  • U Małego Lutra ze Wschowy
   U Małego Lutra ze Wschowy
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Maj 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
    01 02 03 04 05 06
  07 08 09
  15 16 17
  22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31