english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

O kolędzie w Pszczynie

Tradycja świątecznych Zjazdów Młodzieży Ewangelickiej w Pszczynie liczy już blisko 40 lat. Jest to najstarsze miejsce, w którym regularnie odbywają się tego typu spotkania młodzieży w Diecezji Katowickiej, ale też w całym Kościele Ewangelickim w Polsce.
 
W „trzeci” dzień Świąt (27 grudnia) do kościoła ewangelickiego usytuowanego na pszczyńskim rynku zjechała młodzież z różnych rejonów Diecezji Katowickiej, a także przedstawiciele Diecezji Cieszyńskiej i Warszawskiej. Spośród ponad 100 uczestników, najliczniej reprezentowana była parafia w Golasowicach k. Żor (25 osób).

 

  
Przewodni temat spotkania, przygotowanego w całości przez gospodarzy – ks. radcę Jana Badurę i parafialną młodzież – brzmiał „Kolęda”. Wykład na ten temat poprowadził znawca tematu, członek komisji liturgicznej Synodu Kościoła – ks. Adam Malina. Referent omawiał następujące kwestie: pochodzenie terminu „kolęda”, dlaczego pieśń godowa zakorzeniła się w śpiewniku kościelnym, zarys historyczny rozwoju pisarstwa kolędowego w różnych epokach – od średniowiecza po wiek XXI (najnowszy Śpiewnik Ewangelicki zawiera 60 pieśni na Boże Narodzenie różnego pochodzenia – rodzime polskie, ale także głównie niemieckie, czeskie i anglosaskie), Luter a kolędy, kolęda a pastorałka, kolęda tradycyjna a współczesna, czy warto śpiewać kolędy, pomimo powszechnemu trendowi, że rodzinne śpiewanie treści bożonarodzeniowych wypierane jest poprzez bierne słuchanie.
 

 
Obok interesującego wykładu, młodzież miała możliwość wspólnej pracy twórczej. W kilku grupach układano „kolędy” na różnorakie melodie (tu inwencja młodych ludzi przyniosła bardzo barwny efekt).
 
Młodzież z Pszczyny przedstawiła pantomimę pt. „Harfa”, na kanwie wiersza ks. E. Romańskiego. Później gospodarze zaprosili przedstawicieli poszczególnych parafii do konkursu na wzór quizu „Jaka to melodia”. Został on przeprowadzony w oparciu o melodie kolędowe. Najlepszym znawcą okazał się Dawid Ratka z Mikołowa.
 

 
Oprawę muzyczną dla całego spotkania przygotował nowo powstały zespół „DAWAR”, w którym śpiewa młodzież z parafii w Mikołowie i Tychach.
 
W Zjeździe uczestniczył także diakon Paweł Gumpert, który przybliżył młodzieży ideę ewangelizacji satelitarnej Jesus House i zachęcił do zorganizowania wieczorów ewangelizacyjnych w swoich parafiach. Ta ewangelizacja skierowana jest głównie do młodych odbiorców i transmitowana będzie w dniach 25-29 kwietnia 2007 z Hamburga (więcej na www.jesushouse.pl).
 

 
Na koniec słowa pozdrowienia i życzenia Bożego błogosławieństwa na Nowy Rok przekazał młodzieży i rodzinom bp Tadeusz Szurman, któremu praca młodzieżowa leży na sercu od początku jego służby duszpasterskiej. Zwierzchnik Diecezji Katowickiej życzył, by w codziennym życiu nie zapominać o Bogu i być dobrym świadectwem pomiędzy rówieśnikami. 
 
Po błogosławieństwie udzielonym przez bp. T. Szurmana, duchowni, studenci teologii oraz młodzież zostali zaproszeni na tradycyjne ciasto i herbatę do budynku parafii, gdzie jeszcze długo toczyły się luźne rozmowy na różne tematy.
 

 
Każdego roku uczestniczy otrzymują drobny upominek jako pamiątkę zjazdu. Tym razem dzięki sponsorom (Parafii Ewangelickiej w Pszczynie, Diecezji Katowickiej oraz portalowi www.luteranie.pl) każdy dostał breloczek do kluczy z kości słoniowej, wykonany przez firmę Malec z Ustronia.
  
Tekst: xmcz
Zdjęcia: K. Śledziński, xmm