Wiadomości z zagranicy

 • Jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód

  Jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód

  21.06.2014
  Jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód – pod takim mottem biblijnym (Ps 1,3) spotkała się w Medan (Indonezja) Rada Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). 49-osobowy organ ze wszystkich regionów ŚFL spotyka się raz w roku i zarządza ŚFL między Zgromadzeniami Ogólnymi. Kolejne odbędzie się w 2017 roku w Namibii i będzie połączone z globalnymi obchodami 500-lecia Reformacji organizowanymi przez Światową Federację Luterańską, do której należy również Kościół Ewangelicko-Augsburski. czytaj całość »
 • Abp Antje Jackelen prymasem Szwecji

  Abp Antje Jackelen prymasem Szwecji

  18.06.2014
  Módlcie się za mnie, jak i ja modlę się za was – tymi słowami abp Antje Jackelen przyjęła podczas uroczystej liturgii jako pierwsza kobieta w historii Kościoła Szwecji (Svenska kyrkan) urząd Arcybiskupa Uppsali i prymasa Kościoła. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowali w Uppsali biskup Jerzy Samiec i prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza. czytaj całość »
 • Kobiety i Reformacja

  Kobiety i Reformacja

  18.06.2014
  Niemal każdy ewangelik i ewangeliczka z łatwością rozpozna twarze reformatorów takich jak: Marcin Luter, Jan Kalwin, Filip Melanchton. Są i tacy, którym doskonale znana jest twarz Katarzyny von Bora, żony Lutra. Jednak zapytani o inne postacie, szczególnie kobiety, stajemy przed dylematem kim były i czego dokonały? Czy w ogóle kobiety angażowały się w działalność reformacyjną? czytaj całość »
 • Ekumenicznie w Chinach

  Ekumenicznie w Chinach

  18.06.2014
  W tym roku minie 15 lat od podpisania Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu, najważniejszego dokumentu dialogu rzymskokatolicko-luterańskiego ostatnich dekad. Z tej okazji chińscy luteranie i katolicy dokonali wspólnego tłumaczenia dokumentu. czytaj całość »
 • Zurych Miastem Reformacji

  Zurych Miastem Reformacji

  25.05.2014
  Wspólnota Ewangelickich Kościołów w Europie (WEKE), zrzeszająca Kościoły luterańskie, ewangelicko-unijne, reformowane i metodystyczne, przyznała Zurychowi tytuł Miasta Reformacji – poinformował austriacki biskup luterański Michael Bünker, sekretarz generalny (WEKE). Lista będzie systematycznie rozszerzana – zapowiedział biskup. czytaj całość »
 • Węgierski Luter animowany

  Węgierski Luter animowany

  15.05.2014
  Jednym z flagowych projektów Kościoła luterańskiego na Węgrzech związanych z obchodami 500-lecia Reformacji jest produkcja filmu animowanego o ks. Marcinie Lutrze z napisami w różnych wersjach językowych. W marcu 2014 roku odbyła się premiera pierwszych odcinków prezentujących początkowe etapy w życiu Wittenberskiego Reformatora. czytaj całość »
 • Wieści z Afryki

  Wieści z Afryki

  29.04.2014
  W Burkina Faso chrześcijanie, których wspiera Centrum Misji i Ewangelizacji zorganizowali pierwszą w historii swojej wspólnoty Noc Uwielbienia. czytaj całość »
 • Węgry i jubileusz Reformacji

  Węgry i jubileusz Reformacji

  25.04.2014
  Węgierski rząd powołał komisję państwowo-kościelną ds. obchodów 500-lecia Reformacji. Oprócz przedstawicieli rządu w skład komisji wejdą reprezentanci Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego oraz Kościoła Reformowanego. Niezależnie od nowej komisji działa luterańska komisja kościelna ds. 500-lecia Reformacji. czytaj całość »